niedziela, 4 października 2015

Ostatnie dni Królika - Anna McPartlin

Czterdziestoletnia Mia Hayes, zwana w rodzinie Królikiem, trafia do hospicjum – jej kilkuletnia walka z rakiem dobiega końca. Bliscy wciąż poszukują cudownego lekarstwa, powoli jednak godzą się z tym, że Mia wkrótce odejdzie. Każdy z nich na swój sposób radzi sobie z tym, co nieuniknione. Wojownicza matka nie poddaje się i ciągle wierzy, że lekarze uratują Mię. Siostra nie ma złudzeń, ale przekonuje nastoletnią Juliet, że jej mama wyzdrowieje. Brat rockandrollowiec co prawda przerywa trasę koncertową i wraca do domu, ale robi wszystko żeby nie myśleć o śmierci siostry. Wszyscy spotykają się przy łóżku Mii i plotkują, by zagłuszyć niepokój. Otoczona bliskimi Mia wspomina Johnny’ego, swoją pierwszą miłość. Ma nadzieje, że się spotkają. Najbliższe dziewięć dni zabierze wszystkich w szaloną podróż przez spełnione i niespełnione marzenia. Emocjonalny rollercoaster. Będziecie śmiać się przez łzy!

okładka: miękka
Ilośc stron:   400
Wydawnictwo:   Harper Collins Polska

Żyjemy z dnia na dzień, pędząc za dobrami materialnymi. Wydaje nam się, że jeszcze tyle czasu przed nami. Kiedy nagle przychodzi choroba, nieuleczalny rak, nagle życie staje w miejscu. Trzeba je przewartościować i jak najlepiej spędzić czas, który pozostał. Każdy dzień wypełniony jest walką i nadzieją. Każdy dzień jest bardzo cenny, rodzina jest wtedy blisko, trzeba nadrobić stracony czas ..... O chorobie i takim bezcennym czasie, który pozostał, opowiada powieść Anny McPartlin.

Mia Hayes ma czterdzieści lat i przez rodzinę nazywana jest Królikiem. Od kilku lat, bezowocnie, walczy z rakiem, aż wreszcie trafia do hospicjum. Jej czas nieubłaganie dobiega do końca.... Do hospicjum odwozi ją matka, obie starają się trzymać fason i nie dać po sobie poznać, jak im jest trudno. To miejsce ma być jej ukojeniem na czas, który jej pozostał. Na szczęście kobieta ma wokół siebie kochających ją ludzi. Odwiedza ją matka, ojciec, siostra, brat i córka. Wszyscy podtrzymują ją na duchu i wspierają. Każdy z nich stara się również radzić sobie z sytuacją jak umie. Matka wspiera ją bezgranicznie, ojciec nie może się pogodzić z zaistniałą sytuacją, siostra ma świadomość, że koniec jest bliski, ale wspiera Mię i jej córkę. Brat, rockandrollowiec, rownież przerywa trasę koncertową i wraca do domu, aby pobyć z Mią.
Wszyscy starają się odepchnąć myśl, że gdzieś między nimi krąży śmierć.....

"Ostatnie dni Królika" to specyficzna lektura. Sięgałam po nią pełna chęci, ale i pełna obaw. Sama przeszłam taką nierówną walkę z chorobą, jak rodzina Mii. Towarzyszyłam bliskiej osobie w ostatnich zmaganiach z chorobą. To bardzo trudne dla obu stron, trzeba mieć wiele siły, aby móc uśmiechać się przez łzy i celebrować ten wspólnie spędzony czas. 

Anna McPartlin stworzyła niesamowitą powieść, poruszającą bardzo trudne tematy w lekki sposób. Życie i śmierć, śmiech i rozpacz, miłość i bezsilność - te wszystkie uczucia idą tutaj w parze. Wyczuwa się miłość, wsparcie i głębokie więzi rodzinne. Jak czuje się córka wiedząc, że mama ją opuszcza? Jak czuje się matka zostawiając swoje dziecko? Żadna z nich nie ma lżej, każdej jest tak samo ciężko, ale starają się tego nie okazywać. Jak pokazuje nam autorka, ten ostatni okres życia, wcale nie musi być smutny i przygnębiający - wręcz przeciwnie! Można sobie jeszcze wypracować piękne wspomnienia.... 

"Ostatnie dni Królika" to wzruszająca książka, to podróż przez życie Mii aż do jego schyłku. Pełna wspomnień i przemyśleń, pełna miłości, ale i bólu. Opowieść jest bardzo prawdziwa i poruszająca głęboko ukryte struny w naszych sercach. Autorka gra na naszych uczuciach i pobudza do refleksji.

"Ostatnie dni Krolika" to książka, którą po prostu trzeba przeczytać!3 komentarze:

  1. Temat bardzo trudny i ciężki, ale taka książka jest dobrze napisana, to na pewno warto po nią sięgnąć ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Cudowna książka,uwielbiam ją:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Super, że wszystkim się podoba, bo idzie do mnie :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...