wtorek, 10 lutego 2015

Wiem o tobie wszystko - Claire Kendal

Clarissa z każdym dniem czuje się coraz bardziej osaczona przez Rafe’a. Gdziekolwiek spojrzy, widzi jego twarz, w którąkolwiek stronę się odwróci, dostrzega jego cień, dokądkolwiek pójdzie, on podąża za nią. A wszystko dlatego, że Rafe się w niej zakochał. Śmiertelnie.
Stalking – to słowo budzi coraz większy lęk nie tylko wśród celebrytek, ale i wśród całkiem zwyczajnych kobiet. Omotane pajęczą nicią intrygi, prześladowane za dnia i w nocy, zastraszone i zagubione, rozpaczliwie szukają pomocy… lecz nie zawsze mogą ją znaleźć. A czasem, nawet jeśli pomoc nadchodzi, jest już za późno.

Okładka: miękka
Wydawnictwo:   Akurat  MUZA
Premiera:  18 lutego 2015

Trzeba przyznać, że akcja promocyjna tej książki zrobiła na mnie nie mniejsze wrażenie jak jej wnętrze. Dostałam książkę "Wiem o tobie wszystko" zapakowaną w papier, na którym napisano, co o mnie wiadomo. Ciarki przechodzą po plecach.... Jak wiele można o człowieku wyczytać wchodząc na jego profil na portalach społecznościowych , grzebiąc w jego śmieciach, czy po prostu bacznie go obserwując. Przerażające! Czytając książkę zrozumiałam, że stalkerem wcale nietrudno być, a my to ułatwiamy... Uwaga, stalkerzy są wśród nas - jedni bardziej, inni mniej agresywni, ale są....


Clarissa, bohaterka książki Claire Kendal, przekonała się o tym na własnej skórze.... Niewinna znajomość przekształciła się w horror, gdziekolwiek się obróciła był ON. Przychodził pod dom, obserwował, zaczepiał ją, przesyłał prezenty, robił niedwuznaczne propozycje, wydzwaniał.... Zmienił jej życie w koszmar.
Rafe był jej kolegą z pracy, wystarczył jeden wieczór spędzony razem, aby zaczął uzurpować sobie wyłączne prawo do Cassandry. Kobieta początkowo starała się trzymać dystans, potem zaczęła czytać ulotki informujące o problemie stalkingu i zaczęła prowadzić dziennik oraz zbierać dowody. Mężczyzna jednak z czasem robił się coraz bardziej agresywny, a ona coraz bardziej przerażona.
Kiedy została członkiem ławy przysięgłych w sądzie i obserwowała zeznania młodej prostytutki, rozumiała, co ją czeka, jeśli zgłosi sprawę i jakie brudy będą wyciągane na światło dzienne. Musiało dojść do bezpośredniego ataku ze strony Rafe'a, aby Clarissa zebrała się w sobie i zgłosiła sprawę na policję, Zapaliła się iskierka nadziei dla niej, jednak okazało się, że nadal nie była bezpieczna. Czy potrzebne było narażenie życia, aby się uwolnić??????

"Wiem o tobie wszystko" jest tak realna i tak sugestywna, że włos się jeży na głowie. Przerażająca jest łatwość, z jaką stalker może dostać informacje na temat swej ofiary. Nie zdajemy sobie sprawy, jak informacje pokazywane w internecie mogą być wykorzystane przeciw nam, jak ogromnym źródłem informacji dla innych są nasze śmieci, jak można wykorzystać do swoich celów naszych przyjaciół. Manipulacja psychiczna jest przytłaczająca i ogromnie stresująca. Człowiek staje się wrakiem, ma oczy z każdej strony, obawia się telefonów, przesyłek, nawet własny dom staje się niebezpieczną pułapką. 
Autorka utkała niezwykle prawdziwą i bardzo aktualną w przesłaniu opowieść. Stalkerów nie brakuje, brakuje za to źródeł pomocy, brakuje prawa, które by nas chroniło. Osoba prześladowana musi mieć dowody, aby zgłosić prześladowanie. Często jest to nie tylko przerażające, ale i wstydliwe. Nie wiadomo jak sprawa zostanie odebrana - często mamy słowo ofiary przeciw słowu prześladowcy..... 
Książka "Wiem o tobie wszystko" otwiera nam oczy na problem stalkingu i uświadamia, jak ważna jest ochrona danych i informacji o sobie. Nie ułatwiajmy prześladowcom dojścia do celu, nie ułatwiajmy złodziejom kradzieży, podając im informacje o sobie jak na tacy.  Chrońmy siebie i najbliższych, bo nikt z nas nie wie, czy stalker nie czycha właśnie na niego.....
5 komentarzy:

 1. Czytałam już wiele pozytywnych opinii na jej temat i chciałabym jak najszybciej po nią sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tą pozycję to ja koniecznie muszę poznać!

  OdpowiedzUsuń
 3. Promocja książki świetna! Jakież było moje zdziwienie, gdy dostałam swój egzemplarz ;)

  Zmieniłam adres bloga -> http://www.bookeaterreality.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Zawiodła mnie troszkę ta książka... Końcówka chaotyczna, ale za promocję przyznaję wydawnictwu ogromny plus:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...