poniedziałek, 11 lutego 2019

28. Mów szeptem - Agnieszka Olejnik

Młodzi. Samotni. Rozdarci. Witek to miłośnik Szekspira i geniusz matematyczny, który rozumie liczby lepiej niż ludzi. Chłopak ma też rzadki dar i widzi słowa jako kolory. Pomimo tego, że świat Witka jest bogaty, to samotny, bo nie ma w nim przyjaciół. Kiedy w szkole pojawia się nowa uczennica, Witek od razu zwraca na nią uwagę. Nie zniechęca go to, że Magda jest skryta i małomówna. Dziewczyna go bardzo intryguje i chociaż Witek nie szuka miłości, to postanawia, że musi poznać ją bliżej. Oboje są zupełnie różni, a jednak do siebie podobni. Oboje są samotni, bo uważają, że lepiej być samemu niż kochać i cierpieć. Kiedy spotka ich tragedia, zrozumieją, że tylko miłość pozwoli im przetrwać.

Okładka: miękka
Ilość stron:  328
Wydawnictwo: Kobiece


Najnowsza powieść Agnieszki Olejnik mnie zaskoczyła, wzruszyła i skłoniła do refleksji. Jest niezwykle mądra i głęboka i pokazuje problemy, z którymi muszą zmierzyć się ludzie „inni”, nietypowi, odstający poza standard powszechnie akceptowany. Ludzie myślą i oceniają innych na podstawie stereotypów i to jest przykre, bo nawet nie starają się zrozumieć i poznać tych „innych”

Agnieszka Olejnik pokazuje nam bardzo wyraźnie z czym zmagają się ludzie wrażliwi, postrzegani w społeczeństwie jako „inni”. Jak jest im trudno i jak szybko zostają usunięci poza grupę i napiętnowani….

Mów szeptem to opowieść o dwójce młodych ludzi, poranionych przez życie, którzy mają przypiętą łatkę „innych”, gorszych i muszą zmagać się z brakiem akceptacji i własnym postrzeganiem świata. Witek zwany przez rówieśników Przypałem, jest bardzo inteligentnym i wrażliwym młodym człowiekiem, którego wyróżnia bardzo intensywna wrażliwość na bodźce zewnętrzne ( dźwięki, dotyk, itp.), czym przypomina autystyka, a przy tym ma bardzo syntetyczny umysł, fotograficzną pamięć, widzi kolory i je interpretuje na ludzkie zachowania, ale przy tym nie potrafi kłamać i jest nieprzystosowany społecznie. Po śmierci rodziców zajmuje się nim babcia-alkoholiczka. Ma jednak wsparcie i życzliwość w postaci pani psycholog, która mu pomaga zrozumieć świat i w nim uczestniczyć. Na swej drodze Wit spotyka Magdę, która dołącza do ich szkoły jako nowa uczennica. Dziewczyna trzyma się z boku, nie nawiązuje przyjaźni, jest typem obserwatora i stroni od ludzi, a przy tym przypomina barwnego ptaka swoim oryginalnym i kolorowym strojem. Wit zaczyna śledzić dziewczynę, w ten sposób poznaje jej życie i odkrywa, że mieszka sama i nie ma za dużo pieniędzy. Kiedy Magda wywiesza ogłoszenia dotyczące korepetycji z angielskiego, Wit odrywa numer telefonu i dzwoni do dziewczyny. I tak dwójka samotników rozpoczyna swoje rozmowy, coś ich do siebie ciągnie, a anonimowość, jaką zapewnia im telefon powoduje, ze się otwierają przed sobą.

Kiedy w miasteczku dochodzi do zabójstwa mężczyzny, którego uczyła Magda – oboje staja się podejrzani. Wspierają się wzajemnie, a popiera ich pani psycholog, która wbrew woli męża policjanta ułatwia im kontakt. Jak zakończy się ta trudna dla nich sprawa? Przeczytajcie koniecznie!

Mów szeptem to powieść, która mocno otwiera oczy na innych ludzi wokół i pokazuje jak pomóc im funkcjonować. Na mnie ta książka zrobiła ogromne wrażenie i nadal po zamknięciu i odłożeniu na półkę w mojej głowie pozostaje chaos myśli, wrażeń i refleksji. Agnieszka Olejnik wplotła w pozornie lekką i młodzieżową fabułę bardzo trudny i często niezrozumiały temat „inności”. Uważam, ze tą powieść powinni przeczytać młodzi ludzie – ja podsuwam ją mojej córce i liczę, że wykorzysta informacje, jakie tutaj zdobędzie w życiu.

Mów szeptem to przepiękna, mądra i wzruszająca powieść – zachęcam do lektury!
 
 
 

2 komentarze:

  1. Czytałam, ta książka jest genialna. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Kolejna ciekawa powieść Agnieszki Olejnik, chociaż spotkałam się z dość skrajnymi recenzjami.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...