wtorek, 17 marca 2015

Relikt - Heather Terrell

To Eamon, jako syn Wielkiego Archona, miał podejść do Prób, zdobyć tytuł Archona i w przyszłości zająć miejsce swojego ojca. Jednak gdy Eamon ginie podczas niebezpiecznej wspinaczki, Ewa, jego siostra, postanawia go zastąpić.
Wbrew rodzinie i tradycjom rodu podejmuje decyzję, która może odmienić jej życie. Poszukiwanie reliktów, stanowiące część Prób, może doprowadzić do odkrycia tajemnic, które wywrócą cały jej świat do góry nogami.

Okładka: miękka
Ilośc stron:  256
Wydawnictwo:  YA!   Grupa Foksal
Cykl: Księgi Ewy

W zapowiedziach, książka Heather Terrell porównywana była do słynnych "Igrzysk śmierci". Hmmm.... Nie do końca bym się z tym zgodziła. Fabuła oparta jest na podobnym schemacie, jednak jest zdecydowanie spokojniejsza i mniej krwawa. 

"Relikt" to opowieść z dalekiej przyszłości Po Uleczniu, w której nasze czasy są archaiczne. Znaleziska budzą zaskoczenie, a popularne dziś laptopy Mac uważane są za "ołtarzyki", przed którymi spędzaliśmy wiele godzin :) 
W takich czasach, młodzież, głównie chłopcy, przechodzą Próby, aby zdobyć tytuł Archona. Eamon i Ewa są rodzeństwem, a ich ojciec jest aktualnym Archonem w ich społeczności. Eamon, ćwicząc w tajemnicy przed Próbami, ginie spadając ze skały. Ewa postanawia zastąpić brata i przystąpić do Prób, obok swego kuzyna Jaspera. Rodzina chętniej widziałaby ją jako jego partnerkę życiową niż uczetsniczkę Prób.
Kraina, w której żyją, jest skuta lodem i bardzo niebezpieczna. Ewa pakuje dobytek, który umieszczony zostaje na saniach ciągniętych przez psy i wyrusza na swoją Próbę. Adepci do tytułu Archona rozjeżdżają sie w różne strony, nie wolno im się ze sobą komunikować. Przechodzą kolejne próby i poszukują cennych reliktów z dawnej epoki. Najciekawsze znalezisko przywozi Ewa i zostaje powołana na stanowisko Archona. Czy to jest jej szczyt marzeń? Chyba nie tego chciała od życia. Dziewczyna decyduje się na wybór innej drogi życiowej.....

"Relikt" wpisuje się jako kolejna pozycja w modny ostatnio cykl powieści katastroficznych dla młodzieży, gdzie Próba jest miarą wartości człowieka. Podjęcie wyzwania i uczestnictwo w trudnych zadaniach stanowi niejako inicjację i przejście z fazy dzieciństwa do dorosłości. Niedawno czytałam z tej serii "Testy", które mnie zafascynowały, jednak "Relikt" nie zrobił już na mnie takiego wrażenia. Książka nie jest zła i na pewno znajdzie spore grono wielbicieli, ale sam temat zaczyna być już mocno wyeksploatowany i dla mnie męczący. Oczekuję od takich książek oryginalności i zaskoczenia, a tego, niestety, tutaj nie znalazłam....
Powieść biegnie dość spokojnie, ciekawi, ale nie porywa. Jest napisana lekkim, przyjemnym językiem i czyta się ją dość szybko. Mam nadzieję, że moje córce bardziej przypadnie do gustu niż mnie. 
3 komentarze:

  1. Raczej ją sobie odpuszczę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Specjalnie szukać nie będę, ale jeśli nadarzy się okazja to do niej zajrzę.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...