
Okładka: miękka
Ilość stron: 235
Wydawnictwo: Od Deski Do Deski
Walter Spitzer to niezwykła osoba, to więzień obozu koncentracyjnego, który przeżył wojnę i opowiada o tym w swej biografii bogato ilustrowanej własnymi rysunkami - rysunkami, które uratowały mu życie.
Walter Spitzer jest znanym malarzem i rzeźbiarzem, któremu sławę przyniosły jego rysunki z obozu koncentracyjnego..
Spitzer był małym żydowskim chłopcem mieszkającym z rodziną w Cieszynie, kiedy dopadł go koszmar wojny. Został pozbawiony domu i umieszczony w gettcie skąd trafił do obozu. Jego talent plastyczny sprawił, że udało mu się uratować. Podczas pobytu w obozie to jego pasja i talent utrzymywały go przy życiu i zdrowych zmysłach. Rysował wszędzie, gdzie się dało i na czym się dało. Te rysunki stanowią swoistą dokumentację obozowego życia, są bardzo prawdziwe i przemawiają do naszych serc i dusz.
Rysował szkice z codziennego życia i portrety, wymieniał swoje rysunki na żywność, zyskiwał nimi przywileje. Jego prace doceniali zarówno współwięźniowie, jak i władze obozu.
Przeżył marsz śmierci i oswobodzenie obozu w Buchenwaldzie, gdzie przebywał, przez armię wyzwolicieli. Cudem udało mu się uniknąć wywiezienia i śmierci, został usunięty z listy więźniów pod warunkiem, że w swoich rysunkach opowie, co tutaj widział. Dotrzymał słowa i opowiedział...
Walter Spitzer pokazuje jak pasja i talent mogą pomóc przetrwać. Jego biografia jest przejmująca i mocno wbija się w umysł czytelnika, co tylko podsycają zamieszczone wewnątrz rysunki. To mocna pozycja, ale napisana lekko, przystępnie i miejscami wręcz dowcipnie. Obozowe życie przedstawione przez Waltera Spitzera to świadectwo wojennej prawdy, obraz codziennego życia w oczach członka społeczności.
"Uratowany rysunkami" to powieść, obok której nie można przejść obojętnie - polecam z całego serca!
Skorzystam z polecenia :)
OdpowiedzUsuń