poniedziałek, 22 lipca 2019

97. Lista obecności - Agata Kołakowska

Iga Stelmach jest czterdziestoletnią rzeźbiarką, która otrzymała zaproszenie do zamieszkania w Kunicach. W tej wsi stawia się na więzi międzyludzkie, a wspólnota jest jak rodzina. Ze szczególną estymą traktowani są artyści, których obecność jest chlubą miejscowości. Iga kupuje dom, w którym chce zacząć nowy rozdział swojego życia. Ma nadzieję, że tu będzie mogła powrócić do rzeźbienia. Przestanie się go bać…A ma powody, by do swojej ukochanej gliny podchodzić z dystansem i niepokojem. Po śmierci pięcioletniej córeczki zorientowała się, że kolejna bolesna strata, której doświadczyła, nie jest przypadkowa. Wszyscy bliscy, których utrwaliła w swoim najsłynniejszym cyklu "Oblicza", odeszli - dokładnie w takiej kolejności, w jakiej ich wyrzeźbiła. Świadomość tego była dla niej wstrząsem. 
 
Okładka: miękk
Ilośc stron: 512
Wydawnictwo:  Prószyński &S-ka

Po raz kolejny sięgam po powieść Agaty Kołakowskiej i jak zawsze jest po prostu znakomita. Autorka ma niezwykły dar do tworzenia powieści stanowiących połączenie thrillera, powieści obyczajowej i psychologicznej. To niezwykłe połączenie wychodzi jej po prostu genialnie, a książki czyta się z wypiekami na twarzy, a ponad to pozostają one w pamięci na bardzo długo. Są oryginalne  i bardzo charakterystyczne dla stylu Kołakowskiej. Jestem pod wrażeniem Listy obecności!

Autorka stworzyła pozornie zwyczajną opowieść, która jak się okazuje ma drugie dno i sielankowa opowieść zamienia się w mroczną historię z umarłymi w tle. 

Iga Stelmach jest bardzo znaną rzeźbiarką, której sławę i popularność przyniósł cykl Oblicza, w którym portretowała ludzkie twarze, ale i dusze. Częścią tej serii były rzeźby ukazujące jej najbliższych, którzy umarli po ich upublicznieniu. Kobieta zmaga się z traumą i jest przekonana, że to ona doprowadziła do ich śmierci. Po leczeniu w zakładzie psychiatrycznym stara się na nowo poukładać życie, przy wsparciu poznanej na terapii przyjaciółki Anity. Kiedy nadarza się okazja przeprowadza się do miejscowości przyjaznej artystom, do Kunic. Początkowo jest sielankowo, poznaje nowych przyjaciół i zostaje wciągnięta w działania społeczności. Więzi są tu tak ważne, że chwilami miejscowość przypomina wręcz sektę. Jak się okazuje Kunice mają również swoją mroczną stronę, którą stara się odkryć Iga. Wynik jej starań okazuje się tyleż zaskakujący, co szokujący.

Lista obecności to powieść, która przyciąga jak magnes, a ciekawość nie pozwala jej odłożyć. Przez weekend chodziłam z nią pod ręką i gdy tylko miałam chwilę czytałam - z niecierpliwością, radością i zaintrygowaniem. Mroczna, zaskakująca, a przy tym pełna ludzkich uczuć i emocji, od tych pięknych po przygnębiające i ponure. Takie jest przecież ludzkie życie, a Agata Kołakowska uchwyciła całe jego spektrum. Lista obecności jest po prostu doskonała i koniecznie trzeba j ą przeczytać!


2 komentarze:

  1. Lubią czytać książki, które wręcz hipnotyzują, więc zapisuję sobie tytuł. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię książki tej autorki, kilka pozycji już przeczytałam. Każda książka bardzo przypadła mi do gustu. Wierzę, że z tą będzie tak samo.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...