sobota, 15 października 2016

Zapach perfum - Cristina Caboni

Elena ma pasję, którą od dzieciństwa przekazywała jej babcia. Zajmuje się wytwarzaniem perfum, otacza się esencją kwiatów, drzew i przypraw a zapachy są językiem, którym się porozumiewa.Kiedy Elena rozstaje się z narzeczonym, z którym od jakiegoś czasu mieszkała i z którym planowała założyć rodzinę, traci poczucie bezpieczeństwa i wiarę w miłość. Nadal ma jednak swoja pasję, która zaprowadza ją do Paryża, stolicy perfum, gdzie zapachy przygotowuje się według starych receptur. Tworzone przez nią esencje w krótkim czasie zyskują powszechne uznanie. Elena potrafi stworzyć zapach, który pozwala odzyskać utraconą miłość, przezwyciężyć nieśmiałość, przywrócić pogodę ducha. Nadal jednak nie może stworzyć aromatu, który pogodziłby ją z jej własną przeszłością i dał siłę do przebaczenia. Istnieje tylko jedna osoba posiadająca klucz do serca Eleny, zdolna przynieść ukojenie. To Cail, który rozumie delikatność kwiatu, wie jak go kochać i jak go chronić…

Okładka: miękka
Ilość stron: 432
Wydawnictwo: Sonia Draga

Zapachy odgrywają w naszym życiu bardzo ważną rolę. Podbijają smak potraw, przywołują wspomnienia i skojarzenia z bliskimi osobami i sytuacjami. Perfumy i proces ich powstawania nieodmiennie mnie fascynuje, tak jak słynne nosy, które wyczuwają zdecydowanie więcej nut zapachowych niż my, zwykli ludzie. Z wielką ciekawością sięgnęłam po książkę Cristiny Caboni i nie zawiodłam się – jest naprawdę znakomita. Znajdziecie w niej nie tylko porywającą fabułę, ale również mnóstwo interesujących informacji na temat perfumiarstwa.

Główną bohaterką powieści jest Elena, której świat nieodłącznie związany jest z zapachami. Od dzieciństwa wiedziała, co chce robić i dążyła do wyznaczonego celu. Perfumiarka to jej wymarzony zawód i sposób na życie. Dziewczynę wychowywała babcia, od której uczyła się reguł tego zawodu.

Elena dorasta wśród zapachów i perfum, jednak nie pracuje w zawodzie. Prowadzi, wraz ze swoim chłopakiem, restaurację – tutaj zapachy również są ważne, ale inaczej. Planują wspólną przyszłość, jednak los chce inaczej i ich związek się rozpada. Młoda kobieta zostawia wszystko i wyrusza w świat w kierunku swoich marzeń. Wyjeżdża do Paryża, miasta miłości i elegancji, gdzie postanawia rozpocząć nowe życie. W starych notatkach babci znajduje tajemniczy przepis na perfumy, który stanowi dla niej swoiste wyzwanie. W Paryżu dziewczyna tworzy zapachy według dawnych receptur i w krótkim czasie znajdują one swoich odbiorców, nadal jednak nie udaje jej się odtworzyć doskonałych perfum idealnych swej babci. Nie tylko praca zajmuje jej cały czas, wszak Paryż to miasto miłości. Czy w tym pięknym mieście Elenie uda się odmienić swe życie?

„Zapach perfum” to ciepła i bardzo ciekawa opowieść o odkrywaniu swojej drogi w życiu i dążeniu do realizacji własnych marzeń. Opowieść jest niezwykle barwna i klimatyczna, a aromaty perfum zdają się wręcz emanować ze stron powieści. Dodatkowe wrażenia estetyczne podsyca piękna i bardzo adekwatna do wnętrza okładka. W powieści Cristiny Caboni znajdziecie miłość, zdradę, pasje, namiętności i wszechobecne zapachy. Jeśli szukacie lekkiej, a jednak interesującej lektury – polecam „Zapach perfum”.7 komentarzy:

  1. Widziałam tą książkę w ksiegarni niedawno. Owszem okładka bardzo zachęcająca

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapachniało jak w "Jasminum" (film). Może się skuszę...

    OdpowiedzUsuń
  3. Skojarzyło mi się od razu z "Pachnidłem", które bardzo lubię. Może kiedyś się skuszę.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...