niedziela, 22 lutego 2015

Przysięga - Michael Palmer

Doktor John Meacham wpada w szał, chwyta za broń i z zimną krwią morduje swojego wspólnika, personel medyczny przychodni i dwóch pacjentów. Na końcu popełnia samobójstwo. Wina za to tragiczne zdarzenie spada na doktora Lou Welcome’a, który lata temu pracował z Meachamem jako terapeuta, gdy ten stracił licencję z powodu uzależnienia od narkotyków. Lou wiedział, że John jest świetnym lekarzem i twardo walczył o przywrócenie mu prawa do wykonywania zawodu. Wybuch niekontrolowanej agresji jest dla Welcome’a szokujący, ale przede wszystkim kompletnie niezrozumiały. Usiłując rozwikłać zagadkę, Lou wpada na trop spisku, który zaprowadzi go do osób zajmujących najwyższe stanowiska w samym Białym Domu…

Okladka: miękka
Ilość stron: 432
Wydawnictwo:   Albatros

Michael Palmer jest świetnie w Polsce znany jako autor znakomitych thrillerów medycznych. Jest oryginalny, zaskakujący i trudno u niego o powtarzalność, czy rutunę. Palmer pisze bardzo sugestywnie i realnie, dlatego jego książki są tak przerażające.

Głównym bohaterem Przysięgi jest lekarz Lou Welcome. To bardzo specyficzna postać, oddany swojej pracy, ale również człowiek po przejściach, z problemami, które przezwyciężył. Swoim doświadczeniem i pomocą dzieli się teraz z innymi lekarzami, którzy mają problemy, pracując w ośrodku wsparcia. Na stałe pracuje w szpitalu, jest rozwiedziony, ma córeczkę, którą uwielbia. W chwilach wolnych ćwiczy boks. 

Pewnego dnia dowiaduje się, że jego pacjent i przyjaciel, lekarz John Meacham, z zimną krwią zamordował kilka osób w przychodni i sam próbował popełnić samobójstwo. Wpadł w jakiś szał....
Lou jest w szoku, jedzie do szpitala, wspiera żonę przyjaciela, kiedy on umiera. Kobieta w drodze do domu zachowuje się dziwnie, jakby wpadla w jakiś amok. Welcome jest zaniepokojony i zaintrygowany - coś jest nie tak... Tylko co?
Lekarz zaczyna prowadzić swoje prywatne śledztwo, chcąc wrócić do pracy w ośrodku, gdzie go zawieszono. Ślady prowadzą do miasteczka, w którym mieszkał Meacham, a sprawa wydaje sie być powiązana z modyfikowaną genetycznie żywnością. W sprawę zostaje wciągnięta Pierwsza Dama i Prezydent USA. Czy Welcome'owi uda się ją rozwiązać i oczyścić swoje imię?

Palmer po raz kolejny stanął na wysokosci zadania i udało mu się mnie zaintrygować. Tematyka GMO jest bardzo aktualna, patrząc na fakt, że żywność modyfiowana genetycznie trafia na nasze pólki sklepowe. Czy jednak zdajemy sobie sprawę, jak jest wytwarzana i jakie mogą być skutki jej spożywania? Chyba nie do końca... Przyznam, że im więcej czytam na ten temat, tym bardziej jestem przerażona. Trzeba uważnie czytać informacje zamieszczone na opakowaniach i zwracać uwagę na to, co się je. Doskonała żywność, pięknie wygladająca, może okazać się śmiercionośna. Przekonali się o tym bohaterowie powieści Michaela Palmera. Powieść magnetyzuje czytelnika i przeraża, trudno wypuścić ją z rąk. Znajdziecie tutaj wszystko - intrygę, zabójstwa, modyfikowaną żywność prowadzącą do amoku, pościgi i dużą dawkę tajemnicy. A w sprawę okażą się zamieszane wysoko postawione osoby. Doskonała!
Przeczytałam z wypiekami na twarzy i tysiącem pytań w głowie. Książka stanowi nie tylko doskonałą rozrywkę, ale również skłania do refleksji i zastanowienia się nad własnym zdaniem w kwestii GMO.
Myślę, że członkowie rządu, którzy poparli ustawę o GMO powinni przeczytać książki o tej tematyce i zastanowić się nad tym, co zrobili. Nam pozostaje mądrze decydować przy wyborze żywności dla swojej rodziny. Ja jestem na NIE dla GMO! A Przysięgę polecam serdecznie!

1 komentarz:

  1. Właśnie kończę książkę. Masz rację świetna:) Palmer jak zwykle doskonale się spisał.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...