sobota, 18 kwietnia 2015

Odłamki - Ismet Prcić

Ismet kocha teatr, chce się umawiać na randki i pić wino z przyjaciółmi. Ale w rozdartej okrutnym konfliktem etnicznym Bośni nie ma na to miejsca. Po dramatycznych wydarzeniach chłopak zostawia całą rodzinę. Zostaje uchodźcą. Jednak ucieczka do amerykańskiego raju tylko pozornie jest wybawieniem… Mustafa Nalić jest żołnierzem. Jego rzeczywistość to wszechobecne okrucieństwo, śmierć najbliższych i frontowe koszmary. Losy dwóch młodych mężczyzn zaczynają się ze sobą niebezpiecznie splatać. Jakby należały do jednego człowieka… Kim naprawdę są Ismet i Mustafa? 
Odłamki to imigracyjna powieść z przejmującą panoramą umęczonego wojną kraju i jednocześnie niezwykła „autobiografia” – element terapii Ismeta Prcicia. Książka zachwycająca młodzieńczą nadzieją i humorem, a także wielką dojrzałością w rozliczeniu wojennej traumy.

Okładka: miękka
Ilośc stron: 432
Wydawnictwo:  SQN

Odłamki - kawałki, swoiste puzzle, okruchy, z których składa się życie Ismeta Prcicia. Jednak te odłamki zapadają w pamięć i serce czytelnika, zabierają jego cząstkę na zawsze. 

"Odłamki" to autobiograficzna powieść Bośniaka Ismeta Prcicia, przejmująca, wstrząsająca i bardzo prawdziwa. Składa się z szeregu opowieści i zdarzeń z jego życia zebranych w całość. Nie są one poukładane chronologicznie, ale tworzą zwięzłą i przemawiającą do czytelnika całość. Całość pokazującą losy wojny, która zdziesiątkowała Bośnię i jej mieszkańców, skazanych na uchodźstwo bądź na śmierć....

Prcić przedstawia obok siebie fragmenty wspomnień i opowieści, pozornie wyrwane z kontekstu, jednak tworzące wstrząsającą całość. Mamy opowieści z bezstroskiego dzieciństwa, chorobę matki, tułaczkę, wreszcie wyjazd do Ameryki. Jednak Ameryka wcale nie okazuje się takim wybawieniem, jego przeszłość stale jest w nim i za nim podąża. W myślach, w snach, w sposobie zachowania i reakcji na sytuacje. 

Pisanie "Odłamków" było dla autora jak ponowne składanie w całość swego życia, z okruchów wspomnień sięgających aż do czasów dzieciństwa. To swoista autoterapia, ktora zachwyciła czytelników na całym świecie. Ismet Prcić pokazał inne oblicze wojny w Bośni i Hercegowinie oraz życie ze statusem uchodźcy. Sami zobaczcie jak bardzo trauma po przeżyciach w rodzinnym kraju podąża za mężczyzną w dalszym jego życiu. Jest nieodłączna jak cień i jak cień kładzie się na jego życiu. Prcić pisze bardzo szczerze, prosto i dobitnie, a przy tym lekko, i sprawia, że nie sposób odłożyć jego książki. 
W jego opowieści przewija się postać Mustafy Nalicia, żołnierza, znanego ze swego okrucieństwa i przemocy. Czemu autor wplótł go w swoją opowieść? Tego musicie dowiedzieć się sami :)

"Odłamki" to niebanalna powieść, która gwarantuje Wam mnóstwo przeżyć i emocji. Bardzo osobista, bardzo prawdziwa, przepełniona emocjami i specyficznym klimatem. Mimo, że nie należy do lektur łatwych i przyjemnych, trudno się od niej oderwać, a po przeczytaniu, w mojej głowie, przez kolejne dni trwała gonitwa myśli i refleksji. Książka pozostawia niezatarty ślad w sercu czytelnika, skłania do refleksji, przewartościowania swego życia i docenienia tego, co nas otacza. 
"Odłamki" trafiają więc i w nas - jak je spożytkujemy, zależy tylko od nas.....

3 komentarze:

  1. czytam właśnie i to bez wątpienia książka godna zainteresowania!

    OdpowiedzUsuń
  2. Takie osobiste podróże to ja bardzo lubię poznawać!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...