piątek, 6 marca 2015

Na drugim brzegu Bosforu - Theresa Revay

Listopad 1918. Stambuł znajduje się pod okupacją Aliantów, zwycięzców Wielkiej Wojny (I wojny światowej). Mieszkańcy obu brzegów Bosforu, żyjący między Zachodem a Orientem, są zmuszeni dokonywać bolesnych wyborów. Leyla Hanim to młoda małżonka Selima, sekretarza sułtana Mehmeta VI. Jej teściowa, czerkieska niewolnica uwolniona z sułtańskiego seraju, wymaga od niej, by żyła w poszanowaniu pradawnych tradycji. Jednak wkrótce odwieczny porządek legnie w gruzach. Rezydencja Leyli i Selima zostaje zarekwirowana przez francuskiego oficera z rodziną. Major Louis Grenelle ulega pokusom kosmopolitycznego miasta, do którego, uciekając przed rewolucją, napływa rosyjska arystokracja. Turcy, którzy nie zgadzają się na rozpad swojego państwa, zaczynają stawiać opór. Leyla, zachęcona przez brata, angażuje się w walkę, pomimo strachu przed nieznanym i na przekór pozycji własnego męża. Przełomowym momentem w jej życiu okaże się spotkanie z Hansem Kästnerem, berlińskim archeologiem i lojalnym zwolennikiem Mustafy Kemala Atatürka. Anatolia staje się sceną zakazanej miłości.
"Na drugim brzegu Bosforu" to opowieść o młodej kobiecie, poznającej gorzki smak niezależności i swobody w zbuntowanej Turcji, która, odradzając się z popiołów Imperium Osmańskiego, stoi u wrót nowoczesnego świata.

Okładka: miękka
Ilośc stron: 464
Wydawnictwo:  Świat książki

Do dziś pamiętam, jakie wrażenie zrobiła na mnie książka Theresy Revay "Biała Wilczyca" - bez wahania sięgnęłam więc po jej nową powieść - "Na drugim brzegu Bosforu".

Theresa Revay zabiera nas w podróż w czasie, do Stambułu pod okupacją aliancką, mamy rok 1918. Barwny Orient tętni życiem i zachwyca zwycięzców Wielkiej Wojny. Jest perełką na torcie tej wojny i wieńczy jej zwycięstwo. Mieszkańcy odbierają najazd bardzo osobiście i nie uważają walki za zakończoną. 
Zwycięzkie wojska napływają falą na zdobyte tereny, wywracają życie ich mieszkańców do góry nogami. Tak dzieje się również w domu Layli i Selima, który zostaje zarekwirowany na kwaterę dla francuskiego majora, Louisa Grenelle i jego rodziny. Selima nie ustrzegło nawet wysokie stanowisko, które zajmuje - musi oddać swój dom najeźdźcom. W końcu udaje mu się oddać połowę domu, a w drugiej pozostaje ze swoją liczną rodziną. Gorącokrwista Layla nie jest zachwycona obcymi w domu, a podobne zdanie ma jej teściowa. Starsza kobieta włada całym domem, nikt nie śmie się jej sprzeciwiać. 
Layla, pod pseudonimem, publikuje w prasie felietony i w ten sposób wyraża swoje zdanie na otaczającą ją sytuację. Robi to pomimo gorącego sprzeciwu męża.

Pewnego wieczoru, pod nieobecność męża, Layla zostaje wciągnięta w wir zdarzeń, które odmieniły jej życie. Jej brat zaangażowany jest ruch oporu. Po jednej z akcji przyprowadza do domu rannego mężczyznę, którym Layla przez dłuższy czas, w ukryciu, się opiekuje. Tym człowiekiem jest poszukiwany przez władze Hans Kastner, niemiecki archeolog, zwolennik Mustafy Kemala. Pomiedzy Laylą i Hansem zaczyna iskrzyć.... Kobieta powstrzymuje się przed bliskością swego podopiecznego, dopóki nie odkrywa, że jej mąż ma jeszcze drugą żonę.....

"Na drugim brzegu Bosforu" to fascynująca opowieść o miłości, patriotyzmie i walce o swoje ideały. Napisana malowniczo i z rozmachem, porywa czytelnika i wciaga w wir wydarzeń. Książka Theresy Revay pokazuje zderzenie kulturowe pomiędzy Zachodem i Orientem, ukazuje różnice w zachowaniu i sposobie życia ludzi o różnym pochodzeniu. Turecki naród pokazano jako bardzo dumny i walczący o swój kraj, pomimo przegranej wojny. Autorka pokazała na zasadzie kontrastu rdzennych mieszkańców Imperium Osmańskiego oraz ich zwycięskich najeźdźców. Kobiety z Europy zachwycają się ferią barw i otaczającą je egzotyką, ale nie rozumieją sposobu życia tureckich kobiet - zresztą z wzajemnością. Jest tutaj scena, która wywołała uśmiech na mojej twarzy. Kiedy do domu Selima wprowadza się francuski major, z żoną i córką, zmieniają również jego wystrój. Wstawiają łóżka i wannę, która spotyka się z dezaprobatą matki Selima, która uważa, że leżenie w brudnej wodzie spowoduje choróbska i zarazki :)

Jeśli intryguje was kultura Orientu i ciekawi historia - polecam serdecznie książkę Theresy Revay!

5 komentarzy:

  1. Bardzo lubię książki tej pisarki. Za lekturę Na drugim brzegu...zabieram się po niedzieli. Już się na nią cieszę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam styl tej autorki:) Biała wilczyca i jej drugi tom były świetne:) jestem bardzo ciekawa tej książki:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zazdroszczę tej lektury, czekając na nią wróciłam do "Białej Wilczycy" i "Wszystkich marzeń świata". Przeczytałam obie jednym tchem. Obcowanie z taką literaturą to wielka przyjemność.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...