sobota, 8 października 2011

Wirus Ebola w Helsinkach - Taavi Soininvaara

Generał Raimo Siren, dowódca operacyjny fińskiej armii, potrąca śmiertelnie rowerzystkę i ucieka z miejsca wypadku. Sąd i więzienie wydają się nieuniknione. Jednak generał dowiaduje się, że fiński wirusolog Arto Ratamo wynalazł właśnie lekarstwo na zabójczy typ wirusa Ebola-Helsinki, który w połączeniu ze szczepionką można wykorzystać jako niebezpieczną i pożądaną broń biologiczną. Informacja o tym dociera także do pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego. Kto przejmie probówki z zakażoną wirusem krwią i formułę szczepionki? Czy Jussi Ketonen – szef fińskiej Agencji Bezpieczeństwa – na czas rozwiąże zagadkę?
Okładka:    miękka
Ilość stron:   272
Wydawnictwo
Kojro

 Niezła, niezła... :) Kiedy wzięłam ją do rąk nic mi nie  mówiła - nie znałam autora... przemawiał do mnie fakt, że to literatura skandynawska, którą lubię. Okazało się, że książka jest naprawdę dobra - taki thriller, na pograniczu medyczny - nadawałaby się świetnie do słynnej "Czarnej serii".


Akcja książki dzieje się w czasach współczesnych w Finlandii - już początek jest dramatyczny - uczestniczymy w wypadku drogowym. Sprawcą jest wysoko postawiony generał tajnej komórki, Raimo Siren - potrąca nastolatkę i ucieka z miejsca wypadku, jest nietrzeźwy. 

W tym samym czasie w laboratorium medycznym naukowiec-wirusolog, Arto Ratamo,  odkrywa szczepionkę na śmiertelny wirus Ebola-Helsinki i testuje ją na zwierzętach - z powodzeniem ! Cały szczęśliwy opuszcza laboratorium, nie zapisując nigdzie wzoru szczepionki, i udaje się do domu. Kiedy następnego dnia opowiada o fakcie swojemu przełożonemu, ten po kryjomu próbuje przypisać sobie zasługi i kontaktuje się z generałem Sirenem. Generał korzysta z odkrycia w swoim celu - postanawia je wykorzystać, aby zatuszować swój udział w wypadku. Raimo Siren kroczy do celu po trupach (dosłownie) - jego ludzie zabijają żonę Arta Ratamo, a jemu samemu udaje się uciec. Jego szef również zostaje wyeliminowany - zostaje generał z wzorem szczepionki, który usiłuje wyeliminować wszystkich świadków.


Arto Ratamo wplątuje się w coraz większe kłopoty - ścigają go tajniacy rządowi, ścigają też ludzie z rosyjskiego tajnego wywiadu, pomaga mu dziennikarka, której zdradza szczegóły sprawy.
Wyścig szczurów trwa - komórki oficjalne i nieoficjalne rządu ścigają się i obserwują - akcja toczy się błyskawicznie! Dodatkowo ukazuje się nieoficjalny "przetarg" na zakup zakażonej wirusem Ebola-Helsinki krwi do wykorzystania jako broń biologiczna.


Czy Arto uda się wyplątać z szaleństwa i ujawnić swoją historię? Co się stanie z jego córeczką? Kto wyciągnie do niego pomocną dłoń ? Przeczytajcie - książka jest naprawdę ciekawa i porywająca !

"Wirus Ebola w Helsinkach" to doskonale napisany thriller - wartka akcja, ciekawie skonstruowana intryga, tylko język można połamać na fińskich nazwach i nazwiskach :) Im bliżej końca, tym mniej wiadomo - zaskakująca i intrygująca ! Serdecznie polecam wielbicielom "Czarnej serii" i dobrych kryminałów - ja na pewno poszukam innych pozycji tego autora :)Za książkę pragnę serdecznie podziękować Wydawnictwu KOJRO :) 

5 komentarzy:

 1. Czytałam i bardzo mi się podobała ta książka:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam jakiś czas temu. Byłam pewna obaw, ale jak się okazało bezpodstawnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam i również bardzo mi się podobała ;) Nadal nie mogę nic zarzucić Skandynawskim autorom.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jednak nie ma to jak skandynawscy pisarze - pewniaki :) nacięłam się tylko raz...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...