środa, 3 lutego 2016

Seniorzy w natarciu - Catharina Ingelman-Sundberg

Co robi grupka emerytów, którzy nudzą się w domu opieki? Którzy nie mogą pogodzić się z jedzeniem bez smaku, z brakiem ruchu, ze złym traktowaniem i z tym, że cały czas się na nich oszczędza. I którzy przypuszczają, że lepiej im będzie w więzieniu. Zakładają Emerycką Szajkę, żeby tak jak Robin Hood zabierać bogatym i rozdawać potrzebującym!
Märtha, Geniusz, Stina, Grabi i Anna-Greta zatrzymują się w luksusowym hotelu, żeby okraść kilkoro zamożnych gości. Sprawy nieco się komplikują i wkrótce Emerycka Szajka zostaje wciągnięta w rozgrywki przestępczego światka. I właśnie wtedy seniorzy zaczynają rozkręcać się na dobre! Przezabawna opowieść o tym, że prawdziwe życia zaczyna się około osiemdziesiątki!

okładka: miękka
Ilośc stron:  416
Wydawnictwo: Sonia Draga

Dawno się tak nie ubawiłam jak podczas lektury tej książki. Okazuje się, że starość wcale nie musi być nudna i monotonna, o czym przekonujemy się poznając perypetie pensjonariuszy Domu Spokojnej Starości Diament.

Poznajcie Marthę, Stinę, Annę-Grethę, Geniusza i Grabiego - to piątka przyjaciół mieszkających w Diamencie, średnia wieku 80 lat. 
Kiedy dom, w którym zdecydowali się spędzić resztę swego życia przeszedł w nowe ręce, zmienił się nie tylko dyrektor, ale zdecydowanemu pogorszeniu uległy warunki życia. Mieszkańcy otrzymują gotowe, mrożone dania, zamiast pełnowartościowych posiłków, mają ograniczone wyjścia na spacery i dostają otumaniające ich leki. Z pełnych życia osób stają się apatycznymi staruszkami, który tkwią w fotelach przed telewizorem i nic im się nie chce.
Na szczęście mają świadomość tych zmian i nie godzą się z nimi - postanawiają zadziałać. Pewnego dnia oglądają dokumentalny program na temat więziennictwa i stwierdzają, że więźniowie mają lepsze warunki od nich. Postanawiają coś zrobić, aby zmienić miejsce zamieszkania z Diamentu na więzienie....
Ćwiczą w tajemnicy na siłowni i szykują plan ucieczki. W końcu go realizują, uciekają z domu i wprowadzają się do eleganckiego hotelu. Korzystają z wszystkich wygód, planując za nie nie zapłacić. Mają też niecny plan, aby okraść skrytki depozytowe bogatych mieszkańców hotelu. Po części im się to udaje :)
Wpadają na niecny pomysł kradzieży cennych obrazów z muzeum i uzyskanie za nie okupu. I wprowadzają swój plan w czyn - jaki był finał pomysłowych działań Emeryckiej szajki? Zaskakujący :)

"Seniorzy w natarciu" to przezabawna opowieść o perypetiach Emeryckiej szajki, której pomysłowość i skuteczność działań nie ma sobie równych. Powieść jest niebanalna i świetnie napisana, dowcipnie i lekko. Czytałam z szerokim uśmiechem na twarzy, a pomyslowość staruszków zaskakiwała mnie na każdej stronie. Nikt nie spodziewałby się takich akcji od osób w podeszłym wieku, poruszających się na chodzikach - ale jak się okazuje, można :)
Bohaterowie tryskają życiem i robią wszystko, aby życie, które im pozostało spędzić w lepszych warunkach - w końcu na to zasługują!
Myślę, ze niejeden młody pozazdrości szajce żywiołowości i pomysłowości - świetna książka :) Polecam!
3 komentarze:

 1. Mnie też książka bardzo przypadła do gustu. Niecierpliwie czekam na kolejną część przygód seniorów:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Musi być świetna! Polecę ją także babci :D

  Buziaczki! ♥
  Zapraszamy do nas :)
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...