środa, 22 stycznia 2020

13. Długie lato w Magnolii - Grażyna Jeromin-Gałuszka

W oddalonym od głównych dróg bieszczadzkim zakątku znajduje się pensjonat Magnolia. Jego niepowtarzalną atmosferę tworzą niezwykłe kobiety: Czesia Gawińska, wspaniała kucharka, malująca obrazy Doris, kelnerka Małgorzata, Marlena, która zagląda tu codziennie na kawę. Pewnego dnia do Magnolii przyjeżdża autor popularnych niegdyś kryminałów Maurycy Murawski. Pragnie odszukać miejsce, które dawno temu zaczarowało go niezwykłą aurą, inspirując do napisania pierwszej powieści. Maurycy poznaje emerytowanego komendanta policji, który każdemu, kto zatrzymuje się pod sklepem na środku wsi, pokazuje fotografię zaginionej dziewczynki. Robi to już od dwunastu lat. Autor powieści kryminalnych i były policjant pochylają się nad tragicznymi wydarzeniami z przeszłości, z którymi teraźniejszość, z kobietami z Magnolii w roli głównej, zdaje się nie mieć nic wspólnego. Ale tylko do pewnego momentu. 
 
Format: ebook
Ilość stron:  397
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Magnolia tom 2

Długie lato w Magnolii to kontynuacja Magnolii. Po przeczytaniu pierwszego tomu od razu sięgnęłam po tom drugi i znowu przeczytałam z przyjemnością. Autorka lubi zaskakiwać czytelnika i w tej powieści popularna obyczajówka pod koniec przechodzi w kryminał. W cyklu Magnolia nie ma nudy i stagnacji, pozornie sielskie życie w Magnolii ma swoje drugie dno, a AUtorka świetnie potrafi je zakamuflować i zaintrygować czytelnika. 

Po śmierci Filipa, stery Magnolii przejęła Czesia, która zawsze rządziła pensjonatem, ale teraz to jej własny pensjonat. Pomaga jej nadal Doris i nowa bohaterka Małgośka, a dochodzi Marlena i Tuśka. Mniej w tym tomie Olgi, która wpadła w wir podróży ze swoim mężem, pozostawiając gospodarkę na głowie Swietłany. Za Doris chodzi jak cień Marek, a ona ciągle się na niego dąsa po akcji wyjścia z więzieni. Nową postacią jest pisarz Maurycy Murawski, który zajeżdża przypadkiem do Magnolii i tak już zostaje. Znowu spotykamy Jaszczuka, mecenasa Lorkę zakochanego w pasztetach Czesi, ale również braci Wilczyńskich zakochanych w Marlenie. Sama Marlena w chustce na głowie dochodzi do siebie po kolejnych chemiach, a Borys tkwi przy niej jak anioł stróż, a Marlena przekłąda po raz kolejny ślub z Olafem. Realia splatają się z wydarzeniami sprzed lat, kiedy w tragicznych okolicznościach zginęła Lenka a jej córeczka zaginęła. Stary komendant stale szuka dziecka i nie odpuszcza, a Murawski okazuje się ogniwem, które na nowo porusza to śledztwo dając zaskakujące rezultaty i zaskakujaco zmieniając rzeczywistość Magnolii.
 
Cykl Magnolia jest naprawdę świetnie napisany, a Autorka potrafiła ze zwyczajnej i pozornie oczywistej opowieści obyczajowej zrobić majstersztyk, który zaskakuje czytelnika. W pierwszym tomie mamy duchy i opowieść z przeszłości, a w drugim sprawę zaginięcia i morderstwa. Aż jestem ciekawa, co znajdę w trzecim tomie - już nie mogę doczekać się jej lektury. Polecam gorąco ten cyk - sielskie okładki mogą zmylić, a wnętrze naprawdę jest warte pochylenia się :)

4 komentarze:

 1. Nie czytałam pierwszego tomu i na razie nie mam ochoty na tego typu książce, ale będę ją miała w przyszłości na uwadze.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa fabuła, wciągająca, aż chce się poznać zakończenie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety, nie czytałam pierwszej części, ale fabuła kontynuacji brzmi zachęcająco. :)

  www.pomistrzowsku.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...