niedziela, 1 lipca 2018

Kirke - Madeline Miller

EPICKA OPOWIEŚĆ OPARTA NA MOTYWACH MITOLOGICZNYCH, AUTORSTWA ZDOBYWCZYNI NAGRODY ORANGE. W domu Heliosa, boga słońca i najpotężniejszego z tytanów, rodzi się córka. Kirke jest dziwnym dzieckiem – nie tak potężnym jak ojciec ani tak bezwzględnym jak matka... Dziewczyna próbuje odnaleźć się w świecie śmiertelników, lecz odkrywa w sobie czarnoksięską moc, dzięki której może zagrozić samym bogom… Z tego powodu zostaje wygnana. Nie zamierza jednak przestać kształcić się w czarach. Jej ścieżki skrzyżują się z Minotaurem, Dedalem, jego synem Ikarem, morderczą Medeą i, oczywiście, z przebiegłym Odyseuszem. Samotna kobieta zawsze narażona jest na niebezpieczeństwo, a Kirke nieświadomie budzi gniew zarówno w ludziach, jak i w mieszkańcach Olimpu. Aby ochronić to, co kocha, będzie musiała zebrać wszystkie siły i zdecydować, czy należy do bogów, z których się urodziła, czy do śmiertelników, których pokochała.

Okładka: twarda
Ilość stron:  416
Wydawnictwo: Albatros 

Kirke to cudownie wydana książka, nie można od niej oderwać wzroku, a na dworze słońce fantastycznie odbija się w okładce. Chylę czoła przed Wydawnictwem Albatros za przepiękne wydanie i dbałość o szczegóły. Książka jest szyta, pięknie pachnie i łatwo się otwiera, więc pomimo sporych rozmiarów czyta się ją w komfortowych warunkach. To jedna z tych książek, które trzeba mieć w wersji papierowej!

Kirke to postać mitologiczna, córka Helisa, boga słońca  i Perseidy, jednej z nimf. Od dzieciństwa pozostająca lekko z boku, rodzeństwo drwi z niej, ojciec nie traktuje poważnie. Jest nijaka, nie ma widocznego daru, więc nie jest nikim szczególnym .... Kirke była dziwnym dzieckiem, ale była tez bardzo spostrzegawcza, mądra i bystra. Od dziecka ma swój system wartości,  który nie zawsze idzie w parze z wytycznymi potężnego ojca.  To ona podała nektar Perseuszowi, kiedy został ukarany przez bogów. To ona sprzeciwiła się woli ojca i użyła zakazanych roślin, kiedy ukochany zwrócił się do innej. Za to została zesłana do świata śmiertelników, by tam wieść samotne życie. Jednak dzięki roślinom odkryła swoją moc, swój dar . Jak powiedział jej brat Ajetes - twoim największym darem jest przemienianie. Było to możliwe dzięki użyciu pharmaka, zioła zakazanego przez bogów. I tak Kirke została pharmakis, czarownicą, która uprawiała pharmakeia, czyli posługiwała się ziołami uniemożliwiającymi moc przemiany. 
Stała się wiedźmą, boginią, niszczycielką i twórczynią, samotniczką, ale nie samotną... Kirke !
Kształci i umacnia swoje moce, rozwija czarodziejskie umiejętności i wykorzystuje je. Była nic nie znaczącym wyrzutkiem, a teraz jest budzącą grozę czarownicą, która ma moc i władzę. Jej los splecie się z losem Dedala i Ikara, spotka Medeę i Odyseusza. Z małej dziwnej dziewczynki wyrosła pewna siebie i potężna wiedźma....

Kirke to powieść, która mnie oczarowała, zarówno pod względem estetycznym, jak i fabuły. To cudowna książka zarówno pod względem wyglądu, jak i wnętrza. Czyta się ją ze smakiem, delektując się opowieścią, ale również sztuką słowa. Autorka używa pięknego języka, o który zadbał również Paweł Korombel, tłumacz powieści. To dzięki niemu rozkoszujemy się powieścią w naszym rodzimym języku. Kirke to powieść, która zwraca uwagę czytelników, jest fantastycznie napisana i porywa czytelnikowi do mitycznego świata, zupełnie innego niż otaczająca nas rzeczywistość. Ja zatopiłam się w nim z wielką rozkoszą i mam tylko jedną uwagę - czuję niedosyt i żal mi się z nią rozstawać.... 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...