niedziela, 20 grudnia 2015

Metro 2033 - Dmitry Glukhovsky

Nowe wydanie pierwszego tomu fantastyczno-naukowego cyklu Metro Dmitrija Glukhovsky’ego – Metro 2033.
Rok 2033. Świat po zagładzie nuklearnej. Ocalali walczą o przetrwanie w sieci moskiewskiego metra. Ich los trafia w ręce młodego Artema. „Metro 2033” jest przypowieścią o postnuklearnej Moskwie, gdzie ci, którzy przeżyli kryją się przed promieniowaniem i nowymi formami życia w stołecznym metrze – największym schronie przeciwatomowym świata. Rozproszone grupki ludzi tworzą państwa-miasta na stacjach kolejki podziemnej, handlując, wojując i układając się między sobą. Bohater książki, Artem, aby ocalić swoją stację, jest zmuszony do wyprawy na drugi koniec metra, podczas której pokonuje liczne niebezpieczeństwa i poznaje nowe społeczności, które powstały po wojnie. Im dłużej szedł, im więcej poznawał światopoglądów, tym bardziej przekonywał się, że cała jego wyprawa jest pozbawiona sensu. W końcu staje przed wyborem: czy jest sens iść dalej?

Okładka : miękka
Ilośc stron: 592
Wydawnictwo: Insignis 
Cykl: Metro tom 1

Odwlekałam lekturę tego cyklu, bo nigdy nie miałam go w całości. Teraz skorzystałam z okazji, że zostało wznowione wydanie i zakupiłam całą trylogię. Bardzo podoba mi się nowa szata graficzna!

Dmitry Glukhovsky zabiera nas, w już niedaleką, przyszłość do roku 2033. Świat ledwie zipie po wybuchach nuklearnych, jest zniszczony i wyjałowiony. Szczęśliwcy, którzy ocaleli, walczą o przetrwanie. Akcja powieści rozgrywa się w sieci podziemnego, moskiewskiego metra.Wyjście na zewnątrz grozi śmiercią, więc całe życie toczy się pod ziemią. Tworzą się grupki, mniejsze i większe, tworzą się społeczności i pseudo-miasta na stacjach kolejki metra. Życie pod ziemią, na ograniczonej powierzchni, sprawia, że ludzie zaczynają szaleć. Konflikty, bójki i walki są na porządku dziennym, wygrywają silniejsi.
Jednak nad mieszkańcami metra pojawiają się czarne chmury w postaci "Czarnych".
Główny bohater powieści, Artem, aby uratować swoją stację, wyrusza w niebezpieczną podróż na drugi koniec metra, do Polis, po pomoc.

Metro 2033 to przerażająca wizja przyszłości, gdzie ludzie żyją jak szczury, pod ziemią i walczą o byt. Pomysł na fabułę był świetny i choć często eksplowatowany w literaturze, tutaj został świetnie wykorzystany. Powieść intryguje i wciaga czytelnika. Jest świetnie napisana, z dbałością o szczegóły i ciekawymi sylwetkami bohaterów.  Miejmy nadzieję, że nie jest to przepowiednia czekającej nas przyszłości, ktora przeraża....
Książka ma swój specyficzny mroczny, ciężki klimat, pełen niepokoju i niedopowiedzenia, który jest bardzo realny i udziela się czytelnikowi. 
Metro 2033 czyta się błyskawicznie i z dużą przyjemnością. Bardzo lubię takie klimaty i z chęcią sięgnę po kolejne tomy.
3 komentarze:

 1. Mam ją w domu, ale na razie nie miałam czasu się za nią wziąć, najwyższy czas to nadrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O książce słyszałam, nawet nie raz, jednak nie mogę się za nią nigdy zabrać.
  Niemniej, postaram się sięgnąć.
  Pozdrawiam i obserwuję,
  Isabelle West
  Z książkami przy kawie

  OdpowiedzUsuń
 3. Od kilku lat obiecuję sobie, że przeczytam "Metro 2033", ale jeszcze nie było okazji. Może ta recenzja będzie bodźcem :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...