środa, 31 sierpnia 2016

Z widokiem na wschód słońca - Victoria Hislop

Latem 1972 roku, Famagusta na Cyprze jest najchętniej odwiedzanym kurortem wakacyjnym w basenie Morza Śródziemnego. Miastu sprzyja fortuna. Ambitna para inwestorów zamierza wybudować luksusowy hotel, w którym Grecy i Turcy będą pracować razem na spektakularny sukces. Pomiędzy Cypryjczykami, którzy w Famaguście szukają ucieczki przed przemocą i etnicznymi sporami, są rodziny Georgiusów i Özkansów. Tymczasem, za fasadą blichtru i sukcesu, w mieście narasta napięcie. Gdy Grecy dokonują zamachu stanu, a wyspa pogrąża się w chaosie wyniszczającego konfliktu. Na Cypr, pod pretekstem ochrony tureckiej mniejszości, wkraczają wojska Tureckie. Mieszkańcy w popłochu opuszczają Famagustę. W opustoszałym mieście pozostają dwie rodziny. Ta książka opowiada ich historię.

Okładka: miękka
Ilość stron:   400
Wydawnictwo: Albatros

Famagusta cudowna wyspa, cypryjski raj na ziemi. Aż dziw bierze, że takie cudowne miejsce może zostać obrócone w perzynę. Na pewno nie spodziewali się takiego obrotu sprawy jej mieszkańcy....

1972 rok. Famagusta jest miejscem odwiedzany i cenionym przez turystów. To istny raj na ziemi - fantastyczna pogoda, miękki piasek, szmaragdowe morze. Do tego hotele na najwyższym światowym poziomie - czegóż chcieć więcej? Mieszkańcy korzystają z hojności turystów, powstają nowe hotele i nowe miejsca pracy. Savas Papakosta ciężko pracował na spełnienie swoich marzeń, stało się to możliwe po ślubie z Afrodytą, córką prominentnego biznesmena. On zbudował ogromny, fantastyczny i wręcz kapiący od bogactwa i luksusu hotel, a ona go udekorowała i zadbała o każdy szczegół. Efekt był oszałamiający, a miejscem, które najlepiej zarabiało na hotel był niezwykły klub nocny prowadzony przez Markosa. Zyskał on zaufanie właściciela i z czasem stał się jego nieformalnym dyrektorem. Niechęć Afrodyty zmieniła się z czasem w płomienny romans...
Wszystko byłoby jak w bajce, gdyby w kraju nie nastały zamieszki między Turkami Cypryjskimi a Grekami, które przerodziły się w regularną wojnę, a ta obróciła w ruinę wyspę.
Życie mieszkańców zmieniło się nieodwracalnie, Papacosta musieli uciekać, a na straży ich majątku został Markos. Czy to był dobry wybór? Jak łatwo przyjaciel może zmienić się we wroga....

"Z widokiem n wschód słońca" to porywająca saga rodzinna, która dzieje się w trudnych czasach. Wojna i zamieszki niszczą cudowną wyspę, a wzajemne relacje jej mieszkańców ulegają nieodwracalnej zmianie. Cudowne klimaty ukazano w towarzystwie okrucieństwa walczących. Piękne morze i plaża kontra splądrowane domy, zburzone hotele i zgwałcone kobiety. Famagusta z ziemskiego nieba zmieniła się w piekło.
Autorka w sposób niezwykle barwny przedstawiła tło obyczajowo-historyczne, w które wplotła losy swoich bohaterów. Mamy tutaj bogaczy i biedaków, Turków i Greków, którzy walczą ze sobą, ale również przyjaźnią się na przekór wszystkiemu. 
Powieść Victorii Hislop jest nie tylko intrygująca i porywająca, ale również mądra i wzruszająca. Ciekawi i chwyta za serce, a do tego pozostaje w pamięci na długo. To mocna i piękna powieść - polecam serdecznie!
4 komentarze:

 1. Czytałam jedną książkę tej autorki "Wyspę" i pamiętam, że zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Tę też mam zamiar przeczytać. A skoro tak chwalisz, to wiem że nie zmarnuję czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Również mnie ta książka zauroczyła :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Też bardzo polecam tą książkę :)
  Zapraszam do mnie!
  nakolejnejstronie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapraszam do pierwszego rozdania na moim blogu :)
  https://nakolejnejstronie.blogspot.com/2016/09/wrzesniowe-rozdanie.html

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...