czwartek, 3 listopada 2016

Melanżeria - Anna Klara Majewska

Nowa powieść Anny Klary Majewskiej, autorki między innymi bestsellerowego „Roku na Majorce” i „Powrotu na Majorkę”. Wciągające studium relacji przyjaciół, w których pozornie beztroskie i frywolne życie wkrada się tragedia. Osadzona w Warszawie, w środowisku modnych klubów, branży modowej, ludzi bogatych, wpływowych, ale niekoniecznie spełnionych czy szczęśliwych, historia wieloletniej przyjaźni młodej kobiety i jej homoseksualnego przyjaciela.

Okładka: miękka
Wydawnictwo: Wielka Litera

Anna Klara Majewska to pisarka, którą zapamiętałam po jej powieściach o Majorce. Świetnie napisanych, klimatycznych i takich prawdziwych. Z ciekawością sięgnęłam więc po "Melanżerię" i nie zawiodłam się.

"Melanżeria" opowiada o losach trójki przyjaciół - Anity, Izy i Tomka, Każde z nich jest inne, ze względu na pochodzenie, sposób myślenia, czy zachowania. Stanowią niesamowitą mieszaninę -melanżerię.

Anita swoje dzieciństwo spędziła na placówkach w różnych krajach. Doskonale wychowana, znająca języki obce, nigdy nie zaznała biedy. Później trafiła się jej oczywiście doskonała praca oraz bogaty mąż. Taka karma...
Iza pochodzi z Białegostoku, gdzie się wychowała u dziadków. Ojciec umarł, kiedy była mała, a matka pracowała w sklepie, aby zarobić na życie. Dziewczyna marzyła o zawodzie lekarza, przerwała jednak studia i wyjechała do Warszawy.
Tomek pochodzi z Łeby i prawie jest moim rówieśnikiem :) Od dzieciństwa był "inny", odstawał od rówieśników, co narażało go na wyzwiska i inwektywy. Dorósł i jego ambicją stały się pieniądze. Zawsze doskonale i modnie ubrany, jakby chciał pokazać, że go stać, po dziecinnych upokorzeniach.

Losy tych trzech zupełnie różnych osób splatają się w Warszawie. Połączyła ich mocna przyjaźń, która opiera się czasowi i wydarzeniom w ich życiu. Przeszłość przeplata się z teraźniejszością i ukazuje nam burzliwe perypetie trójki przyjaciół. Akcja biegnie dwutorowo, ukazując nam historię na przestrzeni prawie czterdziestu lat. Powieść jest napisana lekkim i przyjemnym językiem, ale porusza również trudne tematy, jakim jest homoseksualizm, alkoholizm, narkotyki. Trudności tylko wzmacniają przyjaźń, mocną i trwałą. 

"Melanżeria" to słodko-gorzka opowieść o życiu, w którym radości przeplatają się ze smutkami. Jest ona pełna emocji i ludzkich uczuć. Barwna i ciekawa, a przy tym bardzo prawdziwa. Polecam serdecznie !

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...