sobota, 5 listopada 2016

Zapach suszy - Tomasz Sekielski

Po bestselerowej trylogii „Sejf” Tomasz Sekielski wraca z nowym jeszcze mroczniejszym thrillerem. "Zapach suszy" będzie pierwszą częścią trylogii pt. Susza. W Warszawie dochodzi do krwawego zamachu terrorystycznego, jest wiele ofiar. Kilka miesięcy wcześniej w małym, sennym miasteczku na Kujawach samobójstwo popełnia proboszcz. Śledztwo prowadzi zdegradowana prokurator Agnieszka Ossowska, kobieta będąca na życiowym zakręcie. Co łączy te dwie sprawy? Odpowiedź nie jest ani prosta, ani oczywista. Szukając jej, czytelnik trafia do mrocznego świata handlarzy „żywym towarem”, mafijnych układów i interesów, w których przeplatają się nazwiska ludzi polityki, biznesu oraz kościoła. W tym świecie nic nie jest czarno-białe. Można odnieść wrażenie, że „Zapach suszy” to historia, która może się wydarzyć naprawdę… a może się już wydarzyła?

Okładka: miękka
Ilość stron:288
Wydawnictwo: Od Deski Do Deski
Cykl: Susza I

Tomasz Sekielski to znany dziennikarz, reporter, publicysta i pisarz. Bardzo cenię jego programy, które zawsze oglądam z wielkim zainteresowaniem. Autor nie boi się poruszać trudnych tematów i wyruszać w niebezpieczne miejsca. Jest przy tym zawsze szczery i doskonale przygotowany do tematu. Kilka lat temu dał się poznać jako autor trylogii "Sejf", znakomitego thrillera, który zapadł mi w pamięć. Teraz powraca z kolejną mocną książką, stanowiącą pierwszy tom cyklu Susza - to Zapach suszy.


Z czym kojarzy wam się zapach suszy? Susza to gorące suche powietrze, przeszywające naszą skórę, które pali i piecze. Susza to zapach spalin, topiącego się asfaltu, nieprzyjemnie gorący zapach rozgrzanego miasta. A jeśli do tego okropnego upału dodacie nagłą eksplozję, która zmiata z ziemi kawiarnię i powoduje straty w ludziach - to znajdziecie się na kartach najnowszej powieści Tomasza Sekielskiego.

Fabuła Zapachu suszy biegnie wielowątkowo - toczy się w Warszawie, na Kujawach i na Ukrainie. 
Kiedy w Warszawie dochodzi do zamachu, w którym ginie wielu niewinnych ludzi, ale i kilka prominentnych osób - w sprawę zostaje zaangażowany bezpośrednio Minister Sprawiedliwości, Witold Rudzki. Mężczyzna wykorzystuje sprawę do swoich prywatnych celów, a że jest osobą bardzo medialną, wychodzi mu to całkiem nieźle. W sprawę zostaje zaangażowana prokurator Ossowska, kobieta niepokorna, będąca na życiowym rozdrożu. Dąży do prawdy, jednak jak na każdego człowieka, tak i na nią znajdują się "haki", które pozwalają kierować jej postępowaniem.
Ossowska zajmowała się ostatnio sprawą samobójstwa młodego wikarego w małej miejscowości na Kujawach. Nos pani prokurator mówi jednak, że nie było to samobójstwo, co sprawia, że mocno angażuje się w sprawę. Jej zmaganiom przygląda się z boku bogata bizneswomen, właścicielka modnej kliniki medycyny estetycznej, a prywatnie kochanka Rudzkiego.
Jak się okaże obie sprawy zazębiają się, a jest to zaledwie wierzchołek przestępczej góry lodowej....

"Zapach suszy" to znakomicie napisany thriller, trzymający w napięciu i zaskakujący. A co najważniejsze - jego finał nic nie wyjaśnia, pozostawia nas w stanie zawieszenia i oczekiwania na kolejny tom. Panie Autorze - tak się nie robi! Czuję niedosyt i ogromnie jestem ciekawa, jak rozwinie się dalsza opowieść i mam przeczucie, że prokurator Ossowska jeszcze pokaże nam, na co ją stać. Polubiłam tą przedziwną kobietę, doświadczoną przez życie, a jednak dążącą do prawdy i mającą swoje ideały i "kręgosłup moralny". Jestem pewna, że jeszcze nas zaskoczy.

Powieść Tomasza Sekielskiego jest bardzo realna i  prawdziwa, czuć w niej jego przygotowanie do tematu, wiedzę i nosa dziennikarskiego. Znajdziecie tutaj ukraińskich bandytów, handel ludźmi, stręczycielstwo, prostytucję, ale również przekręty na szczytach władzy, molestowanie przez księży i niezły wątek kryminalny. W tej powieści akcja mknie jak burza i ciągle coś się dzieje, aż czasem trudno nadążyć za Autorem, który porywa nas w stworzony przez siebie świat. 
Mnie powieść dała kopa i naprawdę czuję się pozostawiona w próżni, w stanie zawieszenia, którego nie znoszę - co będzie dalej?????? Tomasz Sekielski pisz szybko  :) !!!
A Wy czytajcie, bo naprawdę warto, a mocnych wrażeń nie brakuje!
1 komentarz:

  1. Miałam nie czytać Twojej recenzji, ale nie wytrzymałam. Teraz mam przechlapane. Podjęłam decyzję, że zacznę czytać dopiero jak ukażą się 3 tomy. Dzięki Tobie obgryzę paznokcie do łokci, czekając na trzy książki :-)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...