środa, 19 kwietnia 2017

Połów - Ove Løgmansbø

Raz do roku wody wokół Wysp Owczych przybierają krwawy odcień. Mieszkańcy urządzają grindadráp, czyli tradycyjny połów grindwali. Jedno z upolowanych zwierząt budzi w Farerach grozę – podczas patroszenia rybacy odkrywają w żołądku ssaka makabryczne znalezisko… Na wyspę zostaje wezwana z Danii policjantka Katrine Ellegaard, która ma poprowadzić śledztwo w sprawie niepokojącego odkrycia. Tymczasem pojawiają się nowe fakty w sprawie, która wstrząsnęła Vestmanną w poprzednim roku. Skazany za tamto przestępstwo odwołuje się od wyroku do Sądu Najwyższego.

Format: e-book
Ilość stron: 416
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Cykl: Ślady Zbrodni - Vestanna tom 2

Połów to drugi tom cyklu opowieści z Wysp Owczych autorstwa Remigiusza Mroza, która została wydana pod pseudonimem Ove Logmansbo.

Autor ponownie przenosi nas do małego miasteczka Vestanna na Fajorach, zamieszkiwanego przez lokalną społeczność Farerów. Mieszkańcy świetnie się znają, tworzą zamkniętą społeczność i nie ufają obcym. Są też niezwykle pamiętliwi i jeśli ktoś raz zajdzie im za skórę, to trudno mu przywrócić swe dobre imię. 

Tak stało się w przypadku Hallbjorna Olsena, który został skazany za zabójstwo koleżanki swej córki. Mężczyzna znalazł się w więzieniu, ale na skutek apelacji swej obrończyni wyszedł na wolność i powrócił na wyspę. Zastał wrogie nastawienie sąsiadów, jego dom został zdemolowany, a córka nie chce mieć z nim nic wspólnego. Do tego kasa się kończy, a zajęć brak. Z opresji ponownie ratuje go Katrine Ellegaard, która znalazła się na Wyspach z powodu czaszki znalezionej w brzuchu jednego z grindwali. Trafiła tam wraz z Fridą i obie zajmują się sprawą czaszki i odnalezionego szkieletu. Hallbjorn znowu stanowi jej oparcie i jest pomocny przy zbieraniu informacji. Katrine zmiękła nieco po wieściach, jakie otrzymała od lekarza i po przejściu przez proces leczenia. Wbrew woli swego szefa, wzięła urlop bezpłatny i przyleciała na Vestannę, aby kontynuować prywatnie śledztwo. Jaki będzie jego finał i jak poukładają się dalsze losy Katrine i Hallbjorna? Musicie przeczytać sami - emocji wam nie zabraknie!

Remigiusz Mróz pisze naprawdę świetnie, zarówno pod swoim nazwiskiem jak i pod pseudonimem. 
"Połów" to doskonale napisana powieść kryminalna, bardzo oryginalna tematycznie i zaskakująca. Przeszłość wydaje się wychodzić z cienia i wpływać na teraźniejszość. Wpływa bezpośrednio na życie Hallbjoirna, który za sprawą tajemniczych listów, zostaje wplątany w kolejną sprawę kryminalną. Niby na Fajorach nie istnieje przestępczość, a jednak w Vestannie ostatnio nie można narzekać na jej bark. Nawet jeśli chodzi o kości sprzed wielu lat....
Dzięki tej książce doskonale spędziłam czas podczas Wielkanocy - leniwe chwile uprzyjemniała mi lektura opowieści z Vestanny, a pogoda nie zachęcała do spacerów. Bardzo jestem ciekawa, czym zaskoczy nas Autor w trzeciej części cyklu. Na brak pomysłowości chyba Remigiusz mróz narzekać nie musi :) Zatem do zobaczenia w Vestannie!
1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...