sobota, 20 lipca 2019

96. Żertwa - Anna Sokalska

Kto nie pragnie, ten nie żyje! Sięgnij po drugi tom niezwykłego cyklu urban fantasy „Opowieści z Wieloświata”. Poznaj intrygę, która zachwiała równowagą uniwersum i uwolniła demony!  We Wrocławiu zaczynają dziać się rzeczy niesamowite. Gwiazdy układają się w złą wróżbę, a wkrótce mają zostać złożone kolejne ofiary – żertwy. Prokurator Dębska i komisarz Majka podejrzewają sprawstwo handlarzy organami, lecz Anastazja Omyk oskarża wyznawców słowiańskiego bożka. Czy za zabójstwami stoją nadprzyrodzone istoty, czy członkowie przestępczej sekty umiejętnie posługujący się specyficznym szyfrem? Równocześnie Wrocław nawiedza pragnący śmierci wąpierz, tropiący łapiducha mściwy wilkodłak oraz diabli duet Boruty i Rokity. Podobnie jak w bestsellerowej „Wiedźmie”, pierwszej powieści cyklu, postaci ze słowiańskich legend tworzą niezwykłą wizję Wieloświata. „Żertwę” i „Wiedźmę” można czytać w dowolnej kolejności. Dawne historie odżywają po wiekach w nowych kształtach, a uśpione moce wypełniają ulice współczesnej dolnośląskiej metropolii. Na Ślęży, w dawnym miejscu słowiańskiego kultu, gdzie niegdyś starły się siły niebios i piekieł, ponownie otwiera się przejście między światami. Aby wyrwać się z niewoli lęków i obsesji, będą musieli poświęcić swoje dusze… Kto się nie boi, ten nie zna odwagi! 
Format: e-book
Ilość stron:  352
Wydawnictwo: LIRA
Cykl: Opowieści z Wieloświata tom 2 


Żertwa to drugi tom cyklu Opowieści z Wieloświata, który stanowi kontynuację Wiedźmy (recenzja TUTAJ). Wiedźma Jasna zdobyła moje serce i jestem trochę zwiedziona, że w kolejnym tomie brak kontynuacji  i nawiązania do poprzedniego. Żertwa to kolejna, odrębna opowieść z Wieloświata, wspólna jest koncepcja Autorki i wykorzystanie postaci z polskich podań i wierzeń. Dzięki temu opowiadane przez Annę Sokalską historie są bardzo prawdziwe i bardzo nasze, polskie.

Akcja powieści rozpoczyna się we Wrocławiu, przy jednej z katedr, gdzie zostaje znaleziony nieboszczyk.  Dziwne jest to, że wisielec nie posiada sznura, zniknął z miejsca zbrodni. Sprawę prowadzi komisarz Majka i prokurator Dębska. Sprawa jest dziwna, a robi się jeszcze dziwniejsza, kiedy na policję zgłasza się krupierka Anastazja Omyk, która przedstawia policji swoja teorię związaną z wisielcem, która nawiązuje do dawnych słowiańskich bóstw, żertwy, czyli daniny im składanej i symbolicznej wartości sznura wisielca. Majka jest początkowo bardzo sceptyczny, jednak fakty układają mu się w całkiem prawdziwą opowieść i zaczyna współpracować z Omyk. Wisielec ie jest jedną ofiarą, jak przepowiedziała Omyk pojawiają się kolejne. Na drodze policji stają czarty Boruta i Rokita, pojawia się wampir Kazimir, czy wilkodłak Wilczan, który pragnie zemsty i przenosi wilkołacze geny na Majkę , kiedy gryzie go w ramię. Anastazja Omyk zostaje wciągnięta w sam środek tej przedziwnej dla policji sprawy, aż w kocu staje się podejrzaną. Jak potoczą się jej losy i na ile przepowiednie będą spójne z rzeczywistością? Musicie przekonać się sami!

Żertwa to intrygująca powieść, która łączy urban fantasy z wątkiem kryminalnym. Ten miks daje zaskakująco dobry efekt, a fakt, ze drugi tom jest zupełnie odrębną historią w cyklu, sprawia, że można je czytać niezależnie, nie zachowując kolejności. Mnie urzekły postaci, stworzone przez Annę Sokalską i koncepcja cyklu, jednak mimo wszystko jestem trochę zawiedziona brakiem powiązania i całkowitym odcięciem od siebie obu opowieści, bez  żadnego powiązania bohaterami.

Cykl Opowieści z Wieloświata jest na pewno wart uwagi czytelników, bo zdecydowanie wyróżnia się na księgarnianych półkach!


Książka dostępna jest w formacie e-book na Legimi.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...