niedziela, 6 grudnia 2015

Migdałowy aromat - Anna Nejman

W pewien ciepły, wrześniowy wieczór Eliza, czterdziestoparoletnia pisarka, wysiada z samolotu na lotnisku w Filadelfii. Celem jej podróży jest „Ustronie” - uroczy zakątek powiatu Sussex w stanie Delaware, gdzie do niedawna mieszkała czwórka przyjaciół, którzy u schyłku życia zawiązali niecodzienny pakt. Niezwykłą historię tego miejsca Eliza planuje opisać i opublikować po powrocie do Polski. Wszystko zdaje się wskazywać na to, że nadchodzące tygodnie spędzi sama przy pracy nad książką. Pozorną ciszę i monotonię „Ustronia” niespodziewanie zakłócają jednak dramatyczne wydarzenia, intrygujący sprzedawca antyków i... migdałowy aromat. Plany Elizy zostają wywrócone do góry nogami, a ona sama stanie przed nie lada dylematem.

okładka: miękka
Ilość stron: 504
Wydawnictwo: Zysk i Spółka

Zaintrygował mnie blurb tej książki i z ciekawością po nia sięgnęłam. Nie zawiodłam się - to dobrze napisana i wciągająca książka.

Główna bohaterka powieści Anny Nejman, Eliza jest pisarką, lat 40+. Wyrusza w podróż do Stanów Zjednoczonych, celem jej podróży jest Sussex w stanie Delaware. Kobieta wyznaczyła sobie zadania - napisanie książki o niezwykłym miejscu zwanym Ustroniem. W tym miejscu, jakiś czas temu zamieszkała czwórka przyjaciół, ktorych połączył niecodzienny pakt. Eliza przegląda materiały, drąży temat i stara się poukadać sobie w głowie swoją powieść. 
Na swojej drodze spotyka uprzejmego sprzedawcę antyków, który pomaga jej w kłopocie. Ta znajomość wiele zmienia w jej życiu. W samotnej czterdziestolatce znów budzi się chęć do życia, miłość i namiętność nie dotyczą przecież tylko dwudziestolatków..... Z jednej strony Eliza daje się porwać uczuciom, z drugiej stawia bariery i odsuwa Larry'ego. Czy uda im się dojść do konsensusu? 
Jednak nie tylko powieścią i miłością żyje człowiek. Spokój Elizy zostanie skutecznie zakłócony przez pewne wydarzenia, a ona sama stanie przed kolejnymi dylematami....

"Migdałowy aromat" to niezwykle intrygująca i klimatyczna powieść, która pokazuje, że miłość jest ważna w każdym wieku i wiele zmienia w życiu. Jednak wątek miłosny nie jest jedynym tematem tej powieści. Mamy tutaj tajemnicze sprawy z przeszłości, pakt przyjaciół, niespodziewane wydarzenia. Autorka zaserwowała nam wielowątkową powieść, która na finale pięknie splata się w całość, choć podczas czytania trzeba być czujnym, bo można się pogubić. 
Powieść ma swój specyficzny klimat i tempo, dość spokojne. Czytałam z przyjemnością, jedyne, czego było moim zdaniem w  nadmiarze to opisy, wiele można byłoby zredukować bez szkody dla powieści. 
"Migdałowy aromat" to książka napisana bogatym językiem, poruszająca i ciekawa. Świetna na długie ponure wieczory przy kominku i kubku gorącej herbaty :)

2 komentarze:

  1. Rzeczywiście opis obiecuje dobrą lekturę, chyba się skuszę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Trafia do nas pod etykietką DO PRZECZYTANIA! Zainteresowałaś nas :)

    Pozdrawiamy i zapraszamy do nas :)
    rodzinne-czytanie.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...