środa, 2 maja 2018

Dom Węży - Mateusz M. Lemberg

Wąż jest zabójcą doskonałym, znakomicie znającym anatomię ludzkiego ciała, wie jak zadać śmiertelny cios. Lemberg na kolejnych kartach kreśli nam świat zły, pełen odrażających ludzi, dla których znęcanie się jest formą najlepszej rozrywki, za którą płacą niemałe pieniądze. Do tego wprowadza doń mężczyzn, których „opieka" nie ma nic wspólnego z pomocą i czułością, a obnaża ich partykularne ambicje. Powieść dla oczekujących mocnych wrażeń, spisanych sugestywnym, jędrnym językiem. Jest jak głęboki sen, z którego próbujemy się obudzić, jednak jakaś niewytłumaczalna siła blokuje jakiekolwiek próby wyjścia z historii, którą serwuje nam Lemberg. Zlani potem, wstrząsani spazmami, będziemy próbowali się obudzić. Bezskutecznie.

Okładka: miękka
Wydawnictwo: Od Deski Do Deski
Seria: Zbrodnie Nie/Doskonałe
Premiera: 9 maja 2018

Uroboros, którego widzimy na okładce książki Mateusza Lemberga, to mityczny wąż, który pożera swój własny ogon, samego siebie i odradza się z siebie na nowo. To symbol nieskończoności wiecznego powrotu i zjednania przeciwieństw. Uroboros to również główny bohater powieści Dom Węży, zabójca zwany też wężem, który zabija kobiety robiąc z tego spektakl na żywo w darknecie. Jego charakterystycznym atrybutem są węże, a zwłaszcza kobra królewska zwana Boginią.

Wąż jest zabójcą doskonałym, ale spotyka na swej drodze godnych przeciwników, w tym zdesperowaną kobietę, która dąży do własnej wolności, ma siłę i potrafi przezwyciężyć własny strach. Taką kobietą jest Alicja Wald, żona byłego policjanta, który sprowadził ją do funkcji rzeczy. Kobieta jest zdominowana przez męża, kontrolowana i gnębiona, jednak nie ma tutaj przemocy fizycznej, a ta gorsza, psychiczna. Alicja znajduje w  sobie siłę, aby zorganizować ucieczkę od męża pod pretekstem szkolenia w Berlinie. Wyjeżdża, wysiada z pociągu i kieruje się po pomoc do przyjaciela z lat szkolnych, Patryka, który zapewnia jej lokum i lewe dokumenty. Opuszczając jego mieszkanie, przypadkowo wpada w ręce Węża, dla którego ma być kolejną ofiarą i gwiazdą jego filmiku. Kobieta walczy i udaje jej się uciec z rąk oprawcy, jednak to nie koniec jej kłopotów. Teraz podąża za nią Wąż, wściekły mąż i policja. Czy uda jej się wyjść zwycięsko z opresji? Przekonajcie się sami i przeczytajcie Dom Węży.

Mateusz Lemberg to pisarz, którego bardzo cenię i ucieszyła mnie jego współpraca z Wydawnictwem Tomasza Sekielskiego Od Deski Do Deski, które gwarantuje najwyższą jakość i oryginalność wydawanej literatury. Dom Węży otwiera nowy wydawniczy cykle Serię Zbrodnie Nie/Doskonałe - to doskonała pozycja, która przeraża i zapada w pamięć. Dla mnie lektura była szczególnie przerażająca, bo boję się węży i czuję do nich wielki respekt, a tutaj węże wręcz nas otaczają, a na pewno zdominowały chory umysł Uroborosa. 

Dom węży to oryginalny i bardzo obrazowy thriller, który sprawiał, że wręcz czułam dotyk oślizłego ciała kobry, a sposób a jaki z kobrą poradziła sobie Alicja jest dla mnie fenomenem. Jednak strach i dążenie do wolności motywują do heroicznych czynów. 
Przeczytałam książkę w jedno popołudnie, z wielką przyjemnością i towarzyszącym jej dreszczykiem emocji. Świetna książka -- polecam serdecznie!

Panie Mateuszu - chylę czoło i proszę o jeszcze!
Ania i Tomasz - gratuluję kolejnej znakomitej książki i nowego cyklu w waszym Wydawnictwie - pozdrawiam :)2 komentarze:

  1. Nie czytałam jeszcze nic z tego wydawnictwa, ale chyba wypada nadrobić. W końcu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie słyszałam o tej książce, więc czas nadrobić zaległości...

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...