wtorek, 24 kwietnia 2018

Kości proroka - Ałbena Grabowska

W Płowdiwie, w teatrze antycznym, znaleziono zwłoki polskiego posła. Został ukrzyżowany, odcięto mu głowę i postawiono na tacy, a na ciele wymalowano dziwne znaki. Młody policjant Dymitar prosi o pomoc przyjaciółkę z dzieciństwa, Polkę o bułgarskich korzeniach. Im bliżej jednak są prawdy, tym większe grozi im niebezpieczeństwo. Jaką rolę pełni księga Bogomiłów, zaginiona w XII wieku, która nagle się odnajduje i znów ginie? Cesarstwo Bizantyjskie. Dwunastu Bogomiłów wędruje do Carogrodu z największym skarbem – Tajemną Świętą Księgą. Cyryl, nikomu o tym nie mówiąc, niesie też kości brata Alberta, aby spoczęły w poświęconej ziemi. Z obawy przed kradzieżą mają sześć falsyfikatów. Tylko jedna księga jest prawdziwa. Żaden nie wie która. 
Pierwszy wiek. Nauczyciel prowadzi uczniów do Jerozolimy na spotkanie z mesjaszem. Mało kto rozumie, co ma nastąpić. Rybak Ariel staje się jednym z kronikarzy wyprawy i mimowolnie przyczynia się do fałszerstwa Nowego Testamentu. Jest świadkiem śmierci Chrystusa, zostaje porwany przez żonę Heroda i osadzony w twierdzy. Czy zdoła wrócić do żony i córki? 
Trzy splatające się wątki i wiele tajemnic. Czyje kości odnaleziono na Wyspie Świętego Jana? Co łączy niezwykłe znalezisko z morderstwem polskiego posła? I wreszcie kto ukradł świętą księgę Bogomiłów?Okładka: miękka

Ilość stron: 560

Wydawnictwo: Marginesy

Kości proroka pokazują zupełnie inną twarz Ałbeny Grabowskiej niż znamy z jej poprzednich książek.  Klimatycznie przypomina mi twórczość Marty Guzowskiej - rewelacyjnie mi się czytało tą powieść. Tym bardziej, ze dostałam ją wraz z listem od Autorki :) :):)


Kości proroka to powieść, która nie wypuszcza czytelnika ze swoich macek od pierwszych do ostatnich stron. Delektowałam się każdą stroną i poczułam żal, że już się skończyła...
Akcja powieści toczy się wielotorowo. Na pierwszym planie mamy Płowdiw w Bułgarii, gdzie dochodzi do morderstwa polskiego turysty, posła, w realnym czasie. Dalej Autorka przenosi nas kilka wieków wstecz, do XII wieku, gdzie poznajemy historię Bogomilów i ich tajemnej świętej księgi. oraz opowieść o Nauczycielu i towarzyszących mu apostołach. Pozornie niczym nie związane historie splatają się w fascynującą opowieść łączącą wątek kryminalny z historią religii, gdzie Bóg i Satanael walczą o władzę i wiarę ludzi. 
W sprawę zamordowania polskiego posła, którą prowadzi policja bułgarska zostaje zaangażowana Polka, Margarita, której korzenie tkwią w Bułgarii. Wraca po latach do miejsc, z których uciekła i na nowo zmaga się ze swoimi demonami z przeszłości. Kontakt ze znajomymi i matką nie ułatwiają jej pracy. Jednak wsparcie, jakie ma w Dimityrze, sprawia, ze dziewczyna zaczyna nie tylko na nowo układać sobie życie, ale również aktywnie przyczynia się do rozwiązania zagadkowej śmierci polskiego posła, który został ukrzyżowany na bułgarskiej ziemi. 

Kości proroka to fascynująca opowieść, pełna intrygujących wydarzeń i postaci, pełna tajemnicy i mistyki. Akcja rozwija się bardzo dynamicznie, a wielowątkowość sprawia, że od lektury trudno się oderwać. Historia Gitki i Dimityra, jej trudne związki z matką, przeszłość kładąca się cieniem na teraźniejszości, a do tego pełna niedopowiedzenia opowieść o Bogomilach i ich sekretnej księdze powiązana z początkami chrześcijaństwa to wątki, które sprawiają, że powieść Ałbeny Grabowskiej jest oryginalna, jedyna i niepowtarzalna i głęboko zapada w pamięć czytelnika. Chylę czoła - znakomita powieść!


4 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...