wtorek, 11 lutego 2020

24. Położna z Auschwitz - Mag­da­ Knedler

Przejmująca opowieść o Stanisławie Leszczyńskiej. W piekle obozu koncentracyjnego ocaliła tysiące dzieci. Do KL Auschwitz trafia kolejny transport więźniarek. Wśród nich jest położna z Łodzi, która na własną prośbę zaczyna pracę w nieludzkich warunkach: bez wody, podstawowych narzędzi medycznych i leków. Porody przyjmuje na piecu przykrytym starą derką. Wielokrotnie ryzykuje życie, przeciwstawiając się rozkazom bezwzględnego Josepha Mengele. Robi wszystko, by chronić dzieci przed okrutnymi eksperymentami. Wspiera młode matki, którym siłą odebrano niemowlęta i wysłano je do Rzeszy. Albo na śmierć… W Auschwitz nie była Stanisławą Leszczyńską. Była Mamą. Była nadzieją. "Położna z Auschwitz" to dramatyczna opowieść inspirowana bohaterskim losem Stanisławy Leszczyńskiej. Polska położna odebrała w Auschwitz ponad 3 000 porodów, podczas których nie umarło żadne dziecko, żadna kobieta. 
Okładka: twarda 
Ilość stron: 306
Wydawnictwo: MANDOKto czyta bloga, ten zna moją fascynację twórczością Magdy Knedler. Trzeba przyznać, że każda jej powieść jest doskonała i do tego Autorka pisze bardzo różne tematycznie powieści w swoim, indywidualnym, niepowtarzalnym stylu, który uwielbiam. Ostatnio jej powieści oparte są na faktach - tak było z Moimi przyjaciółkami z Ravensbruck, jak i teraz z Położną z Auschwitz. W każdą ze swoich książek wkłada całe swoje serce, przygotowuje je w najmniejszych szczegółach i czuje się znajomość tematu i to, że Autorka wręcz nimi żyła na czas pisania powieści. U niej czuje się emocje nie tylko bohaterów, ale i samej Autorki - i za to ją cenię.

Położna z Auschwitz to poruszająca opowieść o Stanisławie Leszczyńskiej, prawdziwej bohaterce, która w samym sercu Auschwitz ocaliła tysiące istnień. Była położną, która odbierała na terenie obozu koncentracyjnego porody za przyzwoleniem doktora Mengle, który zdawał się mieć szacunek dla tej kobiet, jakby poruszyła i jego serce. Stanisława, zwana w obozie Mamą, była niezwykłą kobietą, zaangażowaną w swój zawód, który traktowała jak misję. Leszczyńskiej nie zmarła przy porodzie żadna matka, ani żadne dziecko i nie doszło do powikłań porodowych, co było prawdziwym cudem przy braku higieny, odpowiednich narzędzi i środków opatrunkowych. Kobiety rodziły na piecu, na zapchlonym kocu, a dzieci owijane były w kawałek ligniny. Wszystkie dzieci urodziły się żywe, ale nie wszystkim było dane żyć... Obozowe kapo topiły dzieci, wbijały im igły w serce, a część dzieci odbierano matkom i przekazywano niemieckim rodzinom. W tym piekle na ziemi, cudowna kobieta robiła wszystko, aby ocalić i pomóc kobietom. Przeżyła wojnę i obóz i pamiętała wszystkie swoje dzieci, bo przecież była Mamą....

Położna z Auschwitz to niezwykła książka, która rozkruszy najtwardsze serca i wyciśnie łzy. Opowieść o niezwykle mądrej, upartej i oddanej swojej misji kobiecie, która potrafiła stworzyć ludzkie miejsce w piekle, gdzie kobiety przez chwilę czuły się kochane i zaopiekowane, przy swojej mamie. Jej ufały i pomagały sobie wzajemnie. O losach Stanisławy Leszczyńskiej opowiada nam narratorka powieści, którą jest jedna z więźniarek, która przeżyła obóz, a później zajmowała się rzeźbiarstwem. Poznajemy historię położnej z Auschwitz obejmującą jej losy przed, w trakcie i po obozie. Nieważne gdzie i kiedy, ale zawsze ważne były dla niej przyszłe matki i ich dzieci. Nie liczył się tutaj fakt bycia Żydówką, czy Niemką - każdej pomogła, nie licząc na nic w zamian. Stanisława Leszczyńska była kobietą o wielkim sercu i niezwykłych umiejętnościach, która kochała swoją pracę i ludzi - poznajcie jej losy w najnowszej powieści Magdy Knedler!
możecie kupić w księgarni TaniaKsiążka
4 komentarze:

 1. Mam tę książkę na liście tych koniecznych do upolowania. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytam i czytam te recenzje o książkach z tematyką "Auschwitz" i coraz bardziej nabieram ochoty by po nie sięgnąć. Choć przyznam szczerze,że trochę się boję. boję się, że nie dam rady, że emocje wezmą górę i rozryczę się jak bóbr,że będzie ciężko... Ale bardzo jestem ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam ją już w planach, które ostatnio się bardzo powiększyły.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...