sobota, 14 stycznia 2017

Uratowany rysunkami - Walter Spitzer

"Uratowany rysunkami" to autobiografia malarza i rzeźbiarza Waltera Spitzera, który jako żydowski chłopiec urodzony w polskim Cieszynie przeżył holokaust. Jego bliscy i przyjaciele zginęli od kul i w komorach gazowych. On sam także doświadczył piekła obozów koncentracyjnych, przetrwał dzięki szczęściu, pomocy współwięźniów, ale także dzięki swojemu talentowi plastycznemu. Walter Spitzer szczerze do bólu opisuje historię swojej rodziny i życie młodego człowieka, który nagle został zupełnie sam w świecie ogarniętym wojenną pożogą. W swoich wspomnieniach poza dramatycznymi i wstrząsającymi historiami pisze także o pierwszych miłościach i zauroczeniach, o próbach odnajdywania najmniejszych śladów normalnego życia w tych strasznych, nieludzkich czasach.

Okładka:  miękka
Ilość stron:  235
Wydawnictwo: Od Deski Do Deski

Walter Spitzer to niezwykła osoba, to więzień obozu koncentracyjnego, który przeżył wojnę i opowiada o tym w swej biografii bogato ilustrowanej własnymi rysunkami - rysunkami, które uratowały mu życie.

Walter Spitzer jest znanym malarzem i rzeźbiarzem, któremu sławę przyniosły jego rysunki z obozu koncentracyjnego..
Spitzer był małym żydowskim chłopcem mieszkającym z rodziną w Cieszynie, kiedy dopadł go koszmar wojny. Został pozbawiony domu i umieszczony w gettcie skąd trafił do obozu. Jego talent plastyczny sprawił, że udało mu się uratować. Podczas pobytu w obozie to jego pasja i talent utrzymywały go przy życiu i zdrowych zmysłach. Rysował wszędzie, gdzie się dało i na czym się dało. Te rysunki stanowią swoistą dokumentację obozowego życia, są bardzo prawdziwe i przemawiają do naszych serc i dusz.
Rysował szkice z codziennego życia i portrety, wymieniał swoje rysunki na żywność, zyskiwał nimi przywileje. Jego prace doceniali zarówno współwięźniowie, jak i władze obozu. 
Przeżył marsz śmierci i oswobodzenie obozu w Buchenwaldzie, gdzie przebywał, przez armię wyzwolicieli. Cudem udało mu się uniknąć wywiezienia i śmierci, został usunięty z listy więźniów pod warunkiem, że w swoich rysunkach opowie, co tutaj widział. Dotrzymał słowa i opowiedział...


Walter Spitzer pokazuje jak pasja i talent mogą pomóc przetrwać. Jego biografia jest przejmująca i  mocno wbija się w umysł czytelnika, co tylko podsycają zamieszczone wewnątrz rysunki. To mocna pozycja, ale napisana lekko, przystępnie i miejscami wręcz dowcipnie. Obozowe życie przedstawione przez Waltera Spitzera to świadectwo wojennej prawdy, obraz codziennego życia w oczach członka społeczności.
"Uratowany rysunkami" to powieść, obok której nie można przejść obojętnie - polecam z całego serca!1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...