piątek, 15 marca 2019

43, Książki, przez które zginiesz - Jan Szymański

Niniejsza powieść kryminałem nie jest, choć trup się pojawia. A nawet kilka. Nie ma natomiast złamanego życiem, rozwiedzionego gliniarza-outsidera, który w oparach whisky, wbrew manipulującym szefom, rozwiązuje kolejne tajemnicze morderstwa. Jest za to archeolog, z wciąż niezłamanym życiorysem, przemierzający ścieżki Ameryki Środkowej. Zaczyna służbowo, a kończy wręcz przeciwnie. Z północy, z Miasta Meksyk wyrusza na południe para z przypadku. On – młody archeolog z Polski, ona – niefrasobliwa australijska podróżniczka. W drodze do serca gwatemalskiej dżungli podsłuchują bandytów rozmawiających o bezcennym zabytku, ponoć zrabowanym z miejsca objętego klątwą... Autor, dr Jan Szymański z Instytutu Archeologii UW, wykorzystał swoją wiedzę, swoje doświadczenie, sięgnął do wspomnień z wyjazdów archeologicznych i prywatnej włóczęgi po Ameryce Środkowej i tak oto powstała książka sensacyjno-podróżniczo-awaturnicza pt. "Książki, przez które zginiesz".
 
Okładka: miękka
Ilość stron:  294
Wydawnictwo: Po godzinach
 
 
 Jan Szymański, autor Książek, przez które zginiesz, jest pracownikiem Instytutu Archeologii UW, który swoje doświadczenia zawodowe i wrażenia z wypraw po Ameryce Środkowej wykorzystał w książce. Powstała z tego naprawdę ciekawa i bardzo oryginalna powieść sensacyjno-przygodowa, którą pochłonęłam w jedno popołudnie, a jej okładka nieodmiennie wywoływała uśmiech na mojej twarzy – jest świetna i bardzo charakterystyczna.

Autor przenosi nas w egzotyczną podróż po Meksyku, Hondurasie i Gwatemali, w miejsca nieco dzikie, historyczne, które intrygują i ciekawią. Naszym przewodnikiem jest główny bohater powieści, Paweł, archeolog, który w drodze na kolejne wykopaliska postanawia odwiedzić stare miejsca. Zatrzymuje się w sprawdzonym hostelu w Meksyku, gdzie jest już stałym bywalcem. Jego współlokatorką w pokoju hostelowym jest Annie, młoda Australijka, pilot samolotów turystycznych, która z miejsca zdobywa jego sympatię. Paweł stanowi jej przewodnika po mieście, pokazuje ciekawe miejsca, opowiada o nich i o swej pracy. Szybko się zaprzyjaźniają i postanawiają odbyć dalszą podróż wspólnie. Archeolog pokazuje Australijce znajome miejsca, ciekawych ludzi i tak trafiają późnym wieczorem na małą wysepkę będącą własnością Leona, lokalnego radiowca. Przypadkowo stają się świadkami mrożącej krew w żyłach rozmowy, którą Leon prowadzi z gangsterami zajmującymi się kradzieżą dzieł sztuki z wykopalisk i ich paserstwem. Ta sytuacja odmienia dalsze losy dwójki bohaterów, którzy podążają tropami bandytów , których celem jest niezwykle cenny manuskrypt kodeksu Majów. Przeżywają razem egzotyczną i niezwykle niebezpieczną przygodę, która prowadzi ich do podziemnego miasta. Czy uda im się odnaleźć artefakt i wyjść cało z opresji? 
 
Książki przez które zginiesz to powieść przypominająca przygody Indiany Jonesa, pełna zagadek, niebezpieczeństw, czarnych charakterów i cennych znalezisk. Napisana lekko i przyjemnie, plastycznym językiem, który przemawia do wyobraźni. Czytelnik wyczuwa ogromną znajomość tematu i doświadczenie Autora, które przekłada się na cały klimat powieści, która jest bardzo realna i prawdziwa, a wydarzenia malują się w wyobraźni niczym kadry z filmu sensacyjnego. Lektura tej powieści była dla mnie bardzo przyjemnym doświadczeniem  :)

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...