środa, 16 listopada 2011

Czarny pryzmat. cz.1 - Brent Weeks

To on ma władzę, siłę i bogactwa, zapłaci jednak za to własnym życiem.
Gavin Guile jest Pryzmatem, najpotężniejszym człowiekiem na świecie. Jest cesarzem i najwyższym kapłanem; tylko dzięki jego mocy, sprytowi i urokowi osobistemu możliwe jest utrzymanie kruchego pokoju. Niestety, Pryzmaci nie żyją długo i Guile dokładnie wie, ile mu jeszcze zostało: pięć lat, żeby zrealizować pięć niemożliwych celów.
Nagle jednak dowiaduje się, że ma syna, który urodził się w odległym królestwie po wojnie, dzięki której Gavin zdobył władzę. Teraz musi zdecydować, jaką cenę jest gotów zapłacić, żeby utrzymać w tajemnicy sekret, który może zniszczyć świat.


Okładka: miękka
Ilość stron: 780
Wydawnictwo : MAG


Po lekturze Trylogii Anioła Nocy, która bardzo mi się podobała zaczęłam rozglądać się za kolejną książką Brenta Weeksa - znalazłam ją oczywiście u niezastąpionej Dunajki. 
Bałam się, żeby nie była gorsza od Anioła i odczekałam chwilę nim zaczęłam ją czytać - stwierdzam jedno - jest znakomita !!! Świetnie napisana i intrygująca - nawet nie wiem, kiedy ją przeczytałam, a ma prawie 800 stron.


"Czarny Pryzmat" to magiczna opowieść o krzesicielach światła, którzy czerpią swoje moce z kolorów. Pryzmat to Lord, który potrafi krzesać całe spectrum kolorów i ma największą moc. To również nasz główny bohater, Gavin Guile... a może Dazen Guile.... Tutaj historia się zapętla, bo mamy braci - dobrego i złego - który jest który rozstrzygniecie sami po lekturze książki, a odpowiedź wcale nie będzie łatwa czy oczywista....

W tej opowieści czarownicy nie czarują tylko krzeszą kolory i korzystają z ich mocy, aby nad tą mocą zapanować uczą się w specjalnej szkole w Chromerii. Każdy adept przechodzi inicjację, gdzie określane są jego kolory, nad którymi musi się nauczyć panować i korzystać z ich dobrodziejstwa. Mamy wyklętych buntowników czyli koloraki, mamy monochromatów (władających jednym kolorem), dichromatów (dwa kolory), bardzo utalentowanych polichromatów (trzy i więcej kolorów - rzadkie zjawisko) oraz Pryzmata, który włada wszystkimi kolorami.
Krzesiciele mają dar, ale w miarę korzystania z niego zmienia się ich organizm - ogarnia ich szaleństwo albo wybierają Uwolnienie. 
Świat stworzony przez Brenta jest niesamowity i niepowtarzalny, przemyślany i zorganizowany. Czytelnik zatapia się i ma wrażenie, że uczestniczy w zdarzeniach i widzi fantastyczną ferię barw, które symbolizują również cechy charakteru ich użytkowników.


Główny wątek opowieści stanowi historia Pryzmata, która ma początek w walkach pomiędzy braćmi Guile - gdzie oficjalnie jeden ginie.... jak jest naprawdę? 
Gavin Guile zostaje Pryzmatem. Pewnego dnia otrzymuje informację, że ma syna... Jest zszokowany - wyrusza na poszukiwania, razem z Karris, Czarnogwardzistką, z którą kiedyś był zaręczony. Wplątują się w walkę z ludźmi króla Raska Garadula i przypadkowo odnajdują jego syna, Kipa. Jakie więzy ich połączą? Czy znajdą wspólny język? Jak będzie wyglądała dalsza przyszłość Kipa?


"Czarny Pryzmat" to niezwykła opowieść, bardzo obrazowa i działająca na wyobraźnię, rozbudowana i ciekawie skonstruowana. Do końca nie wiadomo, kto jest zły, a kto dobry w rozgrywkach Dazen - Gavin.... Czytelnik sam musi dokonać oceny. Polubiłam bohaterów i już z niecierpliwością czekam na wydanie w Polsce kolejnych tomów. Świat kolorów skonstruowany przez Brenta jest niezwykły, przemyślany i doskonale połączony z charakterami bohaterów. To świat magii, ale zupełnie inny niż ten, który znamy z literatury. Ja jestem pod wielkim wrażeniem kunsztu i pomysłowości Autora. 
Brent Weeks ma we mnie oddaną i wierną czytelniczkę !

6 komentarzy:

 1. No!:)

  Mam tę książkę na czytnik i oczywiście na czytniku ją przeczytam, chociaż papierowa wersja też stoi na półce. Ale jaka ciężka!

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się bardzo ciekawie. Będę miała tę ksiązkę na uwadze, tylko ostatnio coś funduszy brak ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. O proszę, to teraz i ja muszę szybko przeczytać.
  Asiu... podzielisz się plikiem?

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytajcie , czytajcie, bo jest niesamowita!
  Tylko niestety na kolejne tomy przyjdzie nam poczekać :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiecie kiedy będzie premiera następnego tomu bo już nie mogę się doczekać??

  OdpowiedzUsuń
 6. Następny tom powinien za niedługo mieć, albo już miał swoją premierę. :)
  oczywiście nie w Polsce, jednak pozostaje to już kwestia miesięcy. :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...