piątek, 17 kwietnia 2015

Czas zamknięty - Hanna Cygler

Kwiecień 1939 roku - napięta sytuacja w Wolnym Mieście Gdańsku zmusza Helen Hallmann do wyjazdu do Anglii z całą rodziną. Włodek, jej pasierb, choć marzy o przygodach i podróżach, nie chce porzucać domu i swej pierwszej miłości. Los jednak szykuje dla niego niejedną niespodziankę. Marzenia czasem spełniają się w bardzo nieprzewidywalny sposób... Powieść o poszukiwaniu i utracie, o burzliwych losach ludzkich i wyborach dokonywanych w wojennej codzienności. Czas zamknięty stanowi początek sagi, której kontynuację będzie można poznać w następnej powieści Pokonani.

Okladka: miękka
Ilość ston:  308

"Czas zamknięty" to kolejna książka Hanny Cygler, która trafiła na moją półkę. Bardzo lubię dzieje rodziny Hallmannów i Sarnowskich. Tym razem poznajemy historię Włodka Hallmanna vel Witka Marszewskiego.

Akcja powieści dzieje się w 1939 roku. W Wolnym Mieście Gdańsk rozpoczynają się niepokoje związane z działaniami Niemiec. Groźba wojny sprawia, że Helen Hallmann planuje wyjazd do Anglii, z córką Laurą i pasierbem Włodkiem. Chłopak nie jest zachwycony tymi planami, jego myśli ( i nie tylko!) zajmuje piękna sąsiadka, Krysia, w której się podkochuje. W ostatnią noc przed wyjazdem ma z nią schadzkę, która zmienia jego plany o 360 stopni. Włodek nie zdąża na statek do Anglii i zostaje sam.I tak rozpoczyna się jego tułaczka..... Na swojej drodze spotyka przyjaciela ojca, dzięki któremu zyskuje nową tożsamość, i tym samym pojawia się jako Witek Marszewski, zmarły syn mężczyzny. Przez jakiś czas Włodek mieszka z Marszewskim i jego gospodynią, jednak jest zmuszony ruszyć w dalszą drogę, a towarzyszy mu Feliks, krewny gospodyni. Na jego ścieżce staje Lila, wielka miłość i wielka strata Włodka. W końcu trafia do partyzantki. Jego droga jest długa i poplątana. Czy uda mu się dołączyć do rodziny?

"Czas zamknięty" to pasjonująca, wojenna opowieść rodzinna, przybliżająca nam postać Włodka Hallmanna. Niezwykle wciągają i prawdziwa aż do bólu, a przy tym wzruszająca i dająca wiele do myślenia. Ważną rolę w całej powieści odgrywa rys historyczny, pokazujący oblicze wojny, zmieniającej nieodwracalnie życie ludzi. Z wielką ciekawością poznawałam losy Włodka Hallmanna, poplątane i pełne tragedii, a przy tym barwne i intrygujące. Widzimy młodzieńca zakochanego w pierwszej dziewczynie, potem oglądamy jak życie kształtuje jego charakter i wprowadza go w dorosłość, czasem brutalnie, a czasem pięknie. Widzimy jak kocha i jak traci swoją ukochaną. Po raz kolejny starcie wojna- miłość wygrywa ta pierwsza..... 
Hanna Cygler gra na naszych uczuciach i pozostawia nas w stanie niedosytu - co będzie dalej? Ha! O tym przekonamy się w drugim tomie "Pokonani". 
2 komentarze:

  1. Bardzo lubię książki autorki, a ta dodatkowo porusza bliski memu sercu temat. Na pewno przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie w tym tygodniu książka do mnie dotarła. Strasznie jestem jej ciekawa.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...