środa, 11 lutego 2015

Rozważna i romantyczna - Jane Austen

Po śmierci męża pani Dashwood wraz z dziećmi opuściła ukochany dom i zamieszkała w posiadłości Barton. Dwie z jej córek - panny na wydaniu - choć różne pod względem charakterów, tak samo szukają szczęścia i miłości. Uczuciowa, impulsywna Marianna marzy o mężczyźnie szarmanckim, wrażliwym, lubiącym te same lektury co ona. Łagodna i rozważna Eleonora odda serce jedynie człowiekowi spokojnemu i odpowiedzialnemu. Niestety świat, którym - zamiast prawdziwych uczuć - rządzi pozycja społeczna i pieniądz, może boleśnie rozczarować te pełne uroku, ufne kobiety…

Okładka: twarda
Ilość stron: 352
Wydawnictwo: Świat Książki
Seria: Angielski Ogród

Seria Angielski Ogród zdobyła moje serce - jest przepięknie wydana i z radością sięgam po książki, wydane na nowo, w cudnej szacie graficznej i odświeżam je sobie. Tym razem "na tapetę" trafiła "Rozważna i romantyczna". Uwielbiam zarówno książkę, jak i jej ekranizację - żadna mi się nie nudzi!

Jane Austin tworzyła fascynujące opowieści, które nie tylko przybliżają nam dawną Anglię, ale również oddziałują na naszą wyobraźnię. Autorka poprzez pryzmat podziałów klasowych ukazuje miłość, przyjaźń i styl życia ówczesnego społeczeństwa. 

"Rozważna i romantyczna" to historia dwóch sióstr, Eleonory i Marianny, zupełnie różnych, aż dziw, że są rodziną. Jedna jest stateczna, rozważna, do życia podchodzi z dystansem, a jej decyzje są przemyślane - to Eleonora. Marianna jest jej zupełnym przeciwieństwem, to trzpiotka, działająca pod wpływem impulsu, pełna emocji i trudna do opanowania. Rządzą nią emocje, które stawia ponad racjonalne myślenie, które charakteryzuje jej siostrę. 
Obie kobiety, mimo wielu różnic, są ze sobą bardzo zżyte. Po śmierci ojca, były zmuszone, wraz z matką, opuścić swój dom rodzinny. Zamieszkały w posiadłości Burton. Obie są pannami na wydaniu, więc ich życie kręci się wokół balów, nawiązywaniu znajomości z płcią przeciwną i szukania partnera na męża.  W tamtych czasach był to głoóny punkt w życiorysie młodych dziewcząt. Każda chciała znaleźć miłość w postaci niezwykłego i do tego bogatego męża. Każda z sióstr podchodzi do tego wyzwania inaczej. Jaki będzie finał ich starań? 

"Rozważna i romantyczna" to napisana z polotem, a przy tym lekko i barwnie, opowieść o życiu w dawnej Anglii. To opowieść o miłości, więziach rodzinnych, przez które przeświecają różnice charakteru oraz sposób życia różwnych warstw społecznych. Główne bohaterki pokazano na zasadzie kontrastu, są one jednak bardzo wyrazistymi postaciami, które przyciagają uwagę czytelnika. Różnorodność ich charakterów nie przeszkadza jednak we wzajemnej siostrzanej miłości i wsparciu. 
Powieść czyta się jednym tchem, z wielką przyjemnością i uśmiechem na ustach. Historia nakreślona na kartach książki fascynuje czytelnika i odrywa od szarej rzeczywistości - polecam serdecznie!
6 komentarzy:

 1. Twórczość Jane Austen intryguje mnie od dawien dawna, ale jeszcze nie sięgnęłam po nią - aż mi wstyd... Trzeba nadrobić zaległości. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, podpisuję się pod Twoją wypowiedzią :)

   Usuń
 2. Ta seria ma tak wspaniałe okładki, że muszę je mieć *----*
  Nawet mojej mamie się spodobały :D

  ______________________________________
  http://przez-zycie-z-ksiazkami.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę w końcu nadrobić, książka od dawna leży na półce

  OdpowiedzUsuń
 4. "Rozważna i Romantyczna" czeka na mnie na półce już od jakiegoś czasu i coś się doczekać nie może :P

  OdpowiedzUsuń
 5. uwielbiam uwielbiam UWIELBIAM ah razem uwielbiamy <3

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...