wtorek, 31 lipca 2018

Pamiętasz tamto lato - Bogna Ziembicka

Cztery kobiety, jeden mężczyzna i świat, który runął.Lato 1939. Hrabina Olga Mężyńska wraz z synem Teofilem, jego żoną Bisią i służącą Lorcią spędzają wakacje w Juracie. Wydarzeniem sezonu jest bal maskowy w hotelu Lido. Królową balu zostaje ciemnowłosa, czarnooka Klementyna, która za nic ma maniery i konwenanse. Jej urok hipnotyzuje. Gdy tańczy z Teofilem, widać, że tych dwoje trudno będzie rozdzielić.Czy po wojennej zawierusze ścieżki czterech kobiet przetną się ponownie? Co wtedy zobaczą w swoich oczach? Czy połączy je coś więcej niż miłość do tego samego mężczyzny i niezapomniane lato nad Bałtykiem? Historie Olgi, Bisi, Lorci i Klementyny, ich marzenia, plany i sposób na przetrwanie w burzliwej powojennej rzeczywistości składają się na przejmującą opowieść o meandrach ludzkich uczuć oraz polskiej historii. 
Okładka: miękka
Ilość stron:  400
Wydawnictwo: Znak

Bogna Ziembicka zdobyła serca czytelników swoim cyklem Różany. Jej najnowsza powieść Pamiętasz tamto lato chwyta za serce, wzrusza i pokazuje przepiękną historię czterech kobiet w czasach wojennej zawieruchy.

One cztery i jeden mężczyzna, który tkwi w ich sercach. Teofil Mężyński to mężczyzna do którego wdycha jego żona Bisia, koleżanka z pracy Klementyna, służąca Lorcia i którego kocha matka, hrabina Olga. Ich życie i otaczający świat  zmieniają się nieodwracalnie w obliczu drugiej wojny światowej. Teofil jest lekarzem, poważanym i bardzo przystojnym. Jest rozdarty pomiędzy dwie kobiety, kocha obie i stara się otrzymywać pozory, aby ich nie urazić. Bisia jest potulną małżonką, którą kochają wszyscy wokół. Jest delikatna, niezwykle spokojna i oddana rodzinie. Klementyna pochodzi z bogatej rodziny, ma ognisty temperament i aspiracje zawodowe. Kocha Teofila i jest gotowa dzielić się nim z Bisią. Hrabina Olga obserwuje te zmagania z boku i robi wszystko, aby Bisia nie ucierpiała w tym przedziwnym układzie. Lorcia jest służącą, która rodzina przygarnęła, wychowała i zapewniła lepszy start w życiu posyłając na nauki. To ona, w okresie wojny, starała się wspierać i pomagać rodzinie jako pracownik służb, ale również starała się przysłużyć ojczyźnie.

Każdy z bohaterów powieści na swój sposób zmagał się z działaniami wojennymi. Raz lepiej, raz gorzej, ale zawsze wspierając się nawzajem, znosząc aresztowania, wojenną biedę i tęsknotę. 

Powieść porywa czytelnika w wir  wojennych wydarzeń, gdzie życie toczy się dalej, pomimo strachu. Miłość nie przejmuje się warunkami, zawsze kwitnie.... 
Pamiętasz tamto lato to opowieść o miłości, tęsknocie, zdradzie i pożądaniu, o wielkim oddaniu i wielkich tragediach. To opowieść pełna rodzinnych tajemnic, które odmieniają życie Mężyńskich i ich bliskich. Pięknie napisana, wzruszająca i poruszająca. Przeczytałam z ogromną przyjemnością i łezką w oku. Polecam!

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...