poniedziałek, 5 czerwca 2017

Łąki kwitnące purpurą tom 2 - Edyta Świętek

Dynamicznie wzrastająca najmłodsza dzielnica Krakowa ciągle jeszcze przypomina miasto rodem z dzikiego zachodu. Pomiędzy nowymi domami, przeludnionymi barakami i terenami budowlanymi kwitnie hazard, a sprawiedliwość bywa wymierzana na własną rękę. Za dnia wznoszone są domy, kina, szpital oraz szkoły, natomiast nocami w mrocznych zaułkach czają się przestępcy oraz prostytutki. Nad głowami mieszkańców, niczym mityczny miecz Damoklesa, wisi groźba wybuchu kolejnej wojny. Oto Nowa Huta lat 50. – siedlisko socrealistycznego absurdu, w którym rozrastająca się rodzina Szymczaków poszukuje swojego miejsca w świecie.  Bronek nie może odnaleźć szczęścia w małżeństwie i wciąż tęskni za Bogumiłą. Do miasta przyjeżdża Andrzej, aby z dala od Pawlic uporać się z rozpaczą po tragicznie zmarłej Agacie. Julia z przestrachem odkrywa, że jest obserwowana przez tajemniczego mężczyznę o podejrzanym wyglądzie. W dodatku pewnego dnia na nowohuckich łąkach robotnicy natrafiają na makabryczne znalezisko…

Okładka: miękka
Ilość stron:  384
Wydawnictwo: Replika
Cykl: Spacer Aleją Róż tom 2

Z wielką przyjemnością powróciłam do Nowej Huty, miasta będącego rajem dla wielu młodych Polaków. To tutaj była praca, były mieszkania, to tutaj rodziła się nowoczesność i nowa Polska.
Ze swojej szansy wyrwania się ze wsi i spróbowania nowego życia w mieści skorzystała rodzina Szymczaków z Pawlic. W pierwszym tomie poznaliśmy rodzeństwo Szymczaków i ich skomplikowane losy - wywłaszczenie z ojcowizny, bieda i zatargi lokalne doprowadziły do tego, że najstarszy z braci Bronek wyjechał za pracą do Nowej Huty. Fach palił mu się w rękach i szybko został przodownikiem pracy,  otrzymał nowe mieszkanie i mógł zaprosić do siebie siostrę, Julię, i pomóc jej, ciężarnej, w budowaniu nowego życia. 

Bronek również układał swoje życie, choć niespecjalnie szczęśliwie mu to wyszło. Zakochany w Bogumile, w końcu ożenił się z barmanką, Krystyną, zapatrzoną w siebie, rozrywkową kobietą, której los zakończył się tragicznie. I Bronek znowu stanął przed otwartą ścieżką na szczęście. Okazało się jednak, że Bogumiła, którą odnalazł, jest zaręczona i znowu los stanął na drodze do ich szczęścia. Chyba nie pierwszy i nie ostatni raz....

Julka również układała sobie nowe życie, w nowym mieszkaniu, z synkiem. Samodzielna i niezależna, obok której trwał na posterunku przyjaciel Bronka. Julce jednak mężczyźni nie byli w głowie, jej całym światem był synek. Do Julii i Bronka dołączył w Nowej Hucie młodszy brat i siostra. Ich życie toczyło się w nowym miejscu, na nowych torach....

"Łąki kwitnące purpurą" to świetnie napisana saga rodzinna, ale to również opowieść o budowie nowej Polski, o bohaterze-szarej eminencji, jakim jest w tej powieści Nowa Huta - miasto, które jest niemym świadkiem wydarzeń, które rośnie w siłę dzięki swoim bohaterom. 

Powieść Edyty  Świątek to bardzo polska opowieść, przybliżająca nam naszą przeszłość. To książka o miłości, przyjaźni i o sile więzi rodzinnych. To tutaj przeczytacie na co stać braci, aby pomścić krzywdy swoich sióstr. To opowieść o miłości, o nienawiści, ale i o zemście. Los nie oszczędza członków rodziny Szymczaków, a oni znoszą to z godnością i dumą na twarzach. To rodzina, którą można spotkać wokół nas, nie tylko w Nowej Hucie, ale wielu innych polskich miasteczkach.
Jeśli szukacie ciekawej i oryginalnej powieści, bliskiej sercom Polaków - to serdecznie polecam cykl Edyty Świątek "Spacer Aleją Róż".1 komentarz:

  1. Czeka mnie jeszcze I tom, ale II cz. jeszcze bardziej kusi :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...