piątek, 2 października 2015

Ciuciubabka - Faye Kellerman

Porucznik z wydziału zabójstw Los Angeles, Peter Decker, zostaje wezwany do kolejnej sprawy. O tym śledztwie będzie głośno. Cztery ofiary, morderstwo ze szczególnym okrucieństwem. Napastnik włamał się na luksusowe ranczo strzeżone przez armię ochroniarzy. Jednym z zabitych jest właściciel posiadłości, miliarder Guy Kaffey. Twórca handlowego imperium miał wielu wrogów wśród kalifornijskich biznesmenów. Dużo wątpliwości budziła też jego działalność dobroczynna. Dlaczego wspierał wyłącznie byłych więźniów? Czy popełnił błąd, zatrudniając ich jako osobistych ochroniarzy? Decker sprawdza każdą poszlakę, ale sprawa coraz bardziej się wikła, a kolejni podejrzani mają niepodważalne alibi Śledztwo zaczyna przypominać zabawę w upiorną ciuciubabkę.

Okładka: miękka
Ilość stron:  448
Wydawnictwo:   Harper Collins Polska

Ciuciubabka - każdy z nas bawił się w nią w dzieciństwie. To szukanie po omacku, z zawiązanymi oczami, innych osób. Niestety, często w taki sposób detektywi szukają sprawców przestępstw. Po omacku, bez śladów, na wyczucie....

Akcja najnowszej powieści Faye Kellermann przypomina zabawę w ciuciubabkę. Policja po omacku poszukuje sprawców brutalnego morderstwa na luksusowym rancho. 
Fabuła toczy się dwutorowo, a łaczą ją postacie dwójki małżonków Decker. Z jednej strony towarzyszymy Peterowi, detektywowi Wydziału Zabójstw Policji z Los Angeles, przy rozwiązywaniu skomplikowanej sprawy zabójstwa miliarderów Kaffey.. Z drugiej strony, towarzyszymy Rainne Decker podczas jej obowiązków ławnika sądowego. Małżonkowie starają się traktować swoje zajęcia poważnie i nie wymieniają się wzajemnie informacjami. Jednak, jak się później okaże, obie sprawy w dziwny sposób się połączą......

Na prywatnym, ogromnym rancho Kaffey'ów dochodzi do tragedii. Pewnej nocy napastnicy wdzierają się do ich strzeżonego domu i dokonują masakry. Oprócz małżonków Kaffey, ginie ich pokojówka i dwaj ochroniarze, a ich starszy syn zostaje ciężko ranny. Detektyw Decker ma trudną sprawę do rozwiązania, a ogromna przestrzeń posiadłości nie sprzyja dokładnemu zabezpieczeniu terenu. Nie sprzyja mu również nastawienie młodszego syna Kaffey'ów, który wraz z wujem, pojawia się w szpitalu. Zamiast współpracować, wykazuje wściekłość i roszczeniową pozycję. 
Decker zbiera ekipę składającą się z samych fachowców i pomału zbiera i analizuje tropy. Wynik jego śledztwa będzie zaskakujący....

Faye Kellerman jest doskonale znana polskim czytelnikom, pisze znakomite kryminały. Jej powieści są zakakujące, oryginalne i mają swój specyficzny, mroczny klimat. Autorka intryguje czytelnika i potrafi go zaskoczyć. Jej wielowątkowa powieść idealnie splata się w całość, a atmosfera niedopowiedzenia unosi się nad stronami jej książki. Na uwagę zasługuje ciekawa kreacja bohaterów, mocno zarysowana i głęboka.

"Ciuciubabka" to świetnie napisany kryminał, który czyta się z ciekawością, a atmosfera tajemnicy i niedopowiedzenia udziela sie czytelnikowi. Polecam! 
4 komentarze:

  1. Lubię książki F. Kellerman. Ciuciubabkę właśnie zaczynam czytać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo nie lubię takiego aspektu ciuciubabki... a jednak ta książka mnie dosyć intryguje :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak znajdę ją w bibliotece to wezmę ją ze sobą do domu :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...