poniedziałek, 25 maja 2015

Dziewczyna z porcelany - Agnieszka Olejnik

Kobieta potrzebuje mężczyzny, nie chłopca… Światem Michała rządzą pieniądze i piękne kobiety. Rozchwytywany fotograf, przebojowy student informatyki i model. Jeden telefon sprawia, że Michał musi natychmiast dojrzeć: porzucić swoje dotychczasowe, studenckie życie, wyprowadzić się z dużego miasta i przenieść w rodzinne strony, by zaopiekować się młodszym bratem. Zuzanna, nauczycielka języka rosyjskiego i rozwódka, jest sąsiadką Michała i opiekunką jego młodszego brata. Kompletnie nie pasuje do jego wyobrażenia atrakcyjnej kobiety. Z czasem jednak chłopak zaczyna dostrzegać jej niezwykłe włosy oraz porcelanową cerę. Zuzanna zaczyna go fascynować. Okazuje się jednak, że samo uczucie nie wystarczy, aby zbudować trwałą relację.

Okładka: twarda
Ilośc stron:  316
Wydawnictwo:  Czwarta Strona

Każdy człowiek pragnie miłości, zrozumienia i odrobiny ciepła. Niektórzy dążą do tego za wszelką cenę. Nie chcą być w związkach, gdzie nie są kochani - ale nie zawsze mogą odejść. Jak połączyć miłość i zobowiązanie? Co okazuje się w życiu najważniejsze? Na te i wiele innych pytań, musieli odpowiedzieć sobie bohaterowie książki Agnieszki Olejnik.

Michał jest młodym mężczyzną, a czasami zachowuje się jak mały chłopiec, który nie wie, czego chce. W jego życiu liczą się pieniądze i piękne kobiety, żyje lekko i jest na fali. Z jednej strony jest rozchwytywanym fotografem, z drugiej modelem, a dodatkowo, jako grafik, tworzy strony internetowe. Jest przy tym przystojny, ma pieniądze, a dziewczyny na niego lecą - z czego chętnie korzysta.
Pewnego dnia jego życie zmienia się nieodwracalnie, bardzo szybko musi dorosnąć i wziąć odpowiedzialność za małe dziecko. Czteroletni Tomaszek jest jego młodszym bratem. Kiedy rodzice giną w wypadku, Michał musi zająć się domem, kredytem i swoim braciszkiem. Wyprowadza się z wynajmowanego mieszkania i wprowadza do domu rodziców. Stara się skupić na bracie, poznac go i zapewnić mu bezpieczeństwo i stabilizację. Pomaga mu w opiece sąsiadka z domu obok, piękny rudzielec o porcelanowej skórze, Zuzanna. To rozwódka i kobieta po przejściach, starsza od Michała. Między nimi iskrzy, kiedy jednak chłopak zakochuje się w swej sąsiadce, na jaw wychodzą rodzinne tajemnice. Kim był jego ojciec dla Zuzanny? Nagle okazuje się, że najbliższe mu osoby są mu obce i zupełnie nie zna swoich rodziców. Trochę czasu mu zajmie zrozumienie i poukładanie życia na nowo.

"Dziewczyna z porcelany" to poruszająca opowieść o miłości, pełna tajemnicy, a przy tym głęboka i poruszająca. To opowieść o dojrzewaniu, poszukiwaniu siebie i wypracowywaniu sobie własnych priorytetów życiowych. Obserwujemy proces dojrzewania Michała, jego dylematy i wartości, szok i zrozumienie oraz dążenie do realizacji marzeń. Proces przepięknie przedstawiony, mądry i wzruszający. "Fircyk w zalotach" jak go na początku odbierałam zmienił się w odpowiedzialnego brata-ojca, dla którego najważniejsze stało się dziecko. Trochę czasu zajęło mu zrozumienie postępowania rodziców i tego konsekwencje, aby przewartościował swoje życie i wybrał kobietę, z którą chce być. Przestały go fascynować przelotne miłostki i szybki seks, zatęsknił za stabilizacją i prawdziwą miłością. Autorka pokazała nam różne odcienie miłości, również te ciemne, trudne.
Książkę przeczytałam błyskawicznie, jednak po odłożeniu na półkę, przez długi czas jeszcze tkwiła w mojej głowie. Polecam serdecznie!
4 komentarze:

 1. Zapowiada się ciekawie, lubię takie historie, będę szukać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zarówno okładka, jak i opis oraz Twoja recenzja zachęcają mnie do przeczytania tej książki. Muszę!

  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam takie historie, więc biorę tę książkę w ciemno :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam okładkę i mam nadzieję, że tak samo pokocham treść:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...