sobota, 25 stycznia 2020

14. Bardzo długie przebudzenie - Grażyna Jeromin-Gałuszka

W prywatnej klinice psychiatrycznej operatywnego doktora Bargiela spotyka się niezwykła trójka pacjentów: ekscentryczna pisarka Aurelia, prywatny detektyw Rajmund i zbuntowana nastolatka Inez. Skazani na swoje towarzystwo, częściowo dla zabicia czasu, częściowo w ramach terapii, rozmawiają o swoich problemach. Kiedy przychodzi pora na Inez, ta zaczyna snuć opowieść o Magnolii, knajpie z pensjonatem w dalekich Bieszczadach. To miejsce, gdzie zdarzają się małe cuda, takie jak wzajemna życzliwość i bezwarunkowa przyjaźń. Opowieść Inez rozpoczyna się w momencie, gdy pewnego sierpniowego popołudnia w Magnolii pojawia się zjawiskowo piękna kobieta, Beata. Melduje się, idzie do pokoju, a potem wychodzi na spacer i znika bez wieści. Kilka dni później do pensjonatu przyjeżdża Daniel, narzeczony kobiety. Nie rozumiejąc powodu, dla którego znalazła się w tak dziwacznym miejscu, czeka, aż Beata wróci i wszystko wyjaśni. Mija miesiąc, dwa miesiące, rok... Życie w Magnolii toczy się swoim niezwykłym trybem, a świat mężczyzny staje na głowie. Mimo to Daniel wciąż czeka. 
 
Format: e-book
Ilość stron: 464
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka 
Cykl: Magnolia tom 3
 
Finiszuję z Magnolią, wciągnęłam się w opowieść o Magnolii i ludziach, którzy w niej mieszkają i ją odwiedzają.  Trzeci tom jest trochę inny niż poprzednie, bo Magnolia nie jest tutaj wiodąca, ale jest bohaterem opowieści Inez, która przebywa w klinice psychiatrycznej doktora Bargiela,

W tejże klinice toczy się życie, niby za murem, w zamknięciu, a jednak jest barwne i intrygujące jak jego bohaterowie. Spotyka się tam kilkoro pacjentów - ekscentryczna pisarka Aurelia, żona Bargiela, żyjąca życiem swoich bohaterów, zbuntowana nastolatka Inez, która w ogóle nie śpi i opowiada o Magnolii oraz Rajmund, prywatny detektyw, zrujnowany przez kobietę i mający na jej punkcie obsesję. Są skazani na swoje towarzystwo, dużo rozmawiają ze sobą, częściowo jako część terapii, ale również towarzysko.  W tle pojawia się Żółta torebka i pielęgniarz Stach, który również jest dostawcą kontrabandy w klinice oraz doktor Bargiel i doktor Stanisławska. Aurelia podejrzewa, że mąż chce ją zamknąć w swojej klinice i odciąć od świata, w czym upewnia ją Rajmund. Jednak wiodącą osobą staje się Inez, która snuje opowieść o Magnolii. Opowiada o wyjeździe Czesi za miłością i objęciu Magnolii w dzierżawę przez Daniela, który robi z niej pub. Mężczyzna przyjechał do Magnolii w poszukiwaniu zaginionej narzeczonej i został na dłużej. Pomaga mu jak zwykle Tuśka, która już czuje się przytłoczona i zmęczona ciągłym zastępowaniem matki i pilnowaniem, aby nic sobie nie zrobiła. Nową osobą w Magnolii jest Lucyna, matka trzech córek, która pomaga w pubie. Obowiązkowo pojawia się Doris z córeczką przy boku oraz Olga ze swoimi warzywami. Życie w Magnolii toczy się dalej, inaczej... ale ciągle płynie.  Kim jest Inez, która tak doskonale zna Magnolię i jej mieszkańców??? 

Bardzo długie przebudzenie zamyka cykl Magnolia, który polubiłam i zżyłam się z bohaterami. Ostatni tom jest moim zdaniem najsłabszy, już oddalony od Magnolii. Przeczytałam z przyjemnością, ale nie czułam tej ekscytacji jak w poprzednich tomach. Jednak cały cykl Magnolia mogę polecić z czystym sercem, gdyż była to dla mnie bardzo ciekawa lektura, której z przyjemnością poświęciłam czas. Zapraszam do Magnolii - warto!
 
 

2 komentarze:

  1. Ten cykl jeszcze przede mną, ale na pewno nadrobię zaległości. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Szkoda, że ostatnia część okazała się najsłabszą. Może kiedyś się skuszę.
    Książki jak narkotyk

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...