poniedziałek, 26 stycznia 2015

Intruzi - Michael Marshall Smith

Wielowątkowy thriller spiskowy autora trylogii o Niewidzialnych.

Jack Whalen odchodzi z pracy w policji i wraz z żoną Amy przenosi się do miasteczka w górach, gdzie pracuje nad swoją powieścią. Podczas podróży służbowej Amy dosłownie zapada się pod ziemię, potem nieoczekiwanie odnajduje. Jej mętne wyjaśnienia tylko pogłębiają niepokój Jacka, że coś dziwnego wisi w powietrzu. Kiedy odwiedza go dawny kolega szkolny, Gary Fisher, obecnie adwokat, i prosi o pomoc w wyjaśnieniu sprawy spadkobiercy podejrzanego w podwójne morderstwo, Jack odmawia. Fisher nie rezygnuje – zdobywa dla Jacka bardzo niepokojące informacje o jego żonie. W tym samym czasie dziewięcioletnia dziewczynka po spotkaniu z tajemniczym mężczyzną ucieka z domu. Zachowuje się jak w transie, jest agresywna; jej poczynaniami wydaje się kierować jakaś zewnętrzna siła. Wszystko, co się dzieje, spowija nastrój grozy i nadprzyrodzonej siły, za którą stoją tajemniczy „oni”…

okładka: miękka
Ilość stron:  448
Wydawnictwo:  Albatros A.Kuryłowicz


Sięgnęłam na weekend po jedną ze starszych książek wydanych przez Wydawnictwo Albatros, którą znalazłam w bibliotece. Zaczęłam czytać ... nagle zrobił się wieczór i koniec książki - ale mnie wciągnęła :)
Powieść "Intruzi" okazała się świetnie napisana i bardzo nieoczywista. Daje pole do popisu wyobraźni i pozwala na własne interpretacje. Nie narzuca wizji, ale niesamowicie intryguje.

O czym, w takim razie, jest? Pewnie zapytacie. Hmmmm.... o obcych wewnątrz innych ludzi, bądź o rozdwojeniu osobowości. Słowem o innych osobowościach przejmujących władzę nad ciałem.
Książkę rozpoczyna scena brutalnego morderstwa. We własnym domu giną matka i syn. Tymczasem mąż i ojciec, Bill Anderson, znajdował się na spotkaniu poza domem. Po morderstwie zniknął bez śladu....
Prawnik, Gary Fisher, kontaktuje się z dawnym kolegą szkolnym, Jackiem Whalenem. Mężczyzna, kiedyś był policjantem, aktualnie wydał książkę. Mieszka z żoną w odludnym miejscu i rozkoszuje się brakiem towarzystwa. Jest zaskoczony telefonem i spotkaniem z Gary'm. Amy, jego żona, jest akurat w podróży służbowej. Tymczasem z nadmorskiej miejscowości znika 9-letnia dziewczynka, rodzice poszukują jej bez skutku. Ona, wiedziona jakimś impulsem, realizuje przedziwny plan. Chwilami zachowuje się jak mała dziewczynka, a chwilami jak pewny siebie dorosły. Zarówno ona, jak i żona Jacka, zachowują się przedziwnie.... Sprawy komplikują się, kiedy okazuje się, że Amy zaplatana jest w sprawę, o której wspominał Fisher. Jack angażuje się w nią i z czasem stwierdza, że zupełnie nie zna swojej żony...A jaką rolę pełni w tym zamieszaniu Bill Anderson? Przeczytajcie sami!

Michael Marshall Smith stworzył oryginalny thriller, nad którym unosi się nuta niedopowiedzenia i tajemnicy. Nic tutaj nie jest oczywiste, ani pewne. A ludzie, którymi otaczał się Jack i wydawało mu się, że ich zna - również ukazują swe inne oblicze. Żona, sąsiedzi.... na nikogo już nie może liczyć.... O co chodzi? Ha! Odpowiedź znajdziecie w książce "Intruzi", a i tutaj jest ona zgrabnie zawoalowana i daje możliwość pracy naszej wyobraźni. Bardzo podoba mi się takie podejście Autora - nie podaje nam informacji wprost "na tacy", tylko pozwala wypracować własną wersję - znakomite!
Powieść jest bardzo wciągająca, pomimo wielu wątków splata się w idealnie zgraną całość. Postacie bohaterów są ciekawie zarysowane, a zmiany w ich osobowościach narastają. Ziarenko niepewności i tajemnicy stopniowo się rozrasta pochłaniając czytelnika. Znakomicie napisana książka - polecam!3 komentarze:

  1. I teraz muszę, muszę dowiedzieć się jak się to skończyło :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Z chęcią kiedyś przeczytam jak będzie okazja :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Moja mama czytała tę książkę i szczerze polecała. Dobrze czasami znaleźć czas na starsze pozycje. Biblioteki to skarbnice :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...