sobota, 4 marca 2017

Cień burzowych chmur - Edyta Świętek

Cień burzowych chmur to pierwszy tom pięcioczęściowej sagi Spacer Aleją Róż, traktującej o losach rodziny Szymczaków. To epicka opowieść mocno osadzona na płaszczyźnie społeczno-obyczajowej. Fikcja literacka przeplata się z autentycznymi zdarzeniami, a postaci wykreowane przez pisarkę ocierają się o osoby, które dzisiaj spoglądają na nas z kart książek historycznych. Autorka poczytnych powieści w brawurowy sposób serwuje osadzoną w realiach wczesnego PRL-u historię rodzinną ze zbrodnią i zemstą w tle. Jest rok 1949. W małopolskiej wsi Pawlice zamieszkują zamożni gospodarze, którzy od dawna byli solą w oku najpierw okolicznego ziemiaństwa – Pawłowskich, a po II wojnie światowej przedstawicieli nowej władzy. Pomiędzy głową rodziny, Bronisławem, a Bartłomiejem Marczykiem, bratem wysoko postawionego funkcjonariusza UB, dochodzi do konfliktu. Marczyk poprzysięga zemstę. Na skutek reformy rolnej Szymczakowie tracą gospodarstwo będące owocem pracy kilku pokoleń. We wsi zostaje utworzona spółdzielnia rolnicza, której zarząd obejmuje Bartek. Mężczyzna zaprowadza własne porządki, uprzykrzając życie ograbionej z majątku rodzinie. Z braku perspektyw Bronek postanawia szukać szczęścia w świecie. Porzuca dotychczasowe życie rolnika i podejmuje pracę przy budowie Nowej Huty. Po pewnym czasie dołącza do niego młodsza siostra Julia, uciekająca przed nienawiścią Marczyka.

Okładka:miękka
Ilość stron:   352
Wydawnictwo: REPLIKA
Cykl:  Spacer Aleją Róż


O Nowej to Hucie piosenka,
o Nowej to Hucie melodia,
a taka jest prosta i piękna
i taka najmilsza z melodii.
O Nowej to Hucie piosenka,
o Nowej to Hucie są słowa,
jest taka prosta i piękna
i nowa jak Huta jest Nowa.
/Piosenka o Nowej Hucie/

Kiedy czytałam nową książkę Edyty Świętek, po głowie krążyła mi piosenka o Nowej Hucie. Autorka zabiera nas w podróż w czasie do Nowej Huty z czasów PRL, pełnej przodowników pracy i rosnącej w siłę nowej Polski.
Najpierw jednak trafiamy na polską powojenną wieś Pawlice, która przeżyła wyzwolenie przez Rosjan. Wyzwoliciel okazali się również katami polskich kobiet. Wiele straciło życie, a wiele zostało okaleczonych już na zawsze jak siostra bliźniaczka Bronka, jednego z głównych bohaterów.
Bronek Szymczak jest głową rodziny po śmierci ojca, ma liczne rodzeństwo i matkę, stara się utrzymać w całości ojcowiznę, jednak na skutek konfliktów z rodziną Marczyków traci wszystko, co cenne. Traci ziemię, narzeczoną i jest zdesperowany. Po przepychankami z Marczykami, opuszcza rodzinną wieś i szuka swego miejsca w mieście. Znajduje je w Nowej Hucie, gdzie ciężko pracuje, by stać się przodownikiem pracy w murarce. Dało mu to własne mieszkanie, do którego sprowadziła się jego siostra Julia, zgwałcona przez młodego Marczyka i oczekująca dziecka. 
Bronek stara się pookładać swe życie, jednak tęskni do swej ojcowizny. Z czasem żeni się i układa sobie życie, jednak nie jest ono zbyt szczęśliwe.,, Po latach przyjeżdża do matki na rodzinną Wigilię, podczas której  postanawiają z braćmi dać nauczkę Marczakom. Jaki będzie finał tych rodzinnych potyczek? Nie wiadomo - trzeba nam czekać na 2 tom tej porywającej sagi :)

Powieść Edyty Świętek jest porywająca, niezwykle barwna  przemawiająca do wyobraźni czytelnika. Pokazuje zarówno rzeczywistość Polski z czasów PRL, jak również odzwierciedla prawdę czasów powojennych. To podróż w czasie i przestrzeni przez piękną Nową Hutę, która stanowi tło wydarzeń w opowieści o losach rodziny Szymczaków. Powieść jest pięknie napisana, wzruszająca i wciągająca.
Przeczytałam błyskawicznie pomimo ciężkiego tygodnia. Każdą wolną chwilę poświęcałam historii Szymczaków - jest świetna - polecam! I juz czekam na kolejny tom :)

3 komentarze:

  1. W takim razie cieszę się, że moja intuicja podpowiedziała mi, abym zaopatrzyła się w wersję elektroniczną tej historii. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za wyrażenie opinii. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam powieści Pani Edyty. Z chęcią przeczytam kolejną.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...