niedziela, 26 stycznia 2020

15. Włoski nauczyciel - Tom Rachman

Opowieść o wielkiej sztuce i jednym małym życiu. Pinch miał przywilej i nieszczęście urodzić się jako syn geniusza. Jego ojciec, narcystyczny malarz Bear Bavinsky, ostatni amerykański klasyk, ma w życiu tylko jeden cel: umieścić swoje obrazy w najważniejszych muzeach świata. Mistrz obserwacji Bear rzadko dostrzega własnego syna. Życie Pincha to ciągła walka o uwagę ojca i własną niezależność. Ale czy artysta, który dla sztuki poświęca bliskich, a do tego ma szesnaścioro dzieci rozrzuconych po świecie, potrafi kochać i doceniać innych? Co dostajemy w spadku po własnych rodzicach? Jak w dorosłym życiu pozbyć się cienia, w którym dorastało się w dzieciństwie? Skomponowana niczym najlepsze dzieła malarskie, inspirowana życiem Picassa powieść dla fanów twórczości Johna Irvinga. Sorrentinowski Rzym lat sześćdziesiątych, wielka sztuka i jeszcze większe emocje. Literacki fenomen. 
 
Okładka: twarda
Ilość stron: 448
Wydawnictwo:  Znak literanova
 
 
Wszyscy czytelnicy mojego bloga doskonale wiedzą, że uwielbiam wszystko, co włoskie i zawsze z przyjemnością sięgam po książki związane z tym krajem. I tak w moje ręce trafiła książka Toma Rachmana - Włoski nauczyciel (klik)  Powieść jest specyficzna, wymagająca skupienia, niełatwa w odbiorze, a przy tym bogata językowo i ukazująca trudne życie dziecka znanego artysty, który zawsze znajdował się w cieniu ojca-geniusza. Rodzinę się dostaje i nie mamy wpływu na jej wybór, o czym bardzo mocno przekonał się Pinch.

Pinch urodził się jako syn słynnego, amerykańskiego malarza Beara Bavinsky'ego. Nie był jedynym dzieckiem Bavinsky'ego, który miał aż szesnaścioro dzieci rozsianych po całym świecie. Jego ojciec był geniuszem, zapatrzonym w siebie i swoją sztukę, a wszystko inne było tylko tłem. Jego życiowym celem było umieszczenie swoich obrazów w światowych muzeach i zasłynięcie nimi przed szerokim gronem wielbicieli malarstwa. Pinch całe swoje życie znajduje się w cieniu ojca, którego wielbi, jednak mistrz obserwacji jakim był malarz, zupełnie nie dostrzega swego syna. Sztuka zawsze stoi na czele i przesłania wszystko inne. Życie i relacje z ojcem podzielone są na okresy, od dzieciństwa, po mężczyznę aż po spuściznę po ojcu. Autor przedstawia życie Pincha, krok po kroku,   pokazuje jego uczucia, emocje i zmagania, ale również jego życiowe wybory.  Jest potulny, niepewny siebie, stale stojący w tle i przytłoczony wielkością ojca, która wpłynęła na całe jego życie. Ileż można walczyć o spojrzenie, gest, o miłość bliskiej osoby? 

Włoski nauczyciel to opowieść o trudnych relacjach rodzinnych, ukazująca jak bardzo relacje wpływają na dalsze życie dzieci i jak kształtują ich zachowania. To opowieść o pogmatwanych relacjach między ojcem i synem, i jeszcze bardziej toksycznych między synem a matką. Włoski nauczyciel to trudna historia, chwilami przytłaczająca i skłaniająca do refleksji. Jak wiele w życiu człowieka zależy od relacji i uczuć, jakimi jest ono obdarzone w dzieciństwie... Pinch jest najlepszym przykładem jak wiele dziecko traci, kiedy nie znajduje wokół siebie uwagi dla swoich działań, miłości i wsparcia. To powieść, która pokazuje, jakim rodzicem nie powinno się być.
Włoski nauczyciel to nie jest sielska opowieść, jednak jest to książka nad którą warto się pochylić, poświęcić jej czas i przemyśleć to, co z sobą niesie. Polecam gorąco!
 

Książkę Włoski nauczyciel możecie zamówić w księgarni INVERSO

https://inverso.pl/

2 komentarze:

  1. Lubię książki z przesłaniem dla czytelnika, więc zdecydowanie jestem na tak. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Kojarzę okładkę. Chyba o niej już czytałam. Myślę l, że za jakiś czas sama po nią sięgnę.

    Książki jak narkotyk

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...