poniedziałek, 16 listopada 2015

Aplikacja - Lauren Miller

Co się stanie, gdy życie ludzi zostanie zdominowane przez elektroniczne urządzenia osobiste? Gdy ich spersonalizowane telefony będą im podpowiadać, co powinni zjeść, w co się ubrać, gdzie pójść i z kim zaprzyjaźnić? Oto czasy, w których wielki koncern Gnosis, następca firm Apple i Google, wprowadził na rynek najbardziej rewolucyjne narzędzie wszech czasów: aplikację na telefon Lux. Ten innowacyjny program optymalizuje podejmowanie decyzji przez użytkownika, biorąc pod uwagę jego dobro i preferencje osobiste, co ma dać najlepsze możliwe rezultaty. 16-letnia Rory uważa za oczywiste to, że aplikacja Lux stanowi klucz do zdrowego i szczęśliwego życia. Kiedy zostaje przyjęta do elitarnej Akademii Theden, wydaje się, że rysuje się przed nią przyszłość doskonała. Ale w tej idealnej, wymarzonej szkole pod gładką powierzchnią czai się coś złego. A potem Rory poznaje Northa, przystojniaka z miasta, który prowadzi życie outsidera i – o zgrozo! – nie korzysta z Luxa, co fascynuje dziewczynę. Wkrótce bohaterka zaczyna postępować wbrew rekomendacjom aplikacji – zaczyna słuchać głosu intuicji, którą nauczono ją ignorować. Ten wybór poprowadzi ją do odkrycia prawdy, której ani ona, ani nikt inny nie mógł się spodziewać.

Okładka: miękka
Ilośc stron: 456
Wydawnictwo: Feeria Young

Ostatnio wpadłam w nurt powieści, które ukazują straszliwe efekty komputeryzacji i uzależnienia od internetu. Po przeczytaniu Kręgu miałam fejsowstręt, teraz przeczytałam Aplikację i on powraca. Na pewno takie książki dają do myślenia i pokazują, że czasem warto skupić się na innych rzeczach niż internet i aplikacje.... Jest tyle innych ciekawych i ważniejszych w życiu spraw....

"Aplikacja" przenosi nas do świata przyszłości, gdzie ważną rolę w życiu ludzi pełnią elektroniczne gadżety, w szczególności aplikacja Lux, która podejmuje za ludzi decyzje i podsuwa gotowe rozwiązania. Po co się męczyć, kiedy ktoś podejmie decyzję za ciebie???? Czy o to nam w życiu chodzi? Mnie na pewno nie, ale Rory, główna bohaterka, nie wyobraża sobie życia bez Luxa. Stale namawia do jego użycia przyjaciela, Becka, zapalonego fotografa.
Aurorę wychowuje ojciec i macocha, jej matka umarła przy porodzie. Dziewczyna marzy o dostaniu się do prestiżowej szkoły, Theden. Jest zaskoczona i przeszczęśliwa, kiedy jej się to udaje. Okazuje się, że do tej szkoły uczęszczała jej matka. Tata przekazuje jej liścik i wisiorek, który dla niej zostawiła.
Rory zaczyna nowy rozdział w swoim życiu, w nowym miejscu z dala od rodziny, w fantastycznej szkole.  Towarzyszy jej koleżanka ze starej szkoły. Tylko, czy faktycznie wszystko jest tutaj takie piękne? 
Rory słyszy w swej głowie głos, który doradza i ostrzega ją, to głos zwany Zwątpieniem, który społeczeństwo stara się wykluczyć ze swego życia i zagłuszyć lekami. To coś złego i Rory skrzętnie to ukrywa. 
Szkoła robi imponujące wrażenie, pełna jest nowoczesnych sprzętów, z których korzysta, dzięki współpracy z Gnosis.Rory poznaje nowych ludzi, zaprzyjaźnia się z przystojnym hakerem i korzysta z życia. Za nią jak cień sunie przeszłość jej matki. Rory odkrywa tajemnicę Theden i jej życie zostaje narażone na wielkie niebezpieczeństwo. Czym naprawdę jest Theden i w jaki sposób manipuluje ludźmi? Przeczytajcie!

Aplikacja to świetnie napisana powieść dla młodzieży, bardzo ciekawa i pełna tajemnic z przeszłości. Autorka stworzyła niesamowite miejsce, jakim jest Theden. Pełne nowoczesnych sprzętów i nowoczesnej wiedzy, jednak i ono ma swe ciemne strony. Jak sie okazuje, zawsze znajdą się czarne charaktery, które potrafią wykorzystać osiągnięcia nauki do niecnych celów. Rory będzie chciała ich zdemaskować i pokazać prawdę na światło dzienne. Czy jej się to uda?
W Aplikacji akcja mknie jak burza, nie sposób przewidzieć dalszych wydarzeń, które zmieniają się jak w kalejdoskopie. Nie wiadomo, kto jest przyjacielem, a kto  wrogiem - Rory musi być bardzo ostrożna i ufać tylko sobie.Stawką jest jej życie....
Pochłonęłam książkę z wielką przyjemnością i zaciekawiniem. Autorce udało się mnie zaintrygować. Jej powieść okazała się oryginalna i bardzo świeża - polecam serdecznie!
Książkę Aplikacja kupicie na stronie empik

Sklep internetowy empik.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...