sobota, 7 stycznia 2017

Naznaczeni śmiercią - Veronica Roth

Nowa powieść autorki kultowej serii „Niezgodna”. Jednoczesna premiera w 33 krajach! 
Na jednej z planet w odległej galaktyce żyją dwa nienawidzące się wzajemnie i walczące o władzę ludy. Losy Cyry i Akosa splatają się brutalnie. Początkowa wrogość przeradza się we wzajemne ukojenie. Kiełkujące uczucie wymaga zaprzeczenia dawnym relacjom, obsesjom, wyobrażeniom. Naznaczeni śmiercią, naznaczeni stratą. Wyzwoleni przez miłość.

Okładka: miękka
Wydawnictwo: Jaguar
Premiera: 17 stycznia 2017

Veronica Roth zdobyła serce czytelników swoją trylogią Niezgodna, która również na mnie zrobiła naprawdę duże wrażenie. Byłam bardzo ciekawa jej nowej powieści, ale równocześnie obawiałam się trochę rozczarowania – w końcu Niezgodna bardzo wysoko postawiła poprzeczkę. Okazało się, że Naznaczeni śmiercią to znakomita powieść, którą pochłonęłam błyskawicznie czuję niedosyt….

Naznaczeni śmiercią to historia Akosa i Cyry, dwojga młodych ludzi, którzy znaleźli się w dwóch wrogich i walczących z sobą obozach. Shotet to naród walki, hołubiący śmierć i zwycięstwo, co znajduje odzwierciedlenie w ranach i bliznach, którymi dokumentują każde zabójstwo na swoim ramieniu. Thuvhe natomiast nie jest narodem agresywny, to ludzie słuchający wyroczni i żyjący zgodnie z własnymi wytycznymi. Te dwa narody dzieli pas piórzycy, a tak naprawdę mentalnie dzielą ich oceany.

Cyra jest córką władców plemienia Shotet, ma brata Ryzeka, jest inteligentna i świetnie walczy. Bardzo szybko ujawnia się jej dar, który dla niej jest przekleństwem, a dla jej brata staje się środkiem do realizacji własnych celów. Cyra zmaga się z bólem, który trawi jej ciało, bez przerwy, ból staje się jej życiem i codziennością – może dzielić się nim z innymi. Nikt jej nie dotyka, wszyscy się jej boją – wykorzystuje to Ryzek i robi z siostry osobistego kata. Dziewczyna wykonuje jego polecenia niechętnie, jednak nie ma wyjścia – brat szantażuje ją zdradzeniem największej tajemnicy.

Akos jest synem wyroczni z Thuvhe, ma kochającego ojca, matkę, która nauczyła go wiele pożytecznych rzeczy oraz rodzeństwo brata i siostrę. Żyją w zimnym państwie, jednak ich serca są gorące. Akos ma dar przerywania działania nurtu, ale jego los został przepowiedziany i wcale go nie zachwyca – nie chce być zdrajcą….

Pewnego dnia na dom rodziny Akosa napadają wojownicy Shotet – zabijają ich ojca, porywają Akosa i Ejiaha na swoje terytorium. Ryzek chce odmienić swoje przeznaczenie, a do tego celu potrzebny mu jest Eijas. Akos zostaje sługą Cyr, jego dar uwalnia ją od bólu pod wpływem jego dotyku. Te chwile wytchnienia są dla Cyry darem. Zbliża to tych dwoje młodych ludzi i w dłuższym czasie odmienia zupełnie życie Cyry, która z kata swego brata staje się buntowniczką i walczy w władzą Shotet.

Naznaczeni śmiercią to znakomita powieść skierowana nie tylko do młodzieży, ale również do dorosłego czytelnika. Autorka stworzyła specyficzny świat składający się z wielu zupełnie innych plemion, które żyją według swoich praw. Shotet korzysta z ich technologii, nawiedza ich terytoria i grabi – wszystko pod przykrywką tradycji. W powieści znajdziecie niesamowitą przyjaźń, która połączyła osoby z dwóch różnych światów i zmieniła się w miłość. Dobro Akosa nieodwracalnie odmieniło zgorzkniałą i zbolałą Cyrę – zdołała odnaleźć się w innej rzeczywistości i zmienić. Plejada oryginalnych postaci sprawia, że powieść jest niezwykle barwna. Akcja mknie jak burza i porywa czytelnika. Myślę, że Veronice Roth udało się napisać kolejny bestseller, który zdobędzie serca czytelników – polecam!

6 komentarzy:

 1. Zgadzam się w zupełności - świetna książka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czekam już na kolejną część :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie osobiście powieść się nie podobała, głównie dlatego, że nie przepadam za książkami fantastycznymi. Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam tą książkę za to że jak zwykle pani Veronica stworzyła niesamowite postacie i idealną fabułę która porusza i przyciąga ❤

  OdpowiedzUsuń
 5. Jest fantastyczna <3 a za kilka dni premiera drugiej części p. t. "Spętani przeznaczeniem" :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...