niedziela, 3 lipca 2016

Sprostowanie - Renée Knight

Życie Catherine Ravenscroft to z pozoru sielanka. Oboje z mężem odnoszą zawodowe sukcesy. On w branży prawniczej, ona w telewizji. Pewnego dnia na stoliku nocnym Catherine znajduje książkę. Przygląda jej się z zaciekawieniem, nie bardzo pamięta, jak znalazła się w domu. Zaczyna czytać i… przeżywa wstrząs. Odkrywa bowiem, że główna bohaterka powieści przypomina ją samą, a kluczowy wątek fabuły toczy się wokół pewnego wakacyjnego zdarzenia sprzed lat. Kobieta wpada w panikę – ktoś zna jej sekret, którego tak pilnie strzegła przez lata. Nie śpi po nocach, nie funkcjonuje normalnie i popada w depresję. Czeka na kolejny ruch tajemniczego prześladowcy, którego celem jest sprawić, by cierpiała…

Okładka: miękka
Ilość stron: 360
Wydawnictwo: Sonia Draga

"Sprostowanie" to książka, która wchodzi pod skórę jak drzazga. Drażni, skłania do myślenia i nie pozwala o sobie zapomnieć. Jak byście się czuli, gdybyście przeczytali książkę o sobie? Dokładnie opisującą bardzo głęboko skrywaną tajemnicę, która może rozwalić wasze poukładane życie. Przyznam, że to przerażające. A wiadomo, że prawda jak oliwa zawsze na wierzch wypływa - a czym później tym gorzej .... Doświadczyła tego na własnej skórze bohaterka powieści "Sprostowanie", Catherine Ravenscroft. 

Kobieta pracuje w branży telewizyjnej, tworzy zapadające w pamięć i nagradzane dokumenty. Ma poukładane życie zawodowe i rodzinne, które zmienia nieodwracalnie jedna książka. Nie wiadomo skąd wzięła się w ich nowym domu, trafiła w ręce Catherine i wprawiła ją w przerażenie - nie mogła spać, była przerażona i sfrustrowana. Kim jest autor? Nie wiadomo.... Kto próbuje wyjawić światu jej głęboko skrywaną i wstydliwą tajemnicę? Kto chce zniszczyć jej życie, rodzinę i małżeństwo? I kto przepowiada jej tak tragiczny finał?
Kobieta próbuje się tego dowiedzieć. Niestety, wcześniej książkę czyta jej syn i mąż. Wszystko się rozpada, a chwile przyjemności, które skończyły się tragicznie - ponownie mają swoje konsekwencje...
Zemsta bywa słodka - a komuś bardzo na niej zależy.

"Sprostowanie" to bardzo specyficzna książka. To znakomicie napisany thriller psychologiczny - poplątany, ale dlatego też niezwykły. Dwa równoległe wątki splatają się w idealnie zgraną opowieść, która nie jest przewidywalna, a wywołuje dreszcz na skórze, kiedy pomyślimy, że moglibyśmy się znaleźć w skórze głównej bohaterki. 
Czytałam wiele opinii na temat tej książki, zupełnie skrajnych - od zachwytu po totalną krytykę. Postanowiłam sama przekonać się, co w niej takiego jest i już wiem, że ona ma to "coś", co sprawia, że zapamiętuje się ją wśród dziesiątek innych przeczytanych książek. Do mnie przemówiła - bardzo podobał mi się jej niezwykły, mroczny i lekko depresyjny klimat - jak w Dziecku Rosemary. 
Myślę, że nie można się w jej przypadku zdawać na zdanie innych - ją trzeba przeczytać i ocenić samemu!4 komentarze:

 1. Nie zaintrygował mnie opis fabuły, więc raczej nie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta książka wydaje się być genialna! Powiem szczerze, że już Twoja recenzja wywołała dreszczyk emocji, więc co będzie, jak już sięgnę po ten tytuł.
  Pozdrawiam,
  A.

  http://chaosmysli.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. A mnie całkiem zainteresowała. Fabuła wydaje się być jedyna w swoim rodzaju. Nie czytałam czegoś podobnego :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi ciekawie. Lubię thrillery psychologiczne, więc koniecznie się za nią rozejrzę ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...