piątek, 27 kwietnia 2018

Przesilenie - Katarzyna Berenika Miszczuk

Najbardziej wyczekiwana książka tej wiosny – "Przesilenie", czyli ostatnia część bestsellerowego cyklu "Kwiat paproci" Katarzyny Bereniki Miszczuk. Słowiańskie bóstwa, pradawne obrzędy, zazdrość i wielka miłość w tle. Autorka "Szeptuchy" po raz ostatni zabierze czytelników do magicznego świata słowiańskich bóstw i pradawnych obrzędów, gdzie właśnie rozpoczynają się święta Dziadów i Szczodrych Godów. Nadszedł czas, aby dotrzymać obietnicy danej bogowi ognia, Swarożycowi. Czy Gosia sprosta zadaniu? Tym bardziej, że nie wiadomo, jak zachowa się Mieszko, jej wielka miłość: pomoże w spełnieniu przysięgi czy… wręcz przeciwnie.

Okładka: miękka
Ilość stron:  464
Wydawnictwo:  WAB
Premiera:  9 maja 2018

Cykl Kwiat paproci Katarzyny Bereniki Miszczuk zajmuje szczególne miejsce pośród moich książek. Jest unikatowy, bardzo polski i pełen magii. Tuta znajdziecie słowiańskie bóstwa, szeptuchy, gusła, zaklęcia i pradawne obyczaje, a wszystko idealnie wplecione w aktualną rzeczywistość. Wydaje się nieprawdopodobne, a udało się idealnie. Cykl ma niepowtarzalny klimat i przyciąga czytelnika jak magia, którą emanuje.

Ponownie spotykamy naszą główną bohaterkę, Gosławę Brzózkę, która jako przyszła lekarka terminuje u szeptuchy w Bielinach. W tej niewielkiej miejscowości, świat realny łączy się z pradawnymi wierzeniami i magią. Tutaj spotkasz płanetników, strzygi, żerców i szeptuchy. Gosia jest osobą bardzo sceptycznie nastawioną do magii, a jednak ten świat ją wciągnął. Mieszko stoi u jej boku, a w jej brzuchu rośnie dziecko - dziecko nieśmiertelnego. Gosia ma jeszcze jedną tajemnicę do rozwiązania - kto jest jej ojcem, czy jest to jeden z bogów? Wokół wiele się dzieje, kobieta po zranieniu nożem szybko doszła do siebie dzięki eliksirowi z kwiatu paproci. Ma jednak dług u Swarożyca, a ten upomina się o realizację obietnicy. Kiedy nadchodzi czas święta Dziadów i Szczodrych Godów młoda szeptucha rusza dokonać dzieła. Jaki będzie tego finał? Przekonajcie się sami :)

Przesilenie to znakomita kontynuacja znakomitego cyklu. Autorka wysoko postawiła sobie poprzeczkę i ani na chwilę jej nie opuszcza. Pomysł na powieść był znakomity, ale łatwy do zepsucia. Katarzyna Berenika Miszczuk wybrnęła z sytuacji zwycięsko i napisała cykl, który zapiera dech w piersiach, jest nowoczesny a przy tym bardzo mocno wpisuje się w polskie legendy i opowieści. Idealnie zgrana całość sprawia, że jestem wielbicielką tego cyklu :) Jeśli jeszcze nie znacie Kwiatu paproci to koniecznie sięgnijcie po książki z tego cyklu - drugiego takiego nie znajdziecie!
2 komentarze:

  1. Hm.. czytałam jakis czas temu Obsesję autorki i bardzo mi się podobała książka, ale nie wiem czy ta seria jest dla mnie. :/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To lekka i przyjemna opowieść z misternie wplecioną słowiańskością :) Trochę romansu, trochę fantastyki, szczypta humoru i bardzo wciągające opisy obrzędów słowiańskich :) "Obsesja" to lekki thriller i jeśli nie ten dreszczyk jest podstawą w książkach, po które sięgasz, to wydaje mi się, że cykl Kwiat Paproci przypadnie Ci do gustu. Pierwszy tom początkowo wydaje się być dziwny, być może ze względu na tę alternatywną wizję historii Polski, ale jeśli damy jej szansę to nie wiemy nawet kiedy wpadamy w opowieść i nie możemy się oderwać :)

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...