poniedziałek, 16 marca 2015

Stojąc pod tęczą - Dorota Schrammek

Szczęście jest jak tęcza – pozornie na wyciągnięcie ręki. I równie nieuchwytne. Dlatego warto z niego czerpać garściami, dopóki można… Patrycja, Magdalena, Aneta i Jagoda to cztery przyjaciółki pracujące w szczecińskiej agencji nieruchomości. W życiu nie wszystko układa się po ich myśli. Rozczarowana mężczyznami Patrycja dzieli mieszkanie z ukochanym dogiem. Magdalena chce skończyć z byciem „córeczką tatusia” i nietrafionymi próbami jej swatania. Aneta jest zmęczona obowiązkami domowymi i opieką nad trójką dzieci. Jagoda wdała się w romans z przystojnym Francuzem, kładąc na szali wspólne życie z mężem. Dopiero śmiertelna choroba jednej z nich sprawia, że przyjaciółki zaczynają inaczej patrzeć na wiele spraw. Nie są w stanie zmienić całego swojego życia, ale to i owo mogą w nim jeszcze poprawić…

okładka: miękka
Ilość stron: 208
Wydawnictwo: Świat Książki
Cykl: Leniwa Niedziela

Często w niedzielę trafia do moich rąk książka z cyklu Leniwa Niedziela - przypadek, czy przeznaczenie ? :)
To idealne książki na wolen dni, które przynoszą relaks i odprężenie. Tym razem skończyłam z paczką chusteczek w garści, a moja mama od razu porwała książkę i sama miała zacząć ją wieczorem czytać.

W książce "Stojąc pod tęczą" zaintrygowała mnie autorka, która pochodzi z Pobierowa - miejsca, ktore uwielbiam i często spędzam tam urlop. Tak sobie pomyślałam, czy nie mijałyśmy się gdzieś przypadkiem na ulicy..... Pobierowo to miejsce niezwykłe, położone nad samym morzem, malutkie, ale przesympatyczne i czyste.

Bohaterkami powieści Doroty Schrammek są cztery przyjaciółki pracujące w agencji nieruchomości. Każda z nich jest inna, ale łączy je przyjaźń i praca. Życie niesie im radości i smutki, a one dzielnie je znoszą i wspierają się wzajemnie.

Magdalena jest "księżniczką" tatusia, rozpieszczoną jedynaczką, która jest dla ojca pępkiem świata. Młoda kobieta jednak z wiekiem dorasta i niedopuszcza, aby przewróciło się jej w głowie. Pracuje jako asystentka prezesa, doskonale zna francuski i to pomogło jej wykazać się. Uwielbia słuchać rano radia i audycji Jeremiego z czarującym głosem. 
Aneta pracuje, aby pokazać swoją wartość. Mąż doskonale zarabia i nie musiałaby pracować, ale czuje się w domu niedoceniana.Ma trzech wspaniałych synków i teściową, która stale ją dołuje. 
Patrycja jest sympatycznym rudzielcem z zaniżoną samooceną, na co wpływ ma jej dzieciństwo. Ojciec odszedł od rodziny i w domu nigdy już nie było tak samo. Patrycja zerwała kontakt z ojcem i teraz jej rodziną jest tylko pies, dog Apollo. Kobieta nie spotyka się z mężczyznami, bo boi się bólu i rozczarowania.
Jagoda ma męża, a na boku romansuje z żonatym Francuzem. Postanawia zerwać z mężem  i na nowo poukładać sobie życie.Niestety, on sam odkrywa romans żony i.... odchodzi. Kobieta jest w szoku, zaczyna się źle czuć i okazuje się, że jest ciężko chora. Zostaje przyjęta do szpitala, a jej zdrowie z dnia na dzień się pogarsza. Francuz odwraca się do niej plecami, ale przyjaciółki wiernie są przy niej. Kiedy mąż dowiaduje się o chorobie, trwa przy Jagodzie....do końca...
Choroba Jagody sprawia, że na przyjaciółki spływa refleksja - ich życie również się zmienia.....

"Stojąc pod tęczą" to  wzruszająca, ciepła, babska literatura. Doskonale się ją czyta, a chusteczki okazują się niezbędne :) Dorota Schrammek napisała piękną opowieść o miłości, przyjaźni, smutkach i radościach życia. Pokazała jak cenna w życiu jest miłość i przyjaźń, a ludzi nie można zmienić na siłę. Bohaterki przekonały się same, co jest ważne w ich życiu. 
Autorka mocno skupiła się na stworzeniu wyrazistych i ciekawych postaci, które sprawiają, że opowieść jest barwna i ciekawa. Kibicowałam przyjaciółkom w dążeniu do ich celów. I choć książka jest może przewidywalna i banalna, to i tak bardzo mi się podobała - bo opowiada o życiu. Rozejrzyjcie się wokół, ile jest takich Jagód, Patrycji, Magdalen, czy Anet.... Warto mieć je wokół siebie :)

3 komentarze:

  1. Bardzo mnie zainteresowałaś tym tytułem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię takie ciepłe powieści obyczajowe:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Rzeczywiście idealna książka na niedzielne popołudnie i z chęcią i ja ją poznam :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...