sobota, 14 listopada 2015

Klejnot - Amy Ewing

Klejnot (ang. Jewel) oznacza bogactwo. Klejnot oznacza piękno. Klejnot oznacza arystokrację. Ale dla dziewcząt, takich jak Violet, oznacza niewolę. Violet, która urodziła się i wychowywała na Bagnie, została wyszkolona na surogatkę dla arystokracji, ponieważ w Klejnocie jedyną rzeczą ważniejszą od bogactwa jest potomstwo. Kupiona na aukcji surogatek przez Księżną Jeziora i przywitana uderzeniem w twarz, Violet (znana teraz jedynie jako nr 197) szybko poznaje brutalną prawdę, kryjącą się za błyszczącą fasadą Klejnotu: okrucieństwo, dwulicowość i skrywana przemoc, które stały się stylem życia arystokracji. Violet musi zaakceptować brutalną rzeczywistość… i starać się pozostać przy życiu.

Okładka: miękka
Ilosć stron: 380
Wydawnictwo:   Jaguar

Wiele lat temu powstało przedziwne państwo zbudowane na zasadzie rozchodzących się okręgów, z Klejnotem wewnątrz. W Klejnocie mieszka arystokracja oraz bogacze, w pozostałych kręgach ludzie coraz biedniejsi. Jednak biedni mają zasadnicza przewagę nad bogaczami - mogą mieć własne dzieci. Arystokracja nie ma takiej możliwości, dlatego raz w roku na Aukcji kupowane są surogatki. Surogartki badane są pod kątem ich zdolności władania Auguriami, szkolone i sprzedawane bogatym. Młode dziewczęta potrafią utrzymać ciążę i urodzić arystokratom dziecko. Wiele zależy od tego, gdzie dziewczyna trafi. Niestety, nie mają one nic do powiedzenia w tej sprawie, ale mają nad swymi właścicielami władzę - bez nich nie ma dzieci.

Violet jest surogatką, która została odebrana rodzinie i szkolona. Ma wysokie notowania i jest bardzo piękna. Na aukcji zostaje kupiona przez bogatą, wpływową i bardzo perfidną Diuszesę Jeziora, która ma wobec niej swoje niecne plany.  Violet ma piękny apartament, piękne ubrania i znakomite jedzenie, ale nie ma wolności. Nawet z imienia zostaje ograbiona - jest numerem 197 bądź surogatka. Nikt nie odzywa się do niej po imieniu.... Violet chce uciec ze swego więzienia i znajduje sprzymierzeńca, który może jej pomóc. Jednak poznaje w pałacu Asha, towarzysza, zakupionego dla siostrzenicy Diuszesy. Oboje są niewolnikami arystokracji, a połączy ich miłość. Jednak nie dane im będzie być razem....

Klejnot to świetnie napisana powieść dla mlodzieży, która bardzo przypomina mi Rywalki. Znajdziecie tutaj intrygi dworskie, mnóstwo magii, kontrast biedy i bogactwa oraz miłość w niewoli. Powieść czyta się błyskawicznie, jest lekko napisana i bardzo obrazowo. Polubiłam Violet, która ma "charakterek" i nie poddaje się łatwo. Jest mądrą i utalentowaną dziewczynom, a przy tym życzliwą i pełną ciepła, o czym przekonaął się jej pokojówka. Autorka bardzo ciekawie nakreślila sylwetki bohaterów, nadając im bardzo indywidualne cechy i specyficzne zachowania.
Przeczytałam Klejnot z zaciekawieniem i wielką przyjemnością. Teraz powędrował do biblioteczki mojej córki :)
Wydawnictwo Jaguar

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...