środa, 19 sierpnia 2015

Jan Karski. Jedno życie. Kompletna historia. Tom 1 (1914-1939) MADAGASKAR - Waldemar Piasecki

Życie Jana Karskiego po raz pierwszy w historii tak wspaniale opowiedziane z fascynującymi detalami, szczegółami, wydarzeniami, z faktami dotąd niepublikowanymi, a wielokrotnie wręcz nieznanymi. Jan Karski. Jedno życie. Opatrzona przedmową laureata Nagrody Nobla Elie Wiesela książka Waldemara Piaseckiego, najbliższego przyjaciela i współpracownika oraz organizatora działalności publicznej Jana Karskiego w ostatniej dekadzie jego życia nie jest ani typową biografią, ani zwykłym historycznym opracowaniem. To porywająca i kompletna opowieść o pełnym dramatycznych wydarzeń życiu legendarnego emisariusza, którą czyta się jak najlepszą beletrystykę. Takiej książki o Karskim jeszcze nie było i już nie będzie.

Okladka: miękka
Ilość stron: 928
Wydawnictwo: Insignis

Przyznam, że trochę czasu spędziłam z panem Karskim - biografia jest po prostu doskonała. Czyta się ją jak najlepszą powieść szpiegowską. Obawiałam się suchych faktów, ale podczas lektury książki Waldemara Piaseckiego nie można się nudzić. Czytał ją rownież mój mąż i był zachwycony.


Jan Karski - człowiek legenda, ale i zwyczajny człowiek z krwi i kości, mający dylematy i słabsze dni. 
Jan Karski, pseudonim Witold, urodził się w Łodzi w 1914 roku. Był obywatelem, zarówno Polski, jak i Stanow Zjednoczonych, gdzie mieszkał po wojnie. To świetny prawnik historyk i dyplomata, wielki polski patriota. Niesamowita osobowość  i niezwykły człowiek - drugiego takiego już nie będzie....

Karski w czasie wojny trafił do niewoli sowieckiej, ale udało mu się uciec z transportu. Ze względu na znajomość języków, świetną pamięć i umiejętność znalezienia się w każdej sytuacji, został emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego (w stopieniu porucznika). Brał udział w trudnych tajnych misjach, ale był również zwykłym czlowiekiem. Miał przyjaciół, kochanki, lubił się bawić i bywał na salonach. Prowadził bardzo intensywne życie.


Karski to postać, która na zawsze będzie miała swoje ważne miejsce w historii Polski. Waldemarowi Piaseckiemu udało się pokazać nam Karskiego jako człowieka z krwi i kości. Opowieść, którą nam zaserwował w swojej książce, jest pasjonująca. Pokazuje nie tylko samego Karskiego, ale i ludzi, którzy go otaczali, oraz miejsca, w których bywał. 

Książka pełna jest akcji, tętni wręcz życiem i porywa nas w wir wydarzeń. Towarzyszymy Karskiemu jak jego cień. Oprócz wątków politycznych i wojennych, znajdujemy również Karskiego jako człowieka zakochanego, zdradzonego, czy nieszczęśliwego. Postać głównego bohatera jest bardzo prawdziwa. Nie brakuje tutaj wielkich nazwisk, pośród których bywał Jan Karski. 

Widać pasję i zaangażowanie autora w dbałość o szczegóły i jak najwierniejsze ukazanie dawnych wydarzeń. Dawno nie czytałam tak rewelacyjnie napisanej biografii - czyta się ją jednym tchem i nawet nie przeszkadza jej objętośc i ciężar :) Patrząc, że pierwsza część życia Jana Karskiego zajęła Piaseckiemu prawie 1000 stron - bardzo jestem ciekawa, co zaserwuje nam w kolejnym tomie. 

Biografię Jana Karskiego czyta się jednym tchem, z ciekawością i wielką przyjemnością. Autor potrafi czytelnika zaskoczyć, pokazać zupełnie inny obraz Polski niż ten, który znamy. Odkłamuje historię i chwała mu za to!  Polecam tę niezwykłą książkę nie tylko wielbicielom historii, ale przede wszystkim miłośnikom doskonale napisanych książek!


Biografię Jana Karskiego możecie kupić
w księgarni Platon24
1 komentarz:

  1. Mój mąż pochłania wszystko o Karskim. Powiem mu o tej książce.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...