środa, 19 października 2016

Dom na skraju nocy - Catherine Banner

Porywająca saga rodzinna. Cztery pokolenia, miłość i tajemnice, których świadkiem jest tylko urzekająca mała wyspa. Lekarz Amedeo Esposito, podrzutek z Florencji, przyjeżdża na Castellamare w poszukiwaniu pracy. Nieoczekiwanie znajduje tam przyjaciół, dom, rodzinę i swoje miejsce na ziemi, gdzie czas odmierza coroczna procesja Świętej Agaty, patronki wyspy. Amadeo otwiera bar w Domu na Skraju Nocy. Choć miejscowi uważają ten budynek za przeklęty, właśnie to miejsce stanie się sercem wyspy. Tutaj urodzi się czwórka dzieci Amadea i Piny, a później ich wnucząt i prawnucząt. Castellamare wraz z czterema pokoleniami energicznych Espositów żegluje przez burzliwe stulecie, poddając się zmianom niesionym przez wojnę, recesję i… turystów. Zmieniają się reżimy, wychodzą na jaw zdrady, zawiązują się nieoczekiwane przyjaźnie, a Dom na Skraju Nocy trwa niezmiennie pośród szumu morza.

Okładka: miękka
Ilość stron: 536

‘Dom na skraju nocy” to fascynująca saga rodzinna. Autorka prowadzi nas przez pokolenia zamieszkujące Castellamare. To urzekająca wysepka, na której od pokoleń mieszka niewielka garstka ludzi – nie wyobrażają sobie innego miejsca do życia. Tutaj każdy zna każdego i nic się nie ukryje, ale również można liczyć na wsparcie i pomoc w słabszych chwilach. Na tą wysepkę trafia lekarz poszukujący stałej pracy i swego miejsca, Amedeo Esposito. Mężczyzna jest podrzutkiem wychowanym w sierocińcu, który swe nazwisko zawdzięcza opiekunowi – lekarzowi, który wspierał go w nauce zawodu i był dla niego jak ojciec. Amedeo zostaje na wyspie powitany z otwartymi ramionami, pracy mu nie brakuje, ma swój kąt i grono przyjaciół. Niestety, wdaje się w niepotrzebny romans…. 

Mija trochę czasu i jakież jest zdziwienie Esposito, kiedy pewnej nocy na świat przychodzi jego syn ze związku z żoną Piną i syn kochanki. Bliźniacy urodzeni z innych matek. Na pewien czas rujnuje to życie zawodowe i rodzinne Amedeo, ale wychodzi na prostą. Pozbawiony zawodu lekarza, otwiera bar w Domu na skraju nocy. Przybywa mu dzieci – ma 3 synów i córkę. Ich losy są burzliwe, a niemym świadkiem wydarzeń jest Castellamare….

„Dom na skraju nocy” to ciepła, wzruszająca i porywająca opowieść, pełna ludzkich losów i towarzyszącym im emocji. Niewielka wysepka Castellamare jest świadkiem wydarzeń, miejscem, gdzie rozgrywa się opowieść, ale przede wszystkim jest jednym z głównych bohaterów powieści. Nadaje opowieści specyficznego klimatu i zapada w pamięć.

Catherine Banner napisała powieść, która zapadła mi w serce – bardzo klimatyczną i ciekawą. Książkę czyta się z zapartym tchem i towarzyszy bohaterom w ich codziennym życiu i zmaganiach z losem. „Dom na skraju nocy” napisany jest prostym, a jednak barwnym językiem, który porusza naszą wyobraźnię, a obrazy przetaczają się przed oczami. Mnie osobiście zachwycił i bardzo serdecznie polecam tę książkę :)


2 komentarze:

  1. Sagi mają w sobie nieprzemijający urok :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam tego typu książki. Napewno przeczytam i to wkrótce.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...