piątek, 13 stycznia 2017

Księgarenka przy ulicy Wiśniowej - Liliana Fabisińska, Agnieszka Krawczyk i inni...

Pan Alojzy, sympatyczny właściciel małej księgarenki przy ul. Wiśniowej, postanawia zamknąć swój sklepik z książkami. Prowadził go przez prawie pół wieku, ale jest coraz starszy, brakuje mu sił. Chciałby odpocząć i wreszcie zrealizować swoje marzenie o dalekiej podróży do córki, mieszkającej w Australii. Księgarenka, jego całe życie, zostanie zamknięta, ale nie tak zwyczajnie, z dnia na dzień. Dla jej wiernych, stałych bywalców pan Alojzy przygotował prezenty. Postanowił obdarować ich egzemplarzami swoich ukochanych książek. Dla każdej osoby wybrał pozycję szczególną, taką, która jego zdaniem może być dla tej osoby drogowskazem albo pocieszeniem. Piękna i roztrzepana Celestyna otrzyma od niego Błękitny zamek Lucy Maud Montgomery. Dla tajemniczej Alicji pan Alojzy ma oczywiście Alicję w Krainie Czarów, a dla bezwzględnego reżysera Opowieść wigilijną. Największa niespodzianka spotka jednak Ryszardę Kociołek, w ręce której trafi Wielka księga Kubusia Puchatka. Książki są przewodnikami duszy, w to wierzy pan Alojzy. Czy ma rację? Czy uda mu się rozświetlić smutne poranki pewnej zapracowanej kobiety, która naprawdę nie znosi Świąt, i przywołać uśmiech na twarz małego chłopca? Czy moc obdarowywania i czynienia dobra ma taką siłę, że smutny sekret pana Alojzego przestanie tak bardzo ciążyć mu na sercu?

Okładka: miękka
Ilość stron: 424
Wydawnictwo: Filia

„Księgarenka przy ulicy Wiśniowej” to antologia świątecznych opowiadań wydana przez Wydawnictwo Filia. Opowiadania napisali bardzo znani polscy pisarze - Liliana Fabisińska, Gabriela Gargaś, Agnieszka Krawczyk, Remigiusz Mróz, Marta Obuch, Alek Rogoziński oraz Magdalena Witkiewicz. Wszystkie historie łączy osoba księgarza Alojzego. Każda opowieść jest inna, ale razem tworzą zwartą całość, którą przeczytałam z ogromną przyjemnością siedząc obok choinki i popijając aromatyczną herbatę – sama przyjemność :)

Każda z historii, oprócz klimatycznej księgarni i jej właściciela Alojzego, jest powiązana ze znaną książką. Znajdziecie tutaj odniesienia d Opowieści wigilijnej Dickensa, czy do Błękitnego zamku L.M.Montgomery. Wszystkie opowiadania są niezwykle ciepłe, pełne klimatu świąt i wzruszające. Piękna okładka przyciąga wzrok, a wnętrze rozgrzewa duszę.

Alojzy jest już wiekowym człowiekiem, który od lat prowadzi swoją księgarenkę, którą uwielbiają jej bywalcy. W końcu decyduje się na jej zamknięcie i wyjazd do córki do Australii. Każdemu ze swoich stałych bywalców postanawia sprawić prezent. Są to książki, które wpływają na dalsze losy naszych bohaterów. Mnie szczególnie zapadło w pamięć opowiadanie „Sędzia” napisane przez Remigiusza Mroza, jedno z dłuższych w tym tomie, powiązane z kultową powieścią Harper Lee „”Zabić drozda”.

Książkę otrzymuje w prezencie pani sędzia Dering zajmująca się prawem rodzinnym. Matka trójki dzieci, na które zdecydowała się po czterdziestce, a nasz księgarz wspierał ją i rozwiewał obawy związane z macierzyństwem, za co była mu wdzięczna. Pani sędzia przed świętami podjęła decyzję o odebraniu nastolatka rodzicom, co spowodowało lawinę negatywnych komentarzy i wielkie zainteresowanie pracy. Była pewna swej decyzji, dopóki podczas świąt nie przeczytała Zabić drozda. Ta książka zweryfikowała jej sposób pracy i oceny spraw. Spotkała się z matką chłopca i spróbowała wpłynąć na zmianę sądowej decyzji.

Świetne jest też opowiadanie powiązane z Opowieścią wigilijną K. Dickensa, gdzie poznajemy naszego rodzimego Scrouge’a i zmiany, jakie niesie mu las, przy wsparciu Alojzego.

Podsumowując, antologia „Księgarenka przy ulicy Wiśniowej” to ciepła, świąteczna opowieść o życiu wokół nas i o ludziach, którzy nas otaczają. Każdy z nas może zostać takim Alojzym, wystarczy rozejrzeć się wokół i dostrzec innych. Polecam te sympatyczne opowiadania nie tylko od święta :)


Książkę Księgarenka przy ulicy Wiśniowej
możecie kupić w księgarni Platon243 komentarze:

  1. Ciepłych opowieści nigdy nie za dużo :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Och, chętnie sięgnę, oczywiście ze względu na Magdę Witkiewicz :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Lubię twórczość Witkiewicz, więc czytanie tej powieści było przyjemnością. :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...