niedziela, 28 maja 2017

Nocne czuwanie - Sarah Moss

Anna, rozdarta między potrzebami swoich dzieci a obowiązkami domowymi, próbuje kontynuować pracę nad książką. Bohaterka mieszka odcięta od świata na niewielkiej szkockiej wyspie, którą jej mąż odziedziczył w spadku. Pewnego dnia odkopuje w swoim ogrodzie szkielet małego dziecka. Anna – z wykształcenia historyk – zaczyna własne dochodzenie. Być może odkrywając sekrety wyspy, nauczy się, jak radzić sobie z wyzwaniami, które na jej drodze stawia życie?

Okładka: twarda
Ilość stron:  488
Wydawnictwo:  Czwarta Strona

Kiedy wyjęłam książkę z koperty od Wydawnictwa, wypadły z niej zdjęcia i drobiny sreberka. Poczułam się zaintrygowała. Sama książka również robi wrażenie - jest pięknie wydana, w twardej oprawie i z tajemniczą okładką. Aż chciało się czytać 😀

Samo wnętrze również robi wrażenie - to doskonałe studium rodziny, ukazujące w doskonały sposób rolę wszystkich jej członków chwilami stereotyp aż bije po oczach, ale chwilami Autorka potrafi zaskoczyć. 

W powieści poznajemy Annę,  Giełda i ich dzieci, Raphaela zwanego Raph i Timothy'ego nazywanego przez rodzinę Moth. Rodzina znalazła się w specyficznym położeniu. Otóż Gils odziedziczył po ojcu wyspę z domem, do którego się przeprowadzili. Odmawiają domki na terenie wyspy,aby je wynajmować. To dla nich również bardzo wielką zmiana życiowa. Znajdują się sami,na odludziu, zdani tylko na siebie. 

Giles całymi dniami prowadzi badania nad maskonurami, a jego żona zajmuje się dziećmi i domem. Choć to zbyt wielkie słowo, bo Anna przestaje nad tym panować.  Kobieta posiada stypendium i pisze książkę naukową choć kompletnie nie ma na to czasu. Jest zmęczona,wręcz spania się na nogach, po nocnym wstawaniu do Motha. Jest nieuczesana, w brudnym ubraniu, dom również zaczyna się kleić od brudu. A Giles nie jest skory do pomocy. Zaczyna to przerastać Annę. ...

Pewnego dnia następuje punkt zwrotny w ich życiu. Podczas wkopywania drzewek w ogrodzie, Anna znajduje kości niemowlęcia owinięte w kocyk. Pojawia się policja i rozpoczyna się śledztwo. Anna zaczyna bardzo mocno interesować się tym znalezieniem, co w konsekwencji prowadzi do zainteresowania historia wyspy i jej sekretami. Jaki będzie finał tej historii?  Zaskakujący !

Sarah Miss napisała rewelacyjna powieść. Bardzo prawdziwą i bardzo mocną.  Pokazałam nam obraz rodziny z jej blaskami i cieniem na tle tajemnic wyspy. Sytuacja i miejsce w jakich się znaleźli zweryfikowało ich podejście do życia. Na wierzch wypłynęły skrywane tajemnice i sekrety.  Jak się okazuje - ma je nie tylko wyspa, ale i nasi bohaterowie.

Powieść na bardzo specyficzny klimat, mroczny, pełen niedopowiedzenia. Przypomina mi powieści wiktoriańskie. 
Przeczytałam powieść rozkoszując się każdą stroną,  bogactwem języka i jej klimatem.
Jeśli szukacie oryginalnej i intrygujące powieści to Nocne czuwanie sprawdzi się idealnie :)3 komentarze:

  1. Zdjęcia, sreberko... - uwielbiam takie niespodzianki. Książka zapowiada się ciekawie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie przekonałaś. Na pewno poszukam tej książki :-)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...