niedziela, 19 stycznia 2020

11. Za siódmą górą - Agnieszka Jeż

Co decyduje o naszym losie: przypadek czy przeznaczenie? Klara, porzucona przez narzeczonego tuż przed ślubem, jest przekonana, że nad jej życiem ciąży fatum. Pech, który sprawia, że od stu lat żadna Majewska nie wyszła za mąż. Wyjeżdża do Krakowa, by się zająć odziedziczonym po prababci mieszkaniem. Ma tu być tylko przez chwilę, zamknąć ziemskie sprawy Emilii i wrócić do Warszawy. Cóż by miało ją zatrzymać w miejscu, w którym zwrotnica losu przestawiła życie Majewskich na tor nieszczęścia?... Odnaleziony pamiętnik prababci zdradza prawdziwą historię ich rodziny. Ściany domu Pod Trzema Lipami były świadkiem wydarzeń, które miały nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Klara przekonuje się, że swoją historię pisze się samemu, a tajemne siły działają tylko w bajkach. Ale… czym wytłumaczyć fakt, że zakochuje się w przypadkowo poznanym góralu Staszku – zupełnie jak prababcia Emilia osiemdziesiąt lat temu? Najważniejsze, że wreszcie wszystko zacznie się pięknie układać. Chyba że…Okaże się, że ostatnia kropka z pamiętnika wcale nie była definitywnym zakończeniem rodzinnej historii.Ukochany ją zaskoczy, ale zdecydowanie nie tak, jak to sobie wymarzyła. Jeden telefon od mamy całkowicie wywróci jej życie do góry nogami.
Co się kryje za siódmą górą – piękna baśń czy mroczna historia?... 
Okładka: miękka
Ilość stron: 352
Wydawnictwo: Filia
Cykl: Dom Pod Trzema Lipami tom 2

Wczoraj przypadkiem na mojej półce natrafiłam na książkę Agnieszki Jeż i skojarzyło mi się, że zaraz wychodzi trzeci tom Domu Pod Trzema Lipami i stwierdziłam, ze koniecznie trzeba przeczytać Za siódmą górą, drugi tom opowieści o perypetiach życiowych Klary Majewskiej.

Klara należy do rodziny zdominowanej przez kobiety, mężczyźni znikają z ich życia szybko zwykle zostawiając pamiątkę na całe życie. To jakby fatum nad tą rodziną, które Klara chciałaby przełamać, ale jakoś średnio jej t wychodzi, patrząc, ze została porzuconą narzeczoną. Na skutek tych wydarzeń, wyjeżdża z Warszawy do Krakowa, gdzie odziedziczyła mieszkanie po prababci. Rzuca się tam w wir remontu i tak poznaje Staszka, górala, który remontuje jej mieszkanie. To jak zrządzenie losu i nawiązanie do historii prababci Emilii, o którym Klara przeczytała w jej pamiętniku znalezionym w mieszkaniu. Prababcia kochała również Staszka górala, z którym rozdzielił ją los i jej własny ojciec. Klara dostrzega w tym rękę losu i szansę na odwrócenie fatum i powrót szczęśliwych związków do tej rodziny. Jednak pierwszy krok w tym kierunku postawiła babcia, która w sanatorium poznała niezwykłego mężczyznę, z którym chce spędzić resztę życia. Klara początkowo zazdrosna o uczucia babci i jej czas, teraz inaczej patrzy na ich związek i na swój rozwijający się ze Staszkiem. Jednak wyczuwa, że mężczyzna ma jakąś tajemnicę, o której jej nie mówi. Poznaje jego historię małymi krokami, jest trochę przerażona jego przeszłością i powiązaniami rodzinnymi, ale nie poddaje się...aż do chwili kiedy wybucha bomba z wiadomością, która może zmienić wszystko.....

I tutaj czuję się sfrustrowana i jednocześnie szczęśliwa, że za chwilę wyjdzie trzeci tom i dowiem się, jak rozwinie się ta historia. Autorka zostawia nas w stanie totalnego zawieszenia i rozchwiania emocjonalnego. Pani Agnieszko - tak się nie robi :)  Co teraz z Klarą, co ze Stasiem????? Trzeba uzbroić się w cierpliwość i czekać...Ehhhh... a tak intrygująca jest ta opowieść, tak mądra z wplecionym tematem wolontariatu i tak trudna z opowieścią o rodzinach alkoholików. Niby lekka i przyjemna książka dla koniec, a daje tak wiele do myślenia i tak dużo tematów porusza. Polecam gorąco i ...czekam :)3 komentarze:

 1. Nie spieszy mi się zbytnio do poznania tej serii, ale widzę, że tobie bardzo się podoba. Mam nadzieję, że trzecia część cię nie rozczaruje.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam tej serii, ale na ten moment, nie planuję tego zmienić. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie przeczytam. A tak na marginesie, idziesz jak burza w tym roku. Ja dopiero 5 książek przeczytałam.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...