niedziela, 15 marca 2015

Dwaj bracia - Ben Elton

Jest rok 1920, Berlin. Frieda Stengel, niemiecka Żydówka, rodzi Paulusa i Ottona. W Monachium – powstaje zbrodnicza NSDAP. Losy bliźniaków wydają się przesądzone. Jeden z chłopców trafia do szkoły kadr Wehrmachtu i SS, drugi walczy na froncie. W imię miłości do tej samej dziewczyny. Jeden kieruje się sercem, drugi – rozumem. Czy kłamstwo i zdrada to jedyna gwarancja przeżycia? Czy los można przekupić, a miłość jest ślepa? Wojna się kończy, ale życie pisze najbardziej nieoczekiwane scenariusze dla tych co przeżyli. W brytyjskim Secret Service i komunistycznej Stasi.
Ben Elton oparł książkę na autentycznych losach swojej rodziny. Przenosi czytelników w najmroczniejsze czasy jakie przeżyła ludzkość. Poruszające.

Okładka: twarda 
Ilość stron: 524
Wydawnictwo: Zona zero
Premiera: 25 luty 2015 

Niemcy, Żydzi, wojna. To hasła zależne od siebie historycznie, łączące się w okrutną całość. W trudnych, wojennych czasach trudno o ludzkie współczucie i współżycie między Niemcami, a Żydami. 

Berlin, 1920 rok, trudne czasy - panuje głód, nędza i strach. Niemiecka Żydówka, Frieda Stengel, wydaje na świat dwóch synów, bliźniaki Paulusa i Ottona. Niedługo cieszy się swoim szczęściem, jedno z nich umiera. Matka adoptuje chłopca, nadając mu imię Otton. Odtąd dwaj chłopcy wychowują się razem jak rodzeni bracia. Tymczasem w Monachium powstaje nowa partia zwana NSDAP, która w przyszłości zmieni życie tysięcy ludzi w koszmar. Do władzy dochodzą naziści.

Bracia Stengel dorastają, zakochują się i ze strachem w oczach obserwują zmieniający się dookoła nich świat. Ich kraj, który uważali za bezpieczny, przestaje taki być. Leje się krew, a Żydzi są prześladowani przez swoich rodaków, Niemców. Na tle tych wydarzeń toczą się losy ich rodziny. Bracia są zupełnie różni, jednak bardzo mocno ze sobą związani. Jeden jest bardzo poukładany, wszystko musi przemyśleć nim podejmie decyzję, drugi jest impulsywny i kieruje się sercem. Doskonale się uzupełniają i nie potrafią bez siebie żyć. Czasy jednak nie są dla nich przychylne, reperkusje przeciwko Żydom nasilają się – rodzice wyjawiają chłopcom rodzinną tajemnicę i informują ich o adopcji. Jak ten fakt wpłynie na ich dalsze życie? Przekonajcie się sami!

Ben Elton stworzył pasjonującą sagę rodzinną, którą czyta się jednym tchem. Jest porywająca i bardzo prawdziwa. Autor opierał się na własnych, rodzinnych opowieściach i wojennych doświadczeniach swej żydowskiej rodziny. Udało mu się świetnie oddać klimat tamtych czasów i pokazać przetaczającą się przez Niemcy falę nazizmu, która znaczyła ziemię krwią niewinnych ludzi. Ben Elton w bardzo sugestywny sposób odmalowuje nam obrazy wydarzeń, przemawiając do wyobraźni czytelnika. Powieść intryguje, ale i wstrząsa. Język jest prosty, wręcz potoczny, a książkę, pomimo jej objętości, czyta się stosunkowo szybko i z dużą ciekawością. Autor mocno dopracował sylwetki swoich bohaterów, nadając im indywidualne, wyróżniające ich cechy i sposoby zachowania. Są przy tym bardzo naturalni, mają swoje troski i radości, które poznajemy przez pryzmat wojennej zawieruchy. 

„Dwaj bracia” to opowieść oparta na bardzo wyeksploatowanym temacie, jakim jest wojna. Jednak autorowi udało się stworzyć coś oryginalnego i przyciągającego uwagę czytelnika – a nie jest to proste! 
Powieść Bena Eltona chwilami wzrusza, chwilami wręcz bawi, ale również porusza i przeraża. Pokazuje jak wielkim potworem potrafi być człowiek! Aż trudno to zrozumieć……Książkę Dwaj bracia możecie kupić


1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...