poniedziałek, 17 kwietnia 2017

Sekrety roślin. Przyroda uchyla listka tajemnicy - Anne-France Dautheville

Przechadzka po świecie pełnym roślin, liści i gałęzi. Fascynujące sekrety wszystkiego, co zielone. Na powierzchni Ziemi i do głębokości pół metra pod powierzchnią wody żyje od 350 tysięcy do 400 tysięcy gatunków grzybów, porostów, glonów i innych roślin. Ich sekrety są zadziwiające. Irys, na przykład, potrafi przestraszyć nawet… bizona. Zazdrosny koper włoski nie lubi sąsiedztwa innych gatunków – gdy tylko wyczuje intruza, wypuszcza substancje, które spowolnią jego rozwój. Kwiaty wydzwaniają godziny. Rośliny mówią, słuchają i wcale nie są unieruchomione w swoim podłożu. Porozumiewają się, wydając sygnały dźwiękowe pod ziemią, podobnie jak delfiny w morzu. Gdy do nich mówimy, rosną szybciej. I lubią dalekie podróże. Widliczka, zwana różą jerychońską, wprawiana w ruch podmuchem wiatru toczy się dziesiątki kilometrów, zanim zapuści korzenie.

Okładka: twarda
Ilość stron: 150


"Sekrety roślin" to książka, która odkrywa nam świat roślin, liści i gałęzi. To fascynująca wyprawa w nieznane. Jest jak podglądanie roślin przez dziurkę od klucza. Dowiadujemy się wielu ciekawostek z życia roślin podanych w lekkiej i ciekawej formie. Książka jest bogata w ryciny i  z przyjemnością się ją czyta. Ja, ze szczególną uwagą i ciekawością, czytałam zapiski z cyklu "Moja babcia powiada..."

Autorka książki, Anne-France Dautheville, jest znaną francuską pisarką i dziennikarką. Jako pierwsza kobieta na świecie odbyła podróż dookoła świata na motocyklu, co już świadczy o jej oryginalności i specyficznym podejściu do życia. Napisała wiele reportaży, książek i wspomnień. Świat roślin okazał się dla niej na tyle interesujący i ważny, że poświęciła swój czas, aby napisać "Sekrety roślin" i podzielić się z nami swoją wiedzą. Na kartach książki opisała wiele rzeczy na temat roślin, z którymi spotkałam się po raz pierwszy - np. o roślinach zakopujących swe nasiona, czy zmieniających kolor, ale również o roślinach poruszających się. Bardzo ciekawy był dla mnie fragment o roślinach wybijających godziny, czyli otwierających się i zamykających zawsze o określonej godzinie, każdego dnia. Ponadto Autorka opisuje rośliny, które bardzo źle znoszą swoje towarzystwo i nie powinno się ich sadzić obok siebie. Dlaczego? O tym musicie przeczytać sami :)

"Sekrety roślin" to niesamowita wędrówka pośród roślin znanych i nieznanych. Książka stanowi kopalnię wiedzy o roślinach, a jej lekka i przyjemna forma sprawia, że czyta się ją błyskawicznie i z dużą przyjemnością. Polecam serdecznie :)


1 komentarz:

  1. Dziękuję za polecenie. Chętnie przeczytam tę książkę.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...