niedziela, 20 listopada 2016

Osiedle marzeń - Wojciech Chmielarz

Jedno z eleganckich zamkniętych osiedli w Warszawie, mały raj na ziemi, o jakim marzy co drugi Polak, budzi się ze snu. Ten dzień sprawi, że nic już nie będzie takie samo. Śmierć studentki, której zwłoki nad ranem znajduje ochroniarz, da początek serii zaskakujących wydarzeń. Życie mieszkańców przybierze dramatyczny obrót, a raj zmieni się w piekło. W tym miejscu, jak w Polsce w miniaturze, spotkają się polityka i mafia, seks i narkotyki, ambicje i aspiracje, tajemnice i marzenia, które czasem bywają zabójcze. Komisarz Jakub Mortka wraca, by rozwikłać kolejną zagadkę. U jego boku stanie aspirantka Suchocka, która sama ma w zanadrzu kilka tajemnic…

Okładka: miękka
Ilość stron: 368
Wydawnictwo: Czarne

Jakub Mortka to jeden z bardziej lubianych przeze mnie policjantów występujących w polskiej literaturze. Wojciech Chmielarz stworzył świetną postać, bardzo prawdziwą , bardzo ludzką i bardzo zaangażowaną w swoją pracę. Mortka to idealista, który dąży do rozwiązania spraw "po trupach" czyli po swojemu, ma swoje zdanie, które czasem obraca się przeciw niemu. Bardzo cenię jego podejście do życia i do przyjaźni - dla niego czarne jest czarne, a białe - białe, a pewnych potknięć się nie wybacza, nawet przyjaciołom. 
W "Osiedlu marzeń" do pracy powraca Kochan, jednak relacje pomiędzy dawnymi przyjaciółmi są bardzo zimne i napięte. Dla Mortki Kochan jako przyjaciel już nie istnieje po tym, jak przyłapał go na biciu i maltretowaniu żony. Żona wybaczyła, ale Mortka nie. Teraz sytuacja nie jest lepsza, Kochan powraca i pomimo śmieciowych starych spraw, które dostaje do rozwiązania - idzie mu to znakomicie. Bierze "na tapetę" sprawę za sprawą i je zamyka - szok! Mortce nie idzie tak łatwo i strasznie go to wkurza...

Jakub Mortka prowadzi sprawę młodej dziewczyny, Zuzanny, zamordowanej na strzeżonym osiedlu. O jej zabójstwo podejrzana jest Ukrainka pracująca w Polsce na czarno - wszystko wskazuje na nią, a ona przyznaje się do winy. Niestety, nawet nie potrafi pokazać jak zamordowała Zuzię, ale trzyma się swojej wersji wydarzeń. Mortka nie odpuszcza, nie jest zwolennikiem zamykania spraw, kiedy pojawia mu się pierwszy lepszy sprawca, a tutaj jest pewien, że Switłana nie zabiła Zuzanny, tylko ktoś kazał jej tak mówić. I skuteczność Mortki spada, bo drąży temat dalej i szuka prawdziwego sprawcy - wielu wybrałoby drogę na  skróty, ale nie on... Dodatkowo w sprawę wydaje się być zamieszany właściciel mieszkania, były polityk. Po drodze pojawiają się ruscy gansterzy.... Mortka nie ma lekko, ale rozwiąże sprawę z sukcesem. Kto okaże się zabójcą ? Sami się przekonajcie :)

Wojciech Chmielarz tworzy bardzo prawdziwe i bardzo polskie kryminały - idealnie wpisane w nasze realia. Już mu się zdarzyło być podejrzanym, bo w jego książce policja dopatrzyła się powiązania ze sprawą kryminalną. A skąd to wiem? Ha, sam mi powiedział podczas spotkania na Tagach Książki - przesympatyczna osoba. Doskonale się z nim gawędzi i tak samo doskonale czyta się jego książki. Sam jest podobny (moim zdaniem) do Mortki, którego ja bardzo lubię i cenię.
Panie Wojtku - czekam na kolejną książkę z moim bohaterem i pozdrawiam :) A Wam polecam cykl książek z Mortką w roli głównej.


Książkę Osiedle marzeń i wiele innych
kupicie w księgarni LIVRO.pl


2 komentarze:

  1. Koniecznie muszę kupić ten 4. tom serii. Poprzednie trzy bardzo fajne były, świetnie się je czytało.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...